Nincsenek mindennek ellenálló fajták
Nem létezik olyan növény, ami az összes betegség ellen fokozott védelemmel bír. Vannak növények, amiket általánosságban kevésbé terhelnek meg a betegségek, de ezek általában nem a haszonnövények, hanem inkább gyomok. Az ellenálló növények kiválasztásakor tehát fontos, hogy kifejezetten olyan fajtákat keress, amik a környékeden elterjedt betegségekkel szemben képesek jobban védekezni.
Tudnod kell tehát, hogy milyen kórokozók zaklatják a környék kertjeit. A rezisztens növények tehát csupán egyetlen eszköznek számítanak a kertészek szerszámosládájában, amivel kertjük egészségét igyekeznek biztosítani. Amellett továbbá, hogy a környékeden elterjedt betegségeknek ellenálló fajtákat kell választanod, ügyelned kell arra is, hogy az adott fajták jól érezzék magukat otthonod éghajlatán is. Ha egy növény folyamatos stressznek van kitéve, akkor immunrendszere rövidesen elgyengül majd.
A betegségrezisztencia kialakulása
A fentiek alapján tehát láthatod, hogy neked is sokat kell tenned azért, hogy a legtöbbet hozhasd ki betegségeknek ellenálló növényeidből. De hogyan alakul ki a növények betegségekkel szembeni ellenállása? Ez a folyamat történhet természetes és mesterséges úton is. Nézzük meg, hogy hogyan is működnek ezek!
A betegségeknek ellenálló növények természetes kialakulása - Természetes alkalmazkodás
A természetben létrejövő rezisztens növények alkalmazkodás vagy kiválasztódás során jönnek létre. A koncepció papíron egyszerű: a természetben rengeteg növény jön létre, és csak azok maradnak meg belőlük (és szaporodnak tovább), amelyek képesek a túlélésre. Azok a növények, amelyek fogékonyak a természetes lelőhelyükön jelenlévő betegségekre, vagy kipusztulnak, vagy természetes védelmet építenek ki ellenük.
A betegségeknek ellenálló növények természetes kialakulása - Őslakos növények
Sokan éppen ezért ültetnek őslakos növényeket kertjükbe. Ezek a növények azért voltak képesek túlélni ilyen sokáig, mert természetesen ellenállnak bizonyos, az adott területen jelenlévő növénybetegségeknek.
A betegségeknek ellenálló növények természetes kialakulása - Új növénybetegségek
A természetes alkalmazkodás egyik hátránya, hogy a növények csak a jelenlévő néhány betegség ellen válnak rezisztenssé. Éppen ezért ha egy új betegség kerül a helyi ökoszisztémába, akkor ezek a növények ugyan úgy veszélybe kerülnek, amíg nem vállnak ellenállóbbá az új kórokozóval szemben. A természetes alkalmazkodás tehát egy lassú folyamat, és temérdek áldozatot követel majd, mielőtt létrejöhetne egy új, rezisztens generáció. Előfordulhat persze az is (és ez sajnos nagyon gyakori), hogy a növények előbb pusztulnak ki, mint hogy képesek lennének alkalmazkodni az új betegséghez.
Krzysztof Niewolny képe a Pixabay -en.