Repcetermesztés tudnivalók

Repcét termelni eredményesen…

Horváth Tamás Baki - Agrocentrum kft., szaktanácsadó
hirdetes
Hasznos információk a sikeres repcetermesztéshez

Sarkalatos kérdés: a növényvédelem

Manapság, a neonikotinoidos csávázószerek kivonulása után az őszi rovarölő szeres védekezésekre nagy figyelmet kell fordítani. Ez volt 2016 év őszén is, kezdtük a repcebolha elleni védekezéseket, majd sok helyen folytatták az álhernyó elleni permetezésekkel (3. ábra). Szinte folyamatosan „tűz (illetve permet) alatt”kellett tartani a fiatal, kelő repcenövénykéinket a szikleveles kortól egész 6–8 levélig!

3. ábra. A repcebolha kártétele

A mai modern repcetermesztés sarkalatos pontja az őszi gombaölő-regulátoros kezelés, ennek is köszönhető az, hogy az enyhe ősz ellenére az őszi fómás gombafertőzésekkel nem sok helyen volt gond! Az őszi kezelések alkalmával bevett gyakorlat néhány mikroelem lombtrágya formájában történő kijuttatása, mint például a bór és a cink. Mindkettő a repce begyökeresedését, illetve a télre való felkészülését hivatott elősegíteni.

Szintén a rovarölő szeres csávázással nem rendelkező repcenövényt veszélyezteti egy mostanában igen előtérbe kerülő károsító, a kis káposztalégy lárvája (nyüve), ami a kis repcenövénykét a gyökérnyaki részen rágja, ezáltal a növény színe és habitusa megváltozik, majd súlyosabb esetben elpusztul (4. ábra). 

4. ábra. Kis káposztalégy lárvakártétele

hirdetes

Az állományok jól fejletten mentek a télbe, 8–10 levélben, 8–10 cm-es karógyökérrel, illetve 8–10 mm-es gyökérnyakkal. Az ilyen repce egy átlagosan hideg telet is gond nélkül kibír! 

A repcék a kitartóan hideg tél ellenére tavasszal gyorsan tudtak regenerálódni, korán megkapták az első fejtrágyát! Fontos, hogy a repce korán igényli a nitrogént, ha lehet, akkor az első adag kéntartalmú legyen, és ezt követően folyamatosan etetni kell egészen a virágzásig, hol szilárd, hol pedig, ha nincs csapadék, folyékony formában, mert a repce meghálálja. Az első korai fejtrágyák még megáztak, azt követően viszont csak ritkán hullott nagyobb mennyiségű csapadék, azt viszont a szeles napok azonnal kiszárították. Általánosan el lehetett mondani, hogy a 2017-es tavasz szokatlanul szeles volt! 

5. ábra. Csapadékviszonyok idén és tavaly (mm/hó)

 

A repceállományok tavaszi regenerálódóképességének javítására számos készítmény áll rendelkezésünkre, amelyekkel vagy kémiailag vagy a növény hormonrendszerére gyakorolt hatásokon keresztül tudjuk a mielőbbi tavaszi indulást elősegíteni. A tavaszi repceszár ormányos elleni védekezések nagy próbatétel elé állították a termelőket, hiszen hőmérsékletingadozások miatt a betelepedések elhúzódtak.

Sikeres védekezéseket csak többszöri kezeléssel lehetett elérni. A tavaszi gombaölő-regulátoros kezelés, valamint a szinte már kihagyhatatlan virágzáskori gombaölő szeres kezelés meghozta az eredményét, szklerotíniás töveket csak elvétve találtunk! Ellenben a nem kezelt állományokban, ahol virágzásban nem védekeztek, mondván, hogy szárazság miatt a gomba nem fertőz, az utóvirágzás alatt lehullott pár mm csapadék is kiváltotta a fertőzést, itt a szklerotínia akár 500–1500 kg termést is elvihet!

6. ábra. Repce fehérpenészes szárkorhadása

 

Jelen cikk megírásának az időszakában a desszikálást végzik a kollégák, több év gyakorlata alapján a glifozát hatóanyaggal és ragasztással történő technológiát tartjuk jónak. Ha a kánikula tartja magát, a kezelések után cca. 10–14 nap múlva aratunk! A terméskilátásaink nem olyan kecsegtetőek, mint a tavalyi rekordévben, köszönhetően az ez évi gyérebb csapadékviszonyoknak, de okszerű repce termesztéstechnológiával és odafigyeléssel rentábilisan tudjuk Zalában a repcét termeszteni. Termésben gazdag betakarítást kívánok! 

Forrás: Agrárium szaklap

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

almatörköly

az almalé előállítása folyamán keletkező ->melléktermék; elsősorban héjrészeket,... Tovább

takarmánykáposzta (marhakáposzta, Brassica olera-cea convar. acephala [DC] Alef.)

a ->keresztesvirágúak családjához tartozó kétéves takarmánynövény; zöldtermést az első,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem