A regeneratív földművelés bemutatása

Próbáld ki a regeneratív földművelést!

Szélesi Ferenc
hirdetes
A regeneratív földművelés bemutatása

Állj le a szántással (vagy legalább csökkentsd minimálisra)

A szántás óriási problémája, hogy jelentősen megzavarja a talaj legfelső rétegében élő mikroorganizmusokat. Ez egy olyan mesterséges folyamat, ami így, ilyen formában sehol sem zajlik le a természetben. Az igazán egészséges talajban több milliárd mikroszkopikus (és jó néhány szabad szemmel is látható) élőlény leledzik. Egyetlen teáskanálban több ilyet találnál, mint embert a Földön! A cél tehát olyan ritkán felzaklatni ezt az élettel teli rendszert, amennyire csak lehetséges. Persze néha tényleg szükség van egy kiadós szántásra, de ne csináld csak megszokásból. Ez a regeneratív földművelés egyik alappillére.

Ültess talajtakaró növényeket

A talajtakaró növények akkor is segítenek aktívan tartani a talajt, amikor másra nem használod azt (tehát akkor is, amikor éppen nem ültetsz haszonnövényeket). A letakart talaj hatékonyabban képes magába szívni a vizet, így sokkal kevésbé hat rá a talajerózió és kevesebb tápanyagot is veszít magából. Ha ez nem lenne elég, a folyamatos „biotakaró” a talaj mikroorganizmusait is védi. Ha már nincs szükséged rájuk, a talajtakaró növényeket haszonállataidnak is felkínálhatod egészséges tápként. Ne felejts el továbbá vetésforgót használni!

hirdetes

Használj komposztot

A komposzt a kerti élet fontos összetevője. Ezt a hasznos adalékot többféle formában is eljuttathatnod növényeidig, ilyen például komposzt tea is. A komposzt mellett az állati trágyát is meghálálják majd növényeid!

Ültess szegélyeket és elválasztókat

Azzal, hogy kerted határait növényekkel ülteted be (vagy szimplán hagyod, hogy a gyomok kedvükre nőjenek ezeken a részeken) változatosabb, gazdagabb életteret biztosíthatsz számos hasznos rovar, köztük a méhek számára is. Ha a gyomos megoldást választod, akkor ügyelj rá, hogy egyes kéretlen növények fertőzéseket terjeszthetnek, tehát nem mindent ajánlatos meghagyni a kertben.

Alkalmazd a toló-vonó rendszert

A toló-vonó rendszer a kerti kártevők megfékezése céljából jött létre. A „toló” rész azokat a növényeket foglalja magába, amik taszítják maguktól a kártevőket. Némelyikük olyan szagot áraszt magából, amit sok rágcsáló ki nem állhat, míg mások mérgekkel védik magukat. Ha ismered a társültetés fogalmát, akkor tudod, hogy mire megy ki a játék. A „vonó” rész azokra a növényekre utal, amelyek csapdákként hatnak a kerti kártevőkre.

A kukoricát például előszeretettel támadják meg olyan élősködők, amik a növények szárába fúrják bele magukat. Ezeknek állíthatsz csapdát többek között a cirokkal, ami magához vonzza ezeket a kártevőket, hogy azok békén hagyják kukoricáidat. Ilyen toló és vonó növények ültetésével jelentősen javíthatod kerted vagy földed hozamát, hiszen csökkented a kártevők okozta károkat értékesebb növényeidben. Ez a megoldás továbbá olcsóbb és környezettudatosabb is, mint mérgeket szétszórni a szabadban. Több növény összeültetése továbbá ellenállóbbá teszi őket a fertőzésekkel szemben is.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-10-15

Hatékony talajfertőtlenítő szerek: útmutató a megfelelő választáshoz

A hatékony talajfertőtlenítő szerek segítenek a talaj védelmében. Segítünk eligazodni a talajfertőtlenítési megoldások között, hogy megtaláld a legjobbat.

2024-09-23

Október elején készüljünk elő a faültetéshez Bálint gazda örökzöld tanácsaival

Készülj fel te is az őszi faültetésre Bálint gazda és saját tapasztalataim alapján! Tippek a tökéletes talaj-előkészítéshez és a sikeres kertészkedéshez.

2024-09-23

Ezeket tedd meg idén ősszel a jövő nyári paradicsom termésedért

A bőséges paradicsomtermés titka már ősszel elkezdődik! Fedezd fel, milyen teendőkkel biztosíthatod a jövő nyári sikeres és zamatos paradicsomszüretet.

2024-12-05

Az ásás: a talajforgatás előnyei és hátrányai szakértői szemmel

Az ásás, más néven talajforgatás, egy régóta alkalmazott talajművelési technika, amelynek előnyeit és hátrányait szakértő segítségével vizsgáltuk meg.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-08-14

Egy igazán hatékony és környezetbarát módszer: a mélymulcsolás technikája

A mélymulcsolás tulajdonképpen talajfelszínen történő komposztálást jelent.Ezáltal nem szükséges ásnunk, locsolnunk, gyomlálnunk vagy műtrágyákat alkalmaznunk.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Tatabányai Körzeti Földhivatal

Földhivatal Körzeti Földhivatal Cím: Tatabánya Ságvári út 20. 2800 Magyarország Tovább

jarovizálódás (vernalizáció)

egyes növények egymást követő fejl. szakaszainak kiváltáshoz átmenetileg alacsony... Tovább

Tovább a lexikonra
Mezőgazdaság Talajművelés