Hogyan tárold a pektint
A házi készítésű pektin egyetlen hátránya, hogy sokkal rövidebb ideig használható fel, mint a bolti készítmények. A házilag elkészített pektin általában folyékony állagú, és hűtőben vagy fagyasztóban kell tárolnod. A hűtőben tartott házi pektint 5 napon belül, a fagyasztottat legfeljebb fél éven belül fel kell használnod. Ezzel szemben a száraz, boltban vásárolt pektin általában egy évig megőrzi szavatosságát (habár ezt a csomagoláson is fel szokás tüntetni). A házi pektint nedves dunsztolással is tartósíthatod, de nem szabad szobahőmérsékleten tartani, hacsak nem úgy dolgoztad fel előzetesen. A tartósításához 10 percig kell dunsztolnod belőle nagyjából 2 dl-t. Így akár egy évig is kitarthat.
A pektin felhasználása a konyhában
A pektinnek önmagában alig van íze, ami jó hír, mert így nem tényező konyhai alkotásaid ízesítésében. Enyhén kesernyéssé teheti ugyan ételeidet, de amennyi íze van, az általában arra a gyümölcsre hajaz, amelyből kinyerték. Fontos, hogy amikor pektint használsz, az olyan legyen, amilyet a recept megkövetel, illetve figyelj oda a pontos adagolásra is. Felhasználáskor az sem mindegy, hogy magas, vagy alacsony metoxiltartalmú pektinnel van-e dolgod. A magas metoxiltartalmú pektint például magas hőmérsékleten kell összefőzni cukorral és savval, hogy kellő sűrűségűvé váljon. Ezzel szemben az alacsony metoxiltartalmú pektineket általában szobahőmérsékleten is lehet alkalmazni.
Ez alapján látható, hogy a magas metoxiltartalmú pektineket már viszonylag korán hozzá kell adni a készítményhez, hogy legyen idejük megkötni, míg az alacsony metoxitartalmúakat csak később. A folyékony pektint szinte a főzés legvégén kell felhasználni. Nagyon fontos észben tartani azt is, hogy mindig pontosan kövesd a receptet, amit készítesz. Még ha több pektint is adsz hozzá a készítményhez, ne emeld ezzel arányosan a hozzáadott cukor mennyiségét, hacsak a recept nem írja ezt elő. Ha kevesebb cukrot szeretnél használni, akkor inkább keress olyan receptet, ami cukormentes pektint ír elő.
Hogyan tárold a pektint
A házi készítésű pektin egyetlen hátránya, hogy sokkal rövidebb ideig használható fel, mint a bolti készítmények. A házilag elkészített pektin általában folyékony állagú, és hűtőben vagy fagyasztóban kell tárolnod. A hűtőben tartott házi pektint 5 napon belül, a fagyasztottat legfeljebb fél éven belül fel kell használnod. Ezzel szemben a száraz, boltban vásárolt pektin általában egy évig megőrzi szavatosságát (habár ezt a csomagoláson is fel szokás tüntetni).
A házi pektint nedves dunsztolással is tartósíthatod, de nem szabad szobahőmérsékleten tartani, hacsak nem úgy dolgoztad fel előzetesen. A tartósításához 10 percig kell dunsztolnod belőle nagyjából 2 dl-t. Így akár egy évig is kitarthat.
A pektin felhasználása a konyhában
A pektinnek önmagában alig van íze, ami jó hír, mert így nem tényező konyhai alkotásaid ízesítésében. Enyhén kesernyéssé teheti ugyan ételeidet, de amennyi íze van, az általában arra a gyümölcsre hajaz, amelyből kinyerték. Fontos, hogy amikor pektint használsz, az olyan legyen, amilyet a recept megkövetel, illetve figyelj oda a pontos adagolásra is.
Felhasználáskor az sem mindegy, hogy magas, vagy alacsony metoxiltartalmú pektinnel van-e dolgod. A magas metoxiltartalmú pektint például magas hőmérsékleten kell összefőzni cukorral és savval, hogy kellő sűrűségűvé váljon. Ezzel szemben az alacsony metoxiltartalmú pektineket általában szobahőmérsékleten is lehet alkalmazni. Ez alapján látható, hogy a magas metoxiltartalmú pektineket már viszonylag korán hozzá kell adni a készítményhez, hogy legyen idejük megkötni, míg az alacsony metoxitartalmúakat csak később.
A folyékony pektint szinte a főzés legvégén kell felhasználni. Nagyon fontos észben tartani azt is, hogy mindig pontosan kövesd a receptet, amit készítesz. Még ha több pektint is adsz hozzá a készítményhez, ne emeld ezzel arányosan a hozzáadott cukor mennyiségét, hacsak a recept nem írja ezt elő. Ha kevesebb cukrot szeretnél használni, akkor inkább keress olyan receptet, ami cukormentes pektint ír elő.