Ültesd mélyre palántáidat
Érdemes megvárni, hogy a paradicsompalánták pár hüvelyk magasak legyenek, néhány pár valódi levéllel, mielőtt kikerülnének a kertbe. A kiültetés előtt ajánlott kiszoktatni őket – minden nap egy órával több időt töltsenek kint a napfényben. Ha a hőmérséklet már éjszakánként sem hűl le túlzottan, akkor ideje kiültetni őket, lehetőleg komposzttal gazdagított ágyásokba.
Az ültetéshez használt lyukak elég mélyek kell legyenek, hogy elfedjék a teljes gyökérlabdát, és a szár egy darabkáját. Ha a palánták túl magasak, akkor egy éles késsel távolítsd el a legalsó leveleiket, és ezt a részüket is temesd a föld alá. Ez a betemetett szakasz további gyökereket növeszt majd, hogy a palánták még jobban meg tudjanak kapaszkodni a talajban, és még több tápanyagot vehessenek fel belőle.
Azokon a hűvös területeken, ahol nincs igazán ideális termőszezon a paradicsomok számára, a palántákat vízszintesen ültetik el, sekély árkokba. Ehhez először eltávolítják az oldalsó leveleiket (és csak a legfelsőket hagyják meg), majd oldalra fektetik és teljesen betemetik őket az árkokban úgy, hogy csak a meghagyott leveleik látszódnak ki. Ez egy hosszú földalatti szakaszt hagy a palántáknak, amikből extra gyökereket növeszthetnek maguknak a talaj melegében, hogy később jobb hozammal teremhessenek.
Tartsd melegen paradicsompalántáidat
A paradicsomok nem csak a napfényt, hanem a meleget is nagyon szeretik, és 15-25°C között érzik magukat a legjobban. Fontos továbbá, hogy a hőmérséklet sose csökkenjen 10°C alá (még éjszaka sem). A melegebb időben nevelt paradicsomok többet teremnek majd, ráadásul gyümölcseik is finomabbak lehetnek. Mint fentebb olvashattad, a hűvösebb vidékeken ajánlott extra szigetelést biztosítani a gyökerek számára, de lényegében mindenütt jót tesz, ha melegen tudod tartani a talajt paradicsomaid alatt.
Ehhez használhatsz például fekete talajtakaró ponyvát, amit már az előtt lefektethetsz, hogy elültetnéd a palántákat (így nem fogod megzavarni őket a későbbiekben). A fekete ponyva segít megőrizni a talaj hőmérsékletét, és még az esetleges váratlan fagyoktól is megvédheti növényeidet. Egyes kertészek fényvisszaverő (pl. alumínium) fóliákat vagy ponyvákat használnak talajtakarásra, amelyek nem csak szigetelnek, hanem vissza is verik a napfény egy részét a növényekre.