A pozsgás növények sok háztartás kedvenc élő díszei. A lédús gyökerű, szárú és gyökerű pozsgásoknak számtalan fajtája ismert, amelyek habár külsőre kifejezetten változatosak, bizonyos tulajdonságaikban (például hogy gondozásuk végtelenül egyszerű) nagyon is hasonlítanak egymásra.
Színek tekintetében rendkívül sokoldalúak: a kékeszöld árnyalatoktól kezdve a rózsaszínen keresztül, a fehéren át egészen a szinte teljesen feketéig bármilyen színben fellelhetők. Leveleik lehetnek lekerekített szélűek, tüskeszerűek (például a kaktuszok esetén), bogyószerűek és egyéb formájúak is. A kaktuszok egytől egyig a pozsgás növények családjába tartoznak, de nem minden pozsgás növény kaktusz.
Általános tudnivalók
Néhány pozsgás növény kifejezetten kényes lehet, legtöbbjük azonban nagyon egyszerűen karban tartható. Ez annak köszönhető, hogy mivel a világ szárazabb vidékein fejlődtek ki, így rendkívül hatékonyan képesek elraktározni a folyadékot vastag részeikben (szárak, levelek, gyökerek). Ebből következik, hogy száraz, meleg környezetben érzik magukat a legjobban, lehetőleg közvetlen napfényben (de kevésbé világos körülmények között is eléldegélnek). Két öntözés között nyugodtan hagyhatod tehát, hogy a talaj kiszáradjon alattuk.
A legkiválóbb pozsgás növények otthonra
Csüngő varjúháj (Sedum morganianum)
A csüngő varjúháj akkor mutat a legjobban, ha egy felakasztott kosárból lóghat ki. Méretes szürkészöld vagy szürkéskék levelei akár 90 cm-esre is képesek megnőni. Mivel Mexikóból származik, így imádja a napos, világos körülményeket. Mint minden pozsgásnál, hagyd, hogy a talaj kiszáradjon alatta, és a téli nyugalmi időszakukban különösen figyelj oda rá, hogy kevesebb vizet kapjon. Trágyázni csak évente egyszer, nyáron érdemes 10-10-10-es műtrágyával.
Ritkán virágzik, ami általában nyár végén várható. A levelek rendkívül érzékenyek, és a legenyhébb érintésre is leválhatnak a növényről, ezért fontos, hogy olyan helyen tartsd, ahol nem zavarja senki. Ha nyáron kint szeretnéd tartani, akkor ügyelj rá, hogy árnyékos helyre kerüljön, mert habár tény, hogy más pozsgásokhoz hasonlóan a csüngő varjúháj is szereti az ragyogó világosságot, a hirtelen napfényben könnyedén megéghetnek levelei. A következő oldalon bemutatom a többi meseszép pozsgás növényt is, megéri lapozni egyet!