Biztosíts mesterséges árnyékot palántáidnak
Az olyan vidékeken, ahol a nyarak különösen forróak, a paradicsomokat (és gyakran más növényeket is) árnyékoló hálóval szokás védeni, különösen azokban az órákban, amikor a beporzás nagy része lezajlik (általában délelőtt 10-től délután 2-ig). A szakértők kiderítették, hogy a legjobb hozama akkor van a paradicsomoknak, ha az árnyékolásuk keletről nyitott – így a felkelő nap gyengébb fényében sütkérezhetnek a délelőtti órákban, majd ahogy délután az idő egyre forróbbá válik, már árnyékban pihenhessenek. Ehhez nincs más dolgod, mint kialakítani egy egyszerű szerkezetet (ez készülhet például fából, vagy ágyástakaró-gyűrűkből), majd ráhúzni arra a hálót. Ez a háló lehetőleg 50%-is áteresztésű legyen, ami 25%-kal csökkenti az árnyékolt rész hőmérsékletét is.
Használj talajtakarót
Érdemes egy 5-7 centi vastag talajtakarót felhúzni a paradicsompalánták köré, hogy megőrizd a talaj nedvességtartalmát. Lehetőleg használj organikus takarót (szalma, fakéreg, levelek, kezeletlen fűszálak, stb.), mert ezek idővel lebomlanak, és további tápanyagokkal gazdagítják a talajt. Persze éppen ezért arra is oda kell figyelned, hogy időnként felvigyél egy új réteget az ágyásokra.
Szüretelj időben
Amint a hőmérséklet eléri a 35°C-t, a paradicsomok abbahagyják a piros pigmentek termelését. Ilyenkor az egyébként piros termések sárga színűvé érnek meg. Ha az éjszakák huzamosabb ideig ilyen (35 foknál is melegebb) hőmérsékletek körül mozognak, 26°C feletti éjszakákkal, akkor a paradicsomok érése teljesen leáll. A növényeken maradt termések talán kívülről színesek lesznek, de belül jó eséllyel teljesen zöldek maradnak. Ha tehát többnapnyi forróság várható, akkor szüreteld le a már érés jeleit mutató gyümölcsöket, és hagyd, hogy házon belül érjenek meg teljesen. Ezzel még nincs vége, a következő oldalon azt is elmondom, miért árt a forróság a paradicsomnak!