Ilyenkor szüreteld a retket, hogy egész szezonban friss zöldségeid legyenek

Mikor és hogyan érdemes szüretelni a retket?

SFV
hirdetes

A retek könnyen és gyorsan növekő növény, amely kiválóan alkalmas szukcessziós ültetésre, ami a ropogós, borsos gyökérzöldségeket jelent egész szezon alatt. De mi a helyzet a retek betakarításával? A retek megfelelő időben történő szedése lehetővé teszi, hogy élvezzük a termést a csúcson, amikor a legfinomabb, és behatárolja, mikor vessük el az újabb adagot. Ha kíváncsi vagy arra, hogy mikor érdemes a retket betakarítanod, olvass tovább!

Retekszüret

Mikor szedjük be a retket? 


Ha a retekre gondolunk, sokan a kicsi, kerek, piros típusú retekre gondolnak, de tény, hogy számos különböző fajta retek létezik, különböző árnyalatokban és méretekben. Ha tudod, hogy milyen típusú retket termesztesz, akkor tudni fogod azt is, mikor kell azt szüretelni. 


A legtöbbünk által megszokott kis vörös retek az ültetéstől számított három hét elteltével készen áll a betakarításra. Akkor kezdhetjük el a retek szedését, ha a gyökerei körülbelül 2,5 cm-esek. Csak húzzuk ki az egyiket a méret ellenőrzéséhez! 

hirdetes


A téli retket, például a Daikont, amely meglehetősen nagyra nőhet, mielőtt minősége romlana, szedjük fel, mielőtt a talaj megfagyna! A téli retek nedves, hideg helyen akár négy hónapig is eltartható. Ha túl sokáig hagyjuk őket a talajban betakarítás előtt, a gyökér meglehetősen szálkás lesz, és a hőmérséklet melegedésével fennáll a veszélye, hogy a növény elcsavarodik.


Hogyan válasszunk retket?


Amint korábban említettük, egy jó módszer annak megállapítására, hogy a retek készen áll-e a betakarításra, ha egyszerűen kihúzunk egyet a talajból.

  • Ha a talaj különösen kérges vagy kemény, kerti villával vagy simítóval óvatosan emeljük ki a gyökeret a talajból!
  • Vágjuk le a retek tetejét és a farokgyökerét, és mossuk meg!
  • Jól szárítsuk meg őket, és felhasználásig hűtőszekrényben tároljuk, műanyag zacskóban! 
  • Ne feledkezzünk meg a retek zöldjéről! Ehető ugyanis, és akár három napig is eltartható.

A retket egész tavasszal, nyáron és ősszel el lehet ültetni és élvezni. Salátákhoz és tésztaételekhez kiválóan alkalmas.


 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Kerti ötlet

Ahány ember, annyiféle kert van. Mindenki másképp képzeli el álomkertjét, más ötleteik... Tovább

vagyonérdekeltség

a vagyon gyarapításához és megőrzéséhez fűződő közvetlen gazdálkodói érdek. Egynemű a... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert Mezőgazdaság növény Növénytermesztés