Pisztácia érdekességek - ismerd meg Te is a pisztáciát

Mi fán terem a pisztácia?

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
Érdekességek a pisztáciáról

A pisztácia igényei

Napfény- és talajigény

A pisztáciafák rengeteg közvetlen napfényt és jó vízelvezetésű talajt igényelnek – ezekre fontos odafigyelni, amikor helyet keresel nekik kertedben. Leginkább homokos vályogtalajban érzik jól magukat, 7,1-7,8 pH értékek között. Minél mélyebben ilyen a kerti talaj, annál jobb, mert a pisztáciafa mélyre érő gyökereket növeszt.

Elhelyezés

A pisztáciafák meglehetősen nagyméretűre nőhetnek, akár 9 méter magasra is, ezért évekkel előre kell gondolkodnod. A fák között durván 4-6 méternyi helyet hagyj ki, és nagyjából 6 métert a sorok között is. Ügyelj rá, hogy ne legyen semmi a magasban, amibe beleütközhetnek növekedéskor (vezetékek, stb.)

Kiültetés

A palántákat az első 3-5 évben növénytartókban lehet nevelni, de közvetlenül is kikerülhetnek a kertbe (tavasszal vagy ősszel). Először is ásnod kell egy-egy lyukat az összes fádnak. Ez a lyuk kétszer olyan mély legyen, mint a fák gyökere, és kétszer olyan széles is – fontos, hogy a gyökereknek minden irányban legyen helyük a szétterjedéshez. Ha a pH érték nem megfelelő, még jóval az ültetés előtt korrigáld azt.

Helyezd a fákat a lyukba, lehetőleg annyira függőlegesen, amennyire csak tudod, különben ferdén nő majd. Fontos, hogy az ültetés során se látszódjanak ki a fák gyökerei. A lyukat ez után töltsd fel talajjal, és távolítsd el belőle az összes egyéb gyökeret, kavicsot, és gyomot is. Az ültetés után rögtön öntözd meg a talajt a fa körül, hogy ne alakuljanak ki levegővel teli lyukak benne.

hirdetes

A pisztácia gondozása

Öntözés

A pisztáciafák eredeti élőhelye meglehetősen száraz, ezért nincs szükség napi, vagy akár heti rendszerességű öntözésre sem. Ha öntözöl, akkor a talajt 120cm mélyen kell, hogy benedvesítsd. Ezt a mély öntözést havi rendszerességgel végezd el, kivéve az esős időszakokban. A sárguló levelek a túlöntözés árulkodó jelei. A fák télen nyugalmi állapotba „kapcsolnak vissza”, ilyenkor ne öntözd őket. Hagyd abba az öntözést októberben, hogy a fa elő tudjon készülni a téli álomra.

Trágyázás

A pisztáciafákat tavasszal ajánlatos trágyázni, miután az utolsó fagy is leköszönt. Használj 10-10-10-es műtrágyát, amelyet a legtöbb kertészeti szaküzletben vagy gazdaboltban megtalálsz. Mérd meg, hogy mellmagasságban mekkora a fa törzsének átmérője, és 2,5cm-ként adagolj fél csészényit a műtrágyából. A műtrágyát csupán el kell szórnod a fa körül (egészen 30 centivel a lombkorona szélén túlig), majd durván 2,5cm vízzel beöntözni azt a talajba. Ezt évente kétszer, a termőidőszak során végezd el, de egy szezonban ne használj 5 csészénél több műtrágyát.

Metszés

Mint minden más gyümölcsfát, a pisztáciát is metszened kell majd néha. Egy alapos metszésre a tél a legmegfelelőbb időszak, amikor a fa nyugalmi állapotban van. Végezz azokkal az ágakkal, amelyek keresztben állnak egymással, illetve betegek, vagy elhaltak. A legtöbb pisztáciafának általában nincs szüksége jelentős metszésre, különösen mert ha túl sok ágat távolítasz el róluk, akkor azzal visszafoghatod a termések számát.

Takarítás

Fontos, hogy tisztán tartsd a talajt a fa alatt – ehhez rendszeresen gereblyézd össze a lehullott leveleket és terméseket, illetve minden egyéb kerti szemetet is (természetesen a gyomokat is), amelyek összegyűlhetnek a lombkorona alatt. Ezzel csökkented a betegségek kialakulásának esélyét.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes


Tovább a Lexikonhoz

E-misszió

Állatvédõ szervezet Az E-misszió Egyesületet 30 fiatal alapította 1986-ban,... Tovább

ellés előtti megfekvés

gyűjtőfogalma annak az állapotnak, amikor az előrehaladottan vemhes állat, viszonylag jó... Tovább

Tovább a lexikonra