Ültesd őket jó minőségű talajba
Ha a paradicsomok termesztéséről van szó, akkor fontos tényező még a talaj minősége is. Palántáidnak rengeteg tápanyagra lesz szükségük, ha azt szeretnéd, hogy nagy és finom terméseket hozzanak. Lehetőleg ültesd tehát őket tápanyagokban gazdag ágyásokba, amiket az ültetés előtt egy adag komposzttal is feldúsítottál. Ezzel folyamatos ellátást biztosíthatsz nekik ahelyett, hogy időnként táplálnád csak őket.
Amennyiben cserepekben, ládákban, vagy más növénytartódban szeretnéd nevelni őket, használj méretes konténereket, és töltsd fel őket rengeteg organikus anyaggal (pl. komposzttal, trágyával, stb.), hogy kellő tápanyagot biztosíts számukra, és hogy egészségesen növekedhessenek. Az olyan lassú felszívódású trágyák, mint a csontliszt vagy a halemulzió stabil és folyamatos tápanyag-utánpótlást kínálnak palántáidnak.
Fontos az is, hogy a termőközeg jól elvezesse az extra vizet palántáid gyökereitől, és hogy kellően szellőzzön is. Ennek érdekében keverj némi vermikulitot, vagy más, apró kavicsos anyagot a talajhoz. Ha plusz kalciummal és magnéziummal szeretnéd ellátni paradicsomaidat, akkor keverj némi csontlisztet és Epsom sót a talajba. A dolomit egy másik természetes opció, amivel megadhatod ezeket az ásványi anyagokat növényeidnek.
Fontos azonban odafigyelni a talaj pH-értékére, mert a dolomit jelentősen lúgosító hatású, ahogy a kávézacc is. A kalciumpótlás érdekében összetört tojáshéjakat is szétszórhatsz a palánták körül – amíg bele nem bomlanak a talajba, addig némi védelmet nyújtanak a puhatestű kártevők, például a csigák ellen.
Ügyelj a megfelelő öntözésre
A paradicsomoknak sok vízre is szükségük van (különösen amíg növekednek), mégsem szeretnek egész nap nedves talajban ácsorogni. Érdemes rendszeres időközönként mélyen megöntözni őket, ennek a gyakorisága pedig az időjárástól függ majd. A talaj nedvességét úgy ellenőrizheted, hogy eltávolítod a felső rétege egy részét egy kisebb ásóval.
Ne aggódj, ha palántáid kissé hervadtnak tűnnek a nap forróbb óráiban – ahogy az idő lejjebb hűl, úgy ők is visszanyerik majd ép formájukat. Ha azonban ez a hervadtság estére is megmarad, akkor túl sok vizet kaptak palántáid, ez pedig kevesebb termést jelent majd, ráadásul a gombás fertőzésekre is fogékonyabbak lehetnek. Ezért nem szabad túlöntözni növényeidet! Miután a termések megjelentek, vegyél vissza az öntözésből, nehogy a paradicsomok szétrepedjenek.