Napjainkban, egyre nagyobb szükség van a természetes csapadék pótlására ahhoz, hogy termesztett növényeink vízigényét a vegetációs időszakban kielégítsük. Ennek a megnövekedett vízszükségletnek a kijuttatásához több lehetőségünk is kínálkozik. Esőztetve vagy mikroöntözéssel- ezen belül is csepegtetve, vagy mikroszórófejekkel. Az öntözési mód kiválasztásánál figyelembe kell venni az öntözővíz kémiai jellemzőit, és ezek a talaj tulajdon-ságaira, a növényekre, és az öntözőberendezésre gyakorolt hatását. Ha az öntözővíz nátrium-, és összessótartalma nem megfelelő az adott talajra, és a kilúgzással sem távozik el annyi só, mint bekerült, ekkor kezdődik el a szikesedés folyamata. A felszíni erózió még látszólag sík területen is előfordul, ha hirtelen sok csapadékot juttatunk ki. A mikrodomborzati egyenetlenségeken elfolyás következik be, melynek során a talajfelszín elemei különböző mértékben sodródnak el.
Ezek a problémák a mikroöntözés során nem, vagy csak alig fordulnak elő, mert nagyon pontosan szabályozható a kijuttatott víz mennyisége, a növény napi vízszükséglete szerint.
A csepegtető öntözés:
A csepegtető öntözés előnye a kis vízveszteség és a pontos adagolás
A csepegtető öntözőrendszer nagy számú adagoló elemmel rendelkezik, melyek magas kijuttatási egyenletességgel rendelkeznek. A víz adagolása kis vesztességgel, juttatható ki. (95 % fölötti hasznosulás is elérhető). Mivel a rendszer fixen van telepítve a vízpótlás bármelyik napszakban könnyen megvalósítható. Az öntözést nem korlátozza a nagy szélsebesség, mely a kijuttatás egyenletességére sincs hatással.
Növényegészségügyi hatás: Ennél az öntözési módnál a növények levele szárazon marad, így csökkentve a baktériumok, gombák és más kórokozók fertőzési veszélyét. A kisebb vegyszer felhasználás költségcsökkentő hatású. Elkerülhető a levelek perzselődése, kedvező marad a talaj levegőzöttsége, Az öntözés ideje alatt is végezhető munka az ültetvényben.
Energiatakarékosság: Alacsony nyomáson üzemeltethetők már 0,5 bar-tól. Lehetőség van ejtőtartály használatára is. Nincs szükség drága magas 4 bar feletti nyomás álló anyagok használatára.
Az üzemeltetés során több probléma merülhet fel.
- A magas relatív páratartalom hiánya: A kertészetekben termesztett növények között vannak magas relatív páratartalmat igénylők is. Ezekben a kultúrákban a csepegtető öntözést kombinálni kell ködösítő, párásító szórófejekkel is.
- Eltömődés: A nem kellően tisztított víz használata esetén a fizikai részecskékkel szennyezett víz a csepegtető elemeket eltömíti. A magas oldott só, így a vas, és mangántartalom esetén a kicsapódó sók elzárják az adagoló elemeket, ezeken baktériumok is megtelepedhetnek, melyek nyálkás szervesanyagtartalma a fizikai szennyeződéseket is összegyűjtheti. Az algák és baktériumok elszaporodva a vízáram segítségével eljutnak a rendszer más pontjaira is, és eltömítik a csepegtető elemeket.
A csepegtető elemek osztályozása
Csepegtető elemek csatlakozása szerint: A csepegtető elemek elhelyezése két módon lehetséges.
Nyomás kiegyenlítés:
A nyomáskompenzált csepegtető elemek használata esetén növekszik a kijuttatott víz egyenletessége. A rendszer nem érzékeny a felszíni egyenletlenségekre. Növekedhet az öntözőcső hosszúsága. Magasabb üzemi nyomás mellett is stabilizálja a kijuttatandó víz mennyiségét.
A víz áramlásának típusai:
A csepegtető elemekben típusuktól, kialakításuktól függően alakul az áramlás. A beépített csepegtető testekben (in line) labirintus járatokból lép ki a szabadba az öntözővíz. A cső külső palástján elhelyezett (on line) csepegtető testek általában spirál alakúak. Itt a kijuttatandó víz mennyiségét a menetszám változtatásával érik el. A csepegtető testek közül a tisztítható csepptestek érdemelnek nagyobb figyelmet. A vízszállító csőhöz tetszés szerinti távolságra csatlakoztatható, így alkalmazkodni lehet az egyenetlen tőtávolságokhoz is. Könnyű tisztíthatósága miatt különösen ajánlott sok kémiai szennyeződést tartalmazó öntözővíz esetén.
A rendszer karbantartása:
A csepegtető öntözőberendezés különösen érzékeny a kémiai, és fizikai szennyeződésekre. A fizikai szennyeződés kivédése az egyszerűbb. Megfelelő szűrők alkalmazásával, ez a probléma orvosolható. A kémiai szennyeződések lerakódásának kivédése érdekében a víz áramlási sebességét 0,3 m/s alá nem szabad engedni. Öntözőmedence építése esetén a vízben oldott kémiai anyagok nagy része a levegővel érintkezve oxidálódik, és leülepedik a medence aljára. Az öntözési szezon végén savas oldással tisztítsuk ki a rendszert.
A csepegtető öntözőberendezésekkel kapcsolatos kérdéseikkel bátran forduljanak az öntözőberendezéseket árusító gazdaboltokhoz, valamint a Poliext KFT Munkatársaihoz. Itt az öntöző rendszer építéséhez szükséges anyagokat is megvásárolhatják.
Forrás: Agrárágazat