Repcetermesztés tudnivalók

Repcét termelni eredményesen…

Horváth Tamás Baki - Agrocentrum kft., szaktanácsadó
hirdetes

A sikeres repcetermesztés titkát nagyon nehéz pár mondatban összefoglalni, mert a repce az egész vegetációja során folyamatos gondoskodást és törődést érdemel! Olyan, mint egy hálás jószág, csak akkor ad, ha törődnek vele…

Hasznos információk a sikeres repcetermesztéshez

Alapművelés és magágykészítés

A repce a termesztéstechnológia minden elemében igényes, és a gazdája részéről folyamatos gondoskodást kíván. A 2016. évi csapadékos nyár után a termelők Zala megyében szinte 90%-ban mind víztakarékos, forgatás nélküli alapművelést alkalmaztak a repce elé. Véleményem szerint ez volt az első pont, ahol a repcetermesztés sikeressége eldőlt! A forgatás nélküli művelésnek azonban tavaly ősszel volt egy nagy buktatója, a bő gabonatermés!

Ez bármilyen furcsán hangzik is így, teljes mértékben igaz, mivel a nagy gabonatermés együtt jár az ugyancsak nagy szalmaterméssel is, márpedig ha a szemtermés tegyük fel 8 tonna, akkor a szalmatömeg, amit a tarlón hagyunk, minimum 12–15 tonna hektáronként!

hirdetes

A forgatás nélküli műveléssel ezt a mennyiséget nagyon nehezen tudjuk eltüntetni úgy, hogy ez a későbbiekben se kelési gondokat, se káros pentozán hatást, se pedig gyomosodási problémákat ne okozna! Végső soron pedig a vetőágy egyenetlenségét, a talaj vízháztartásának hiányosságait, mindezek eredményeként pedig a repce kelésének egyenetlenségét is eredményezheti, amit azt az 1. kép is mutatja.

A német termesztéstechnológia szerves részét képezi, hogy a kombájn rendterítőjét ilyen esetben szélesebbre állítják, a szecskahosszat lerövidítik, a betakarítógépeket pelyvaterítővel szerelik fel, a pelyvát a lehető legszélesebbre terítik, majd az így szecskázott tarlóra cca. 100–120 kg folyékony UAN oldatot permeteznek, és ezután végzik el a sekély tarlóhántást, lehetőleg lezáró hengerrel rendelkező rövid tárcsával.

A folyamat végeredményeképpen a tarlómaradvány az alapművelés idejére jól szétdolgozható, és a gabona árvakelés robbanásszerűen fog kelni! Elnézést, majd’ elfelejtettem: ott nincs nitrátérzékenység és felső nitráthatár! A következő oldalon folytatom, érdemes lapozni egyet! 

Forrás: Agrárium szaklap

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

10/2006. (II. 3.) FVM rendelet

a Duna Borvidéki Régió szabályzatáról A szõlõtermesztésrõl és a borgazdálkodásról... Tovább

Mezõgazdasági Szakközépiskola

Szakközépiskola Képzések: Agrárközgazdasági és áruforgalmazó technikus; Kertész- és... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem