Paradicsom repedés: ezek lehetnek az okai annak, ha megreped a paradicsomod, mutatjuk, mit lehet ellene tenni!

Miért reped meg a paradicsom? – ez az oka és így javítható

NA
Frissítve: 2024.05.30
hirdetes

Miért repednek a paradicsomjaim? – kérdezed magadtól csalódottan. Íme, mi történik. Az érő paradicsom szárvége körüli sérült bőr gyakran a repedés következménye, amelyet oldalrepedéseknek is neveznek. A baj gyorsan jelentkezik, amikor a paradicsom megreped meleg, párás időben. A hasított bőr megnyitja az ajtót a gyümölcsrothasztó mikrobák behatolásához. Első pillantásra a paradicsomrepedések egy új, szörnyű betegségnek tűnhetnek, de valójában ez az egyik leggyakoribb probléma, amellyel paradicsomtermesztés közben szembesülhetünk. Három egyszerű termesztési tipp segítségével akadályozd meg a repedezést, hogy finom, repedésmentes paradicsomot kapj.

Paradicsom repedés

Miért reped meg a paradicsomom?

Az élelmiszerbolt tele van sima, fényes paradicsomokkal. Az ilyen típusú paradicsomokat egységesnek termesztik: termelésük minden szakaszát ellenőrzik és szabályozzák, hogy minden gyümölcs a lehető legközelebb legyen a tökéletességhez. 

Ezzel szemben a kertben termesztett paradicsom általában változatosabbnak tűnik. De néha ezek az egyenetlenségek károsakká válnak, mint például a paradicsom repedései. Amikor a külső héj megreped, a finom paradicsomhús ki van téve az időjárás viszontagságainak, ami a gyümölcs gyors pusztulásához vezet.
A paradicsomrepedés akkor jellemző, amikor a növények rendelkezésére álló vízben nagy kilengések vannak. A hosszan tartó száraz időszak, amelyet egy mély, áztató eső követ, a paradicsomnövények és a gyümölcsök gyorsabb növekedését idézi elő. A paradicsom héja megreped, ha a hús gyorsabban tágul, mint a héj. A paradicsom hasadását nem olyan kártevő vagy betegség okozza, amely átterjed más növényekre. Nem ad aggodalomra okot egy repedt paradicsommal rendelkező növény, amely megosztja a problémát a közeli növényekkel.

Ha a héja megreped, amikor a paradicsom zöld, a gyümölcs valószínűleg elrohad, mielőtt beérik. Ha azonban a gyümölcs az érés jeleit mutatja (pirosra, rózsaszínre, sárgára, lilára válik), betakaríthatod, és nagy részét megmentheted. Csak a sérült területeket kell levágni. Ezután a paradicsom többi részét felhasználhatod salsákhoz, szószokhoz vagy más kedvenc receptekhez.

hirdetes

Tippek a paradicsom repedésének megelőzésére

Ha a paradicsom kettészakad, a kárt nem lehet helyrehozni. Azonban van néhány dolog, amit megtehetsz a repedések elkerülése érdekében.

Következetesen öntözd a paradicsomnövényeket

A paradicsom hetente körülbelül 2-3 cm vízzel nő a legjobban. Ha ennél kevesebb csapadék esik, szükség szerint öntözzük a növényeket. Csepegtető tömlő vagy öntözőpálca segítségével közvetlenül a növények tövéhez juttathatjuk a vizet. A növények tövénél történő öntözés és a levelek szárazon tartása segít megelőzni számos gyakori levélbetegséget.

Mulcs a növények körül

Teríts egy 5 cm vastag talajtakaró réteget a paradicsomnövények tövébe, hogy megőrizd a talaj nedvességét. A talajtakaró lelassítja a párolgást, és segít megelőzni a talajnedvesség nagy kilengését és a bőrrepedések kialakulását. Használj szerves talajtakarót, például jól lebomlott komposztot , szalmát vagy levágott füvet. A szezon végén vagy fordítsd a maradék talajtakarót a talajba, vagy hagyd a helyén, hogy a következő szezonban egy friss talajtakaróréteg alatt tovább tudjon bomlani.

Növelj repedésálló paradicsomot

Egyes paradicsomfajták jobban tolerálják az ingadozó mennyiségű nedvességet, mint mások. A repedésnek ellenálló paradicsomok közé tartozik a „Celebrity”, „Juliet”, „Plum Regal” és „Pink Girl”. Paradicsom vásárlásakor ellenőrizd, hogy a növények címkéi ellenállnak-e a repedésnek és bizonyos betegségekkel szemben.

A tápanyagok megfelelő egyensúlyának fenntartása a paradicsomnak

A paradicsom repedésének elkerülése érdekében fontos a tápanyagok megfelelő egyensúlyának fenntartása a talajban. A túlzott nitrogénbevitel gyors növekedést okozhat, ami hajlamosabbá teheti a paradicsomot a repedésre. Használj kiegyensúlyozott műtrágyát, amely tartalmazza a szükséges makro- és mikrotápanyagokat, különösen a kalciumot, amely segíthet a sejtfalak erősítésében és a repedések megelőzésében. Az időszakos talajvizsgálat segít meghatározni, hogy milyen tápanyagokra van szüksége a talajnak, így pontosan tudhatod, milyen kiegészítőket kell alkalmaznod a paradicsomnövények egészséges növekedéséhez.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

nyálzás (nyálfolyás)

a normális v. fokozott mennyiségben termelődött nyál az állat szájából a külvilágra... Tovább

Gyomirtó Racer

Széles hatásspektrumú gyomirtó szer kétszikűek ellen, jelentős mellékhatással a fűféle... Tovább

Tovább a lexikonra
Paradicsom