Organikus kertészként biztosan tudod, hogy rózsákat termeszteni nem éppen egyszerű feladat. Ezek a virágok amennyire szépek, annyira kényesek is, így számos kártevő és fertőzés fenyegeti őket. A nem egyszerű persze nem egyenlő a lehetetlennel, hiszen Kínában már öt évezrede termesztenek rózsákat organikus módszerekkel.
Röviden a rózsákról
Kb. 200 rózsafajt tart számon a tudomány, ezeknek a többsége az északi félgömbre, főleg a mérsékelt égövre jellemző növény, néhány faj Mexikóban, a Fülöp-szigeteken és Etiópiában honos. A botanikai fajok (nem nemesítettek) hajtásai tüskések, szőrösek vagy ritkán kopaszak; cserje vagy kúszónövény alkatúak. Magasságuk a 2–5 m, a kúszó fajoké 20 m is lehet. Fajaik nagyon változékonyak, könnyen kereszteződnek egymással, ami nagyon megnehezíti elkülönítésüket.
A rózsák többsége lombhullató, de néhány (főleg a Délkelet-Ázsiában őshonos) faj örökzöld vagy télizöld. A levelek összetettek, 5–9 (helyenként akár 3–13) levélkével és pálhával; szélük csipkés, és gyakran apró tüskék találhatóak a szárak alsó részén. A legtöbb rózsafaj virága öt sziromlevéllel rendelkezik. Kivételt képez az Ázsiában őshonos négyszirmú rózsa (Rosa sericea), amelynek gyakran csak négy sziromlevél alakul ki virágán. Minden egyes virágszirom két könnyen felismerhető lebenyből áll, amelyek általában fehérek vagy rózsaszínűek, bár néhány faj esetén sárgák vagy pirosak is lehetnek. A sziromlevelek alatt öt csészelevél fedezhető fel (a Rosa sericea esetében négy).
Ezek elég nagyok ahhoz, hogy szabad szemmel is már kellő távolságból, felülnézetből észrevehetőek legyenek, s zöld pontocskákként jelennek meg a sziromlevelek között. A rózsafajok termése aszmagcsoport, amelyet a rózsáknál csipkebogyónak neveznek, és botanikailag áltermés, mert a magok a vacok egy részébe vannak süllyedve (nem csak a termő vesz részt a termésalakításban). A nem telt, szimpla virágú rózsák általában rovar általi megporzásban részesülnek, hiszen kellemes illatuk vonzza a méheket és egyéb rovarokat.A titok nyitja a természet működésének ismerete, és a természettel való együttműködés. Most pedig 11 tippet osztok meg veletek, amikkel vegyszerek nélkül is biztosíthatjátok, hogy hatalmas, gyönyörű rózsáitok legyenek!
1. Keress megfelelő helyet
A sikeres rózsatermesztés első lépése olyan helyet találni nekik a kertben, ahol biztosan jól érzik majd magukat és ahol megerősödhetnek. Felfuttathatod őket rácsokra és ágyásokban is elhelyezheted kedvenc rózsáidat. Ezeket érdemes figyelembe venni. A napfény kiemelten fontos a rózsák számára – napi 6-8 órányi közvetlen napfényre van szükségük, ezért válassz olyan helyet, ahol ezt megkapják majd. Ügyelj a talaj jó vízelvezetésére is!
Nem kevésbé lényeges a megfelelő rendelkezésre álló hely számukra: a rózsák számára rendkívül fontos, hogy megfelelően legyen a levegő keringése körülöttük. Ez egyrészt segít, hogy ne terjedjenek olyan könnyen közöttük az esetleges fertőzések, másrészt pedig számodra is könnyebb a gondozásuk, ha minden oldalról hozzájuk férsz. Minden rózsabokornak legalább 90 centinyi terjeszkedési helyre van szüksége. A következő oldalon folytatom!