Ezek a legjobb betegségeknek ellenálló növények

Betegségeknek ellenálló növények a kertben

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Ismerjétek meg a betegségeknek ellenálló növényeket

A betegségeknek ellenálló növények létrehozása nemesítéssel

A növénynemesítők különféle technikákkal álltak elő, amelyekkel ellenállásra buzdíthatják növényeiket. Íme három legelterjedtebb ezek közül.

Szelektív nemesítés

A szelektív nemesítés egy meglehetősen régi technika, és valójában nem csak a nemesítők foglalkoznak vele. Gondolj csak bele: te is azoknak a terméseknek a magjait teszed el későbbi ültetésre, amelyek egészséges fákról származnak, vagy a legjobb ízt kínálták. Ezzel a módszerrel kerted idővel egészséges, jó minőségű növényekkel lesz tele. A hivatásos nemesítők gyakran az alapján válogatják ki a magokat, hogy mely példányok mutatták a legtöbb ellenállást bizonyos betegségekkel szemben.

A hagyományos módszer

A hagyományos módszer az, amikor egy gazda paradicsomai például alternáriás betegséget kapnak, de vannak köztük olyan palánták, amelyek nem fertőződtek meg. Ezeknek a magvait félre lehet tenni, és bízni benne, hogy ellenállóbb példányok fejlődnek ki majd belőlük. Ezt generációkon keresztül kell csinálni, mindig az adott termés legjobb magvait félretéve. Idővel aztán a magokról kijelenthető lesz, hogy ellenállnak az adott alternáriás betegségnek.

hirdetes

A korszerű módszerek

Korszerűbb módszereknek számítanak azok az esetek, amikor a palántákat laboratóriumi környezetben, vagy légkondicionált melegházakban nevelik, hogy az egész év során kísérletezhessenek velük. A palántákat általában szándékosan megfertőzik, hogy a gyengébbek kipusztuljanak, és az ellenállóbb példányokkal folytathassák a kísérleteket.

Ezeket az ellenálló fajtákat aztán további mesterséges módszerekkel, például a termőidőszak meghosszabbításával és keresztbeporzással tökéletesítik. A két módszer alapkoncepciója tehát megegyezik egymással, csak laboratóriumi körülmények között a nemesítőknek sokkal több beleszólásuk van a környezeti tényezőkbe, és így gyorsabban haladnak a munkával. A lényeg: a legjobb magok megőrzésével és elültetésével egy új, ellenálló növényfajta hozható létre.

Klónozás

A nemesítés egy másik módszere a klónozás. A szakemberek azokból a növényekből hoznak létre klónokat, amelyek a legellenállóbbnak bizonyultak bizonyos betegségekkel szemben. A klónok nem a magokból jönnek létre, hanem már kifejlett palántákból dugványozással, bujtatással és egyéb szaporítási módszerekkel.

Oltás

A növénynemesítők egy másik gyakori módszere az oltás, amit különösen gyümölcsfák és fás szárú dísznövények szaporításához alkalmaznak. Az oltásról bővebben itt olvashatsz, de az eljárás lényege az, hogy úgy egyesítesz egymással két növényt (általában azonos fajból), hogy ötvözd egymással ezek pozitív tulajdonságait. Például ha van egy almafád, aminek hatalmas, finom termései vannak, akkor ennek egy ágát beoltod egy másik fa gyökereibe, hogy az stabil, egészséges alapot biztosítson az így létrejövő új almafádnak. Habár ez elsőre kissé természetellenesnek hangzik, valójában nagyon egészséges és rezisztens növényeket alkothatsz így. Az oltással létrehozott „fakombináció” betegség-ellenállását a gyökerek biztosítják.

Peter Holmes képe a Pixabay -en.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2023-12-31

Wasabi: Tudtad, hogy a világ egyik legnehezebben termeszthető fűszernövénye?

A világ egyik legdrágább és legnehezebben termeszthető fűszernövénye, a wasabi, különleges ízével és egyedi jelenlétével hódítja meg a gasztronómia szerelmeseit.

2023-12-31

Autópálya-matrica árak 2024-ben: Holnaptól már érvényben!

2024-től az e-matrica árak emelkednek, és további útszakaszok válnak fizetőssé, ezért érdemes időben beszerezni a matricát, és tervezni az útvonalat az esetleges költségek miatt.

2023-12-31

Látványos égi jelenséggel kezdődik az Új Év – Itt a Quadrantidák Meteorraj

Készüljünk fel a természet egyik leglenyűgözőbb show-jára, és merüljünk el az égi csillagok varázslatos világában! Látványosan indul az Új Év!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ellenanyagok (antitestek, immunglobulinok)

a bulinokhoz tartozó, sajátságos szerkezetű fehérjék, amelyek a szervezetben antigén... Tovább

kosok takarmányozása és tartása

a tenyészidőszakon kívül tk. életfenntartó takarmányadag illeti meg a kosokat, kondíciójuk... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés