Amikor meglátod a paradicsomlevél felkunkorodását, ne ess pánikba. Olyan ez, mint amikor egy kicsit megfázik valaki vagy fáj a hasa. Győződj meg róla, hogy gyakran ellenőrződ a kertedet, hogy nincs-e valamilyen probléma. Ez lehetővé teszi azt, hogy időben észrevedd és orvosold a problémát, mielőtt az teljesen megölné a növényt. Nézzük meg, mi az oka annak, hogy a paradicsom növény levelei felkunkorodnak.
Környezeti tényezők
A környezeti problémák a leggyakoribb okai annak, hogy a paradicsomlevelek pöndörödnek. Ez azt jelentheti, hogy a paradicsom túl sok napfénynek vagy magas hőmérsékletnek van kitéve. A paradicsomlevelek felkunkorodásának a másik oka a túl erős szél is lehet; ez stresszt okoz a növényeknek. Ha a növények nincsenek megfelelően karózva és alátámasztva, a növények megcsavarodhatnak, amitől a levelek felkunkorodnak és elhalnak.
Gondolj a paradicsomlevelekre, mint kis napelemekre, amelyek összegyűjtik a napfényt a növény számára. Ha elegendő napfényt kapnak, a növény arra kényszeríti a leveleket, hogy összegömbölyödjön és összecsukja a leveleket, hogy megakadályozza a leégést.
- Ne felejtsd el az esőt! Mindannyian szeretjük, ha esik, és aznap nem kell öntözni. Ha azonban egymás után több napos heves esőzésekkel nézünk szembe, a felesleges nedvesség olyan környezeti tényező, amelyet a növények nem kedvelnek. A gyökereik az állóvízben szenvednek.
- Ne ess pánikba! Ha ezért a paradicsom levelei felkunkorodnak, akkor amint a környezeti problémák megváltoznak, észreveszed, hogy a levelek kinyílnak, és visszaállnak a normális kerékvágásba. Egy másik lehetőség, hogy árnyékolót helyezel a növényekre, hogy megvédd őket a délutáni napsütéstől.
Nem megfelelő öntözési technikák
Egy másik ok, amiért a növények levelei hullámosak lehetnek, az az, hogy ki vannak száradva és több vízre van szükségük. Ez általában a paradicsomnövényeknek heti 2-5 cm vizet jelent. A konténerben termesztett paradicsomnövényeknek ennél több vízre van szükségük.
Tehát, ha kint meleg van, és nem adsz elegendő vizet (a környezeti tényezők és a vízhiány kombinációja), előfordulhat, hogy a paradicsomlevelek felkunkorodnak.
A túlöntözés általában más tünetekhez vezet a levelek felkunkorodása előtt, de fontos tudni, hogy mindkettő problémákat okoz.
Mikrotápanyag-hiány
Ha észreveszed, hogy az alsó levelek felkunkorodnak, annak egyik tipikus oka az, hogy a talajban mikroelem-hiány van. A legtöbb esetben azonban ez nem csak felpöndörödéssel, hanem a levelek sárgulásával is mutatkozik.
A mikrotápanyag-hiányt több módon is orvosolhatod:
• Adj hozzá friss komposztot a paradicsomnövények köré.
• Használj univerzális műtrágyát a növények körül, hogy helyreállítsa a talajt és a növényeket.
Túlzott nitrogén
Ha túl sok nitrogént adsz hozzá a talajhoz, akkor a levelek felkunkorodását is észlelheted. Miután a levelek felkunkorodnak, vastagabbak és sötétzöldek lehetnek.
Ezen a ponton ne alkalmazz több műtrágyát a növényre, és hagyd, hogy a növény felhasználja a talajban lévő tápanyagokat. Általában a felesleges nitrogén könnyen megoldható probléma; türelem és várakozás. Idővel a növény meggyógyul, mivel a növény nitrogént használ, és a tápanyagok a vízen keresztül szivárognak ki. A megfelelő műtrágya megfelelő időben történő kijuttatása a legjobb a túlműtrágyázás elkerülése érdekében.
Túl sok metszés
A metszés megterheli a paradicsomnövényt, de elengedhetetlen a gondozásához. A növények levelei táplálékot készítenek, energiává alakítva a napfényt. Tehát, ha túl sok levelet távolítasz el, akkor a növény küzdeni fog.
A túlzott metszés, különösen egy fiatal vagy rosszul beállt növényen, akkora stresszt okoz, hogy felkunkorodnak és sárgulnak a levelek, visszamarad a növények növekedése, és csökken a gyümölcstermés.
A paradicsommetszés általában egy kicsit vitatott téma, mivel egyes kertészek szerint soha nem szabad metszeni. Ha viszont úgy döntesz, hogy a metszés működik a kertedben, mindig legyél óvatos, és maradj kevesebb metszés mellett.
Kártevők és betegségek
- Fonálférgek: A fonálférgek apró, átlátszó férgek, amelyek a talajban élnek és megtámadják a növények gyökereit. A fertőzött növények levelei felkunkorodhatnak, elszíneződhetnek és elhervadhatnak. A fonálférgek elleni védekezéshez használjon fonálféreg-ellenes szert, vagy forgassa a növényeket a kertben.
- Levéltetvek: A levéltetvek apró, szúró-szívó rovarok, amelyek a növények nedveit szívják ki. A fertőzött növények levelei felkunkorodhatnak, elszíneződhetnek és elhervadhatnak. A levéltetvek elleni védekezéshez használjon rovarölő szert, vagy öblítse le a rovarokat a növényekről vízsugárral.
- Gombás megbetegedések: A gombás megbetegedések a levelek foltosodását, elszíneződését és felkunkorodását okozhatják. A gombás megbetegedések elleni védekezéshez használjon gombaölő szert, és biztosítsa a növények jó levegőkeringését.