Pektin készítése saját kezűleg - így készítsd el Te is otthonodban

Készítsünk pektint házilag – A teljes útmutató mindenkinek!

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes
A pektin használhatósága, a pektin készítése

Miért érdemes házilag elkészíteni a pektint?

Habár bolti pektint vásárolni kényelmes és gyors megoldás (ráadásul többféle pektin közül választhatod ki azt, amilyenre a receptedhez szükség van), ezek a termékek több mesterséges összetevőt is tartalmaznak, amelyeket sokan nem szívesen vinnének be a szervezetükbe (és persze családjukéba). Ezzel szemben a házi készítésű pektin teljesen természetes, és semmilyen kérdéses eredetű hozzávalót nem tartalmaz. Alternatívaként szokás használni zselatint is, habár ettől is sokan ódzkodnak, mivel állati származék. A pektin teljes mértékben növényi eredetű, és nincs benne hozzáadott cukor sem!

Hogyan készíts pektint házilag

Ha igazán jó minőségű pektint szeretnél, akkor jó minőségű alapanyagokkal kell dolgoznod – ez logikus. A pektin azonban nem a legolcsóbb bolti hozzávaló, ezért sokak inkább időt áldoznak rá, mint pénzt, és házilag állítják elő maguknak. Mint korábban említettük, ez nem csak egy gazdaságosabb, hanem egészségesebb megoldás is, hiszen a házi készítésű pektin semmilyen mesterséges hozzáadott összetevőt nem tartalmaz.

hirdetes

Szintén korábban említettük, hogy a pektint például gyakran almákból nyerik ki. Ha te is almákat használnál erre a célra, akkor válassz hozzá kisméretű, épp, hogy nem érett szemeket. Ezzel jobb minőségű pektint kapsz majd végeredményül, és hasznosíthatod azokat az almákat is, amiket egyébként kidobtál vagy komposztáltál volna. A következő pektinrecepthez is almákra lesz szükséged – az alábbi összetevő-mennyiséggel közel másfél liter pektint készíthetsz.

Persze más gyümölcsöket is használhatsz, de az almák nem csak könnyedén beszerezhetők, de nagy mennyiségű pektint is tartalmaznak (különösen a vadalmák). Ha esetleg mégis más gyümölcsöt használnál (ami puhább, tehát kevesebb természetes pektint tartalmaz), akkor tovább kell majd főznöd őket, vagy más természetes dúsítót kell hozzájuk adnod (pl. mézet).

Lássuk tehát a receptet!

Szükséged lesz 7 nagyméretű almára, 4 bögre vízre és 2 evőkanál citromlére. Először is alaposan mosd meg az almákat. Ne hámozd meg őket, de legyen tiszta a héjuk. Vágd fel őket szeletekre. Helyezz egy nagy leveses fazekat a tűzhelyre, majd adj hozzá 2 evőkanál citromlevet és 4 bögre vizet, végül pedig az almaszeleteket. Forrald a keveréket 40 percig. Ennyi idő alatt az almák jelentősen megpuhulnak majd. Fontos, hogy sűrűn kevergesd a fazék tartalmát, nehogy megégjenek az almadarabok és hozzáragadjanak a fazék aljához.

Ezután szűrd át a keveréket gézen egy másik fazékba, és hagyd állni 4 órán keresztül (vagy akár egész éjszakára). Ezzel eltávolítod belőle a lehető legtöbb folyadékot. Az új folyadékos fazekat helyezd a tűzhelyre, és forrald 20 percig, mielőtt steril befőttes üvegekbe öntenéd. Ekkorra már az eredeti mennyiség nagyjából fele marad csak meg. Ezután befőzheted, lefagyaszthatod vagy hűtőbe helyezheted pektinedet, hogy később bármikor felhasználhasd.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

ezermagtérfogat (ezerszemtérfogat)

1000 gabonamag térfogata, ml-ben kifejezve, légszáraz állapotban (v. a malomiparban sza.-ra... Tovább

másodnövény

a főnövény (főtermény) tarlójában termesztett, a következő főnövény vetése előtt... Tovább

Tovább a lexikonra
Érdekességek