A túlöntözés jelei a paradicsomnál nem ritkák, de nehéz megfejteni őket. Ha a talaj több nedvességet tartalmaz, mint amennyit a gyökerek fel tudnak venni, a növények elhervadnak. De akkor is elhervadnak, ha a talaj túl száraz, és a növényeknek vízre van szükségük. A lelógó szár és lombozat gyakran az első jele annak, hogy valami nincs rendben, de kicsit többet kell ásni, hogy kiderüljön, a túlöntözés okozza-e a problémát.
Íme, mire kell figyelni, ha a paradicsom túl sok vizet kap.
A túlöntözött paradicsom jelei
• Álló víz a növény tövében
• Átázott talaj vagy kellemetlen szagú talaj
• Fehér, zöld vagy sötét kéreg a talaj felszínén vagy a fő szár alsó részén
• A levelek és a szárak lelógnak és elhervadnak, de zöldek maradnak
• A gyökerek barnák vagy feketék, fehérek és ernyedtek vagy pépesek
• Dudorok és hólyagok jelennek meg a leveleken
Hogyan vizsgáljuk meg a paradicsom gyökereit?
A túlöntözés számos jelét könnyű felismerni, de a legbiztosabb módszer a gyökerek átvizsgálása. Ha nem korrigálják gyorsan, a túlzott nedvesség gyökérrothadáshoz vezet, ami megakadályozza a tápanyagfelvételt és a növény halálát okozza.
A legtöbb paradicsomnövény gyökere a talaj felső 20-30 centijében nő. Kesztyűs kézzel vagy egy kis simítóval óvatosan távolítsd el a talajt, hogy feltárd őket, hogy megállapítsd, egészségesek-e.
Hogyan mentsünk meg egy túlöntözött paradicsomot?
A jó hír az, hogy a paradicsomok ellenállóak. A probléma korai felismerése korlátozza a károsodást, és megkönnyíti a növény újraélesztését. Még azokat a növényeket is meg lehet menteni, amelyeknek a gyökerei haldoklóak.
Biztosíts záraz talajt
Ha olyan jeleket látsz, mint az átázott talaj, álló víz, vagy ha a levelek és a szárak enyhén fonnyadtnak tűnnek, elegendő lehet a vizet megvonni, amíg a talaj ki nem szárad. Ha a gyökerek károsodásának jeleit mutatják, a növényt új, szárazabb helyre kell vinni.
Paradicsomok gondozása cserépben
Távolítsd el a növényt a cserépből úgy, hogy a lehető legtöbb gyökeret érintetlenül hagyod. Finoman rázd fel vagy öblítsd le az átázott talajt. A kicsi, éretlen növényeket több órára újságpapírra helyezhetjük, hogy megszáradjanak. Olló segítségével vágd ki a pépes és elszíneződött gyökereket. Dobd ki a régi talajt, töltsd fel a cserepet új száraz keverékkel, majd ültesd át a növényt. Adj hozzá egy támasztékot, hogy a növény függőlegesen maradjon.
Paradicsomok gondozása a kertben
Egy lapát segítségével ássuk ki a növényt, és távolítsuk el a lehető legtöbb talajt. Öblítsd le a gyökérgolyót csap alatt, vagy használj gyengéd permetezésű tömlőt. Olló segítségével távolítsd el a sötét, vizes gyökereket majd száraz helyre ültessük át egy széles, mély lyukba, terítsük szét a gyökereket. Ültesd az eredeti helyével azonos mélységbe. Adj hozzá alátámasztást, hogy a növény függőlegesen tartsa, és néhány napig tartsa el a vizet, hogy a gyökerek alaposan kiszáradjanak.
Tápanyagok biztosítása
A gyökerek tápanyagban gazdag víz felvételével táplálják a növényeket. Túlöntözéskor elgyengülnek, nem hatékonyak, és nem tudják szállítani az egészséges csúcsnövekedéshez szükséges tápanyagokat. Amikor a talaj és/vagy a gyökerek kellőképpen kiszáradtak, trágyázzuk meg a vízkárosodott paradicsomot megfelelő műtrágyával. A levelek kezelhetők levélpermettel, de kerülni kell a súlyos hervadásos lombozat kezelését. A kár mértékétől függően a növény egy-két héten belül felépül.
A túlöntözés megelőzésének módjai
1. Kerüld a paradicsom ültetését olyan alacsony területeken, ahol felhalmozódik a csapadék és a víz.
2. Használj sok vízelvezető lyukkal ellátott edényeket.
3. Állíts be rendszeres öntözési ütemtervet.
4. Az öntözések között hagyd kissé megszáradni a talaj felszínét.
5. Figyeld az időjárást és kövesd a csapadék mennyiségét.
6. Hetente 2-3 cm vizet biztosíts kerti növényeknek, a cserepes növényeknek minden reggel adj bőséges vizet,
7. A locsoló időzítői kényelmesek, de ne felejtsd el figyelembe venni a csapadékot és ennek megfelelően beállítani.
8. Ha kimaradt az öntözés, ne próbáld további öntözéssel kompenzálni. Ha egyszerre túl sok vizet adunk a paradicsomnak, az telíti a gyökereket.
9. Ha távol kell lenned vagy elutazol, kapcsold ki az időzítőket, és kérj szívességet a szomszédtól, baráttól vagy családtagtól.