A regeneratív földművelés bemutatása

Próbáld ki a regeneratív földművelést!

Szélesi Ferenc
hirdetes
A regeneratív földművelés bemutatása

Az agroerdészet alkalmazása a regeneratív földművelésben

Az agroerdészet (vagy agrárerdészet) az erdészet és a mezőgazdaság ötvözete a fenntarthatóság céljából. Lássuk, hogy hogyan hasznosíthatod elveit a regeneratív földművelésben! 

Vízparti határsávok és szélfogók

Ezek birtokod területeinek védelmét szolgálják. A vízparti határsávok – nem meglepő módon – víztestek mellett alakulnak ki, és általában olyan fás területek, amelyek védik a víztestet és élőhelyet is biztosítanak számos faj számára. A szélfogók szintén fákból állnak, egész konkrétan örökzöldekből, amelyek a széltől védik birtokodat vagy otthonodat.

Fasorok közötti ültetés

A fasorok közötti ültetés során egymástól adott távolságra lévő fasorok közé alakítasz ki ültetési területeket, ágyásokat. Ezek a fák lehetnek szélfogó örökzöldek, vagy bármilyen más fák is, amik nem igényelnek túl nagy területet maguknak. Akármit is választasz e célra, az így sorokba ültetett fák megvédik növényeidet, hasznos élőlényeket vonzanak kertedbe és mikroklímákat alakítanak ki birtokodon.

hirdetes

Erdős legelők

Az erdős legelők olyan fás területek, amiket nem csak legeltetésre, hanem gyűjtögetésre is felhasználhatsz. Az irányított legeltetéssel élelmet, a fákkal pedig védelmet biztosítasz haszonállataid számára, illetve a már többször emlegetett biológiai sokszínűséget is erősíted birtokodon. A fák nem csak a szélsőséges időjárás elleni védelem céljából hasznosak, hanem mert élőhelyet biztosítanak a madarak számára is, amelyek előszeretettel tizedelik a környék kártevő rovarjait. A különféle gyümölcs- és diófák továbbá élelmiszerrel is szolgálnak mind számodra, mind pedig állataidnak. Ez különösen fontos szempont, hiszen ennyivel kevesebbet kell tápra költened számukra, és a többletet még el is adhatod.

További növények termesztése az erdőben

Az erdei kertészkedés egyre népszerűbb, hiszen nagy a kereslet az olyan gyógy- és fűszernövényekre, mint a ginzeng, a kanadai aranygyökér vagy a fürtös poloskavész (és ezekhez általában komolyabb árakon is lehet csak hozzájutni). Az erdők továbbá ideálisak olyan árnyékkedvelő növények termesztésére, mint a bodza vagy a shiitake gomba.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-10-15

Hatékony talajfertőtlenítő szerek: útmutató a megfelelő választáshoz

A hatékony talajfertőtlenítő szerek segítenek a talaj védelmében. Segítünk eligazodni a talajfertőtlenítési megoldások között, hogy megtaláld a legjobbat.

2024-09-23

Október elején készüljünk elő a faültetéshez Bálint gazda örökzöld tanácsaival

Készülj fel te is az őszi faültetésre Bálint gazda és saját tapasztalataim alapján! Tippek a tökéletes talaj-előkészítéshez és a sikeres kertészkedéshez.

2024-09-23

Ezeket tedd meg idén ősszel a jövő nyári paradicsom termésedért

A bőséges paradicsomtermés titka már ősszel elkezdődik! Fedezd fel, milyen teendőkkel biztosíthatod a jövő nyári sikeres és zamatos paradicsomszüretet.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-08-14

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent.Ezáltal nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy műtrágyákat alkalmaznunk.

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

táj

a földrajzi viszonyok (domborzat, geológiai, talaj- és vízviszonyok), az éghajlat, az... Tovább

vízszennyeződés

a ->felszíni és a ->felszín alatti vizek különböző anyagokkal (mérgező vegyületekkel v.... Tovább

Tovább a lexikonra
Mezőgazdaság Talajművelés