Repcetermesztés tudnivalók

Repcét termelni eredményesen…

Horváth Tamás Baki - Agrocentrum kft., szaktanácsadó
hirdetes
Hasznos információk a sikeres repcetermesztéshez

Tarlókezelés

A magyar gazda, ha nem akarja vagy nem teheti meg a fenti technológia alkalmazását, akkor erre a célra a jó pár cég által forgalmazott baktériumtrágyák is megfelelnek, persze ha azokat is megfelelő időben és körülmények között juttatjuk ki, lévén, hogy élő szervezetek!

A talajoltó és tarlóbontó baktériumok használata a fenntartható gazdálkodás és a talajélet helyreállítása szempontjából véleményem szerint elsőrendű feladat, a tarlómaradványok elbontásán kívül számos olyan makroelemet mobilizálnak a talaj egyébként „holt” tápanyagkészletéből, ami használatuk nélkül felvehetetlen lenne, valamint az is közismert, hogy néhány növénypatogén gombát, mint például a fuzáriumfajokat is erősen gyérítik a talajban!

Egyes kutatások szerint a repcében súlyos károkat előidéző fehérpenészes rothadást okozó Sclerotínia Sclerotiorum gombafaj életterét, ezáltal a fertőzését is képesek egyes baktériumfajok akadályozni! Gépészeti szempontból a kijuttatástechnológia lehetővé teszi a gyors és eredményes munkavégzést!

hirdetes

2. ábra. Baktériumkijuttató berendezés

 

Vetés

Ha vetőágy-előkészítés kellő minőségben megtörtént, akkor kezdődhet a vetés. A termelők többsége a vetést augusztus végén vagy szeptember legelején elkezdte, és a kegyes időjárásnak megfelelően sikeresen be is fejezték! Véleményem szerint a második sarkalatos pont a repce vetése, hiszen a repce a termesztett növényeink közül a legigényesebb a megfelelő tenyészőtérre! Az intenzív repcetermelők a repcét általában dupla gabona sortávra vetik, 450 ezer csíraszámmal hektáronként, de folynak próbálkozások tágabb, 45 cm-es cukorrépa, vagy 76,2 cm-es, azaz kukorica sortávra történő szemenkénti vetésre is, 180 ezer hektáronkénti csíraszámmal!

Ez utóbbi vetési módozatnál az optimális tenyészőtér szempontjából inkább lényegesebb a precíziós, megfelelő vetési mélységben és távolságra elvetett vetőmag elhelyezkedése, mint a sortáv szélessége. Szemenkénti vetésnél fontos a drazsírozott, vagy a nagy ezermagtömegű, kalibrált vetőmag használata, illetve nem utolsósorban a mag színe, hiszen a fotocellával ellátott vetőgép a sötét színű magot nem megfelelően érzékeli. A gyakorlatban a precíziós szemenkénti vetések közül inkább a 45 cm-es vetések terjedtek el, hiszen a cél az, hogy tavasszal a repce minél előbb zárjon össze, árnyékolja be a talajt. A 2017-es száraz év, amikor minden csepp eső aranyat ér, majd megmutatja, mennyire van létjogosultsága a csökkentett magszámmal történő, precíziós vetésnek!

A mai modern genetikának köszönhetően a fajtatulajdonosok ajánlásában rengeteg új, nagy termésre képes hibridrepce áll a termelők rendelkezésére. A saját termőhelyünkre adaptálható hibrid kiválasztásánál legyünk figyelemmel a hibrid kezdeti növekedési erélyére, habitusára, nitrogénhasznosító képességére, betegség-ellenálló képességére, vagy esetleges rezisztenciájára (fómarezisztens hibridek).

Forrás: Agrárium szaklap

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

hipertermia (hyperthermia)

a szervezet hőmérsékletének nagyfokú felemelkedése a fizikai hőszabályozás csődje miatt.... Tovább

toxin

Élő szervezetek (állatok,növények,mikroorganizmusok) által termelt,más élőlényekre... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem