Miért árt a paradicsomoknak a forróság?
A levélsodródás
Még ha elegendő vizet is kapnak, a növények nem tűrik kifejezetten jól az olyan hőmérsékleteket, amikhez nincsenek hozzászokva. A paradicsomok szeretik a meleget, de a huzamosabb forróság általában már túl sok a jóból. A növények levelei ilyenkor összepöndörödnek – ezt nevezzük „fiziológiás levélsodródásnak”. Ez nem egy betegség, csupán a növény reakciója forró környezetére. A paradicsomoknál ez akkor következik be, amikor a nappali hőmérsékletek huzamosabb ideig 32°C felett maradnak – ilyenkor váltanak át „túlélő módba”.
A növény legrégebbi leveleinek szélei kehelyszerűen felhajlanak, és ha a meleg tovább folytatódik, akkor elkezdenek felsodródni. Ezzel csökken a levelek napsütötte felülete – így próbálják megakadályozni a növények, hogy túl sok vizet veszítsenek. A levelek továbbá megvastagodhatnak, és bőrszerűvé válhatnak. Később aztán, amikor az időjárás kissé visszavesz a forró ostromból, a levelek újra „kinyílhatnak”. Szerencsére a levelek felsodródása nem igazán lassítja a már megjelent termések érését, de persze mindenképpen érdemes megelőzni az ilyen helyzeteket.
Az érzékeny virágpor
A paradicsomok beporzásáról általában a szél gondoskodik, és néha egy finom rázással is rásegíthetsz arra, hogy minél több virágpor váljon le a porzókról. Azonban a 34°C fölötti hőmérsékletek kárt tehetnek a virágporban, és ilyenkor fennáll a veszélye, hogy a virágok nem termékenyülnek meg a paradicsomokon. A legtöbbjük leszárad és egyszerűen leesik, és nem marad utána más, csak az apró szárdarabka, ami tartotta. Szerencsére, ha a növény ettől eltekintve egészséges, akkor ahogy az idő lehűl, új virágok jelennek majd meg rajta.
A gyomirtó-probléma
Nem minden nyári problémáért okolhatjuk a természetet – legalább is nem teljes mértékben. Nagyon oda kell figyelned arra, hogy mikor és hogyan permetezed kertedet gyomirtó szerekkel! Minden gyomortó készítmény csomagolásán/dobozán lennie kell egy adagolási/keverési útmutatónak, amire természetesen ügyelned kell, azonban egy igazán jó termék csomagolása arra is felhívja a figyelmedet, hogy szeles és/vagy forró időben semmiképpen ne használd a készítményt. Szeles időben értelemszerűen problémát jelenthet, ha a szél olyan növényekre fújja a vegyszert, amelyekre nem szabadna hogy jusson belőlük.
De mi a baj a forró idővel? Amikor a levegő kellően felmelegszik, a permetezőből kifújt folyékony vegyszer egy része szinte azonnal elpárolog a levegőben, és ezt a legkisebb szellő is könnyedén átfújhatja a környező növényekre – ráadásul ezt te nem is látod. A gyomirtók képesek visszafordíthatatlan károkat okozni a kert haszon- és dísznövényeiben. Remélem, hogy tudtunk segíteni, mindenkinek sok sikert kívánunk a sikeres paradicsomtermesztéshez!