A determinált paradicsom metszése
A determinált paradicsomnövények cserjeszerűek. Egy bizonyos magasságig megnőnek, majd abbahagyják a növekedést, ehelyett telibbek lesznek és bokrosodnak. A határozott paradicsomnövények is egyszerre virágoznak és gyümölcsöznek. A Patio, a Roma és a Celebrity a határozott paradicsomnövények néhány népszerű fajtája. Mivel rövidebb idő alatt termnek, és tömörebb növényként nőnek, a határozott paradicsomnövényeknek kevesebb metszésre van szükségük.
Amikor először ültetünk egy determinált paradicsomot, le kell metszeni minden virágát, amely még azelőtt kialakul, hogy a növény 45,5-61 cm magas lesz. Ez átirányítja a növény energiáját a virágképződésről az erős gyökerek fejlesztésére. Ahogy a növény növekszik, metsszünk ki minden keresztező, zsúfolt, sérült vagy beteg szárat és lombozatot, hogy a növény nyitva maradjon, szellős, kártevőktől és betegségektől mentes legyen! Ha eltávolítjuk a paradicsomnövény leveleit, amelyek közvetlenül a virágok alatt nőnek, akkor azok több energiát fordítanak majd a gyümölcsök kialakítására.
A határozatlan paradicsom metszése
A határozatlan paradicsomnövények inkább a vadszőlőhöz hasonlítanak. Ezek addig nőnek, ameddig csak bírják, és folyamatosan új termést hoznak. Helyet takaríthatunk meg a kertben, és a gyümölcstermesztésre összpontosíthatunk, ha határozatlan paradicsomnövényeket nevelünk függőlegesen oszlopokra, lugasokra, rácsokra, kerítésekre.
Könnyedén nevelhetők és nyírhatók egyszárú, nehéz gyümölcstermő növényekké, ha eltávolítják a felesleges paradicsomleveleket és a fő szár mentén kialakuló szívószárakat. A koktélparadicsom és a Better Boy paradicsom népszerű változatai a határozatlan paradicsomnövényeknek.
Nyár végén érdemes megmetszeni, hogy a növény energiáját az utolsó termések érésére irányítsuk. Paradicsomnövények vagy bármely növény metszésekor először összpontosítsunk a lombozat, a gyümölcsök vagy a szárak azon részeinek eltávolítására, amelyek betegség vagy kártevők jeleit mutatják. Ezután fertőtlenítsük szerszámainkat, és mossunk kezet, hogy megakadályozzuk az esetlegesen jelen lévő kártevők vagy betegségek terjedését.
Forrás: gardeningknowhow.com