Pisztácia érdekességek - ismerd meg Te is a pisztáciát

Mi fán terem a pisztácia?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Érdekességek a pisztáciáról

A pisztácia ültetése

Hová ültessük a pisztáciát?

A pisztáciák számára olyan területek ideálisak, amelyekre hideg, de nem fagyos telek, forró nyarak, és kevés eső jellemző. A félszáraz sivatagos vidékek például kiválóak erre. Ezek a növények 38°C felett érzik jól magukat, és olyan telekre van szükségük, amelyek elég hidegek (7°C vagy hidegebb) ahhoz, hogy nyugalmi állapotba szenderülhessenek. A pisztáciák továbbá nem szeretik a párás körülményeket sem.

Magról vagy gyökéralanyról?

Pisztáciát beszerezhetsz palántaként, vagy ültethetsz magokat is, habár ez utóbbi megoldás (mint korábban említésre került) több évnyi türelmet követel majd meg tőled. Ha nem szeretnél ennyit várni (ami teljesen érthető), akkor keress és telepíts kifejlettebb példányokat.

A páros ültetés elengedhetetlen

A terméshez legalább két pisztáciafára lesz szükséged – a nőivarú példánynak szüksége van egy kompatibilis hímivarú példányra, amely megtermékenyítheti. Olyan pozícióba ültesd/telepítsd őket, hogy a nőivarú példányra a szél természetesen vigye át a virágport a hímivarú fáról. Egy hímivarú fa 15 nőivarút képes megtermékenyíteni. Komoly fejfájást okozhat, hogy a legtöbb fa unisex, és a nemük egészen addig nem dől el, amíg termőképesekké nem válnak (amihez általában 8 évre van szükség). Éppen ezért a legtöbben igyekeznek minél több fát telepíteni vagy ültetni, hogy biztosan legyen köztük legalább egy hímivarú példány.Ha nem szeretnél ennyit kísérletezni a nemekkel, akkor vásárolj oltott palántát vagy dugványt, aminek a neme megegyezik az szülőnövénnyel.

hirdetes

Nevelés magról

Ha úgy érzed, hogy van elég türelmed hozzá, és magról szeretnél pisztáciát termeszteni, akkor nyers magokra lesz szükséged. Ilyeneket faiskolákban találhatsz, de megpróbálhatod akár a közértben vásárolt magokat is elvetni, de szigorúan csak akkor ha nyersek, tehát se nem sózottak, se nem pörköltek, stb. Ha megvannak a magok (lehetőleg faiskolából), akkor először is nedvesíts be egy papír törlőkendőt, tedd bele a magokat, és helyezd azt egy műanyag tasakba. Lehetőleg 4-5 magnál több ne kerüljön egy tasakba. Fontos, hogy a tasakot átjárja a levegő, nehogy bepenészesedjen, ezért szükség szerint vágj néhány kisebb lyukat rá. Ezzel elkezdődik a csíráztatás.

A csíráztatás nagyjából egy hetet vesz igénybe – ez alatt a tasakot szobahőmérsékleten kell tartani, és lehetőleg nem mozgatni. Amint észreveszed, hogy a csírák előbújtak a magokból, ültesd át őket egy-egy talajjal feltöltött, kisméretű cserépbe, vagy műanyag joghurtos dobozba (de ügyelj rá, hogy legyen a dobozok alján néhány vízelvezető lyuk, mint amilyenek a cserepeken is vannak).

A talajt tartsd mindig nedvesen, de ne öntözd túl. Ahogy a palánták cseperednek, idővel egyre nagyobb és nagyobb cserepekbe kell, hogy átültesd majd őket, mielőtt eljönne a kiültetés ideje. Mivel a fák nem szeretik, ha gyökereik kilátszanak, érdemes tőzegcserepekbe ültetni őket, amikkel együtt átkerülhetnek nagyobb cserepekbe, majd végül ki a kertbe (szintén a tőzegcseréppel együtt). A következő oldalon a pisztácia gondozásáról fogok beszélni! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Tovább a Lexikonhoz

Rovarölo Insegar 25 WG

Az integrált gyümölcsösök nélkülözhetetlen szere, hernyó kártevők ellen.Hatóanyag: 25 %... Tovább

magzat (fetusz, fetus)

a fejlődő új lény elnevezése attól az időtől kezdve, amikor a szervkezdemények kialakultak... Tovább

Tovább a lexikonra