A pisztáciák kártevői és betegségei – Szerencsére a pisztáciafákat nem zaklatja túl sok kártevő vagy fertőzés, de íme néhány, amiket azért jó észben tartani.
Phytophthora gyökérrothadás
Ez a talajban leledző gombás betegség a gyökereket támadja meg és gyengíti el, megakadályozva ezzel, hogy a víz és tápanyagok a gyökérből a fa magasabb részeihez is eljussanak. Ez lelassíthatja a növekedésüket és a termelésüket is.
Alternaria alternata
Ez a gombás fertőzés fekete fekélyeket okoz a leveleken vagy az éretlen terméseken. A komolyabb fertőzések korai levélhullást eredményezhetnek. Ezt a betegséget nehéz kezelni – próbálkozhatsz gombaölő szerekkel és igyekezz csökkenteni a talaj nedvességét a fa körül.
Septoria levélfoltok
Egy másik gombás betegség, amely gyakran csatlakozik az Alternaria alternata betegséghez. Hasonló tünetekkel is jár, és hasonlóan kell küzdeni ellene.
Pisztácia levélbolhák
Ezek a kártevők sárgává változtatják a leveleket, amelyek lassan elhalnak. Árulkodó jel a kunkorodó, száradó levelek, amelyek idő előtt pottyannak le a fákról. A leveleken továbbá ragadós mézharmat is megjelenhet. Habár rovarirtó szerekkel kezelhető a probléma, bizonyos fajok az idők során ellenállóbbakká váltak a különféle készítményekkel szemben.
A pisztáciák szüretelése
Évekkel később aztán végre eljön a szüretelés ideje. A termések akkor számítanak érettnek, amikor a csonthéjak szétpattannak és a termés húsa zöld színűből pirossá válik. Fontos, hogy az érett terméseket minél előbb leszüreteld, mert innentől kezdve védtelenek a kártevőkkel szemben. Ehhez nincs más dolgod, mint alaposan megrázni a fát, amiről a termések lepotyognak majd.
Érdemes valamit szétteríteni a lombkorona alatt, hogy könnyebb legyen összeszedni őket. Ez után alaposan vizsgáld át a terméseket, hogy nem-e penészesek, vagy nem-e költöztek beléjük rovarok. Ne feledd továbbá, hogy a pisztáciafák kétévente teremnek nagyobb mennyiségben – a köztes években mindig kisebb termésekre lehet számítani.