Könnyedén előfordulhat, hogy ahogyan egyre többet tudunk meg a növények metszéséről, annál nagyobb aggodalom kerít hatalmába minket. Kiemelten igaz ez a cserjék metszését illetően, amelyekre számos olyan szabály vonatkozik, mint például a „virágzás után azonnal metszeni kell”, a „csak nyugalmi állapotban szabad visszavágni” vagy, hogy „a virág szárának azon részét kell levágni, amely meghalad öt levelet és egy kifelé nyíló bimbót”.
Ilyen metszési szabályok mellett, könnyedén érezhetjük úgy, hogy kész diagrammot kell összeállítanunk ahhoz, hogy helyesen tudjuk megmetszeni növényeinket. Hála az égnek, nem minden növény ennyire nyűgös. A legtöbb egynyári és évelő növény ennél sokkal strapabíróbb, ha a metszésről van szó. Ezeket hiába vágod túl rövidre vissza, vagy akár félig ki is pusztíthatod, rövid időn belül máris megbocsátanak és regenerálódnak. Ezek közzé a növények közzé tartozik a paradicsom is.
Le lehet-e vágni a paradicsom leveleit?
A válasz igen! Ha például egy borzalmasan nagy vihar lerepíti az erkélyről a virágokkal teli paradicsomnövényünket, leszakítja egy csomó-csomó szárát, a maradékot pedig megtépázza és meggörbíti, erre óhatatlanul szükség van.
Nem kell tehát, hogy egy ilyen esetben megszakadjon a szívünk és azt higgyük, ezzel teljesen vége a paradicsomnövényünknek. Érdemes inkább biztos helyre tenni azt és levágni az összes törölt, sérült szárat. Könnyen lehet, hogy az összes sérülés után növényünk csupán akkora lesz, mint palántakorában, mégsem érdemes lemondanunk arról, hogy egyszer majd gyümölcsöt fog hozni.
A sérült kis növény tapasztalataim alapján ugyanis meg fogja hálálni a gondoskodást és új szárakat, leveleket és virágokat fog hozni a sérülések eltávolításának, a metszésnek hála. Bár nem fog minden levágott szár helyére három új nőni, azonban bőséges gyümölcsterméssel fog majd minket a növény megjutalmazni, ugyanis a rendszeres metszés segít a növénynek a bővebb termés létrehozásában.
A növényeknek ugyanis levelekre és lombozatra van szükségük ahhoz, hogy fotoszintetizálva energiát tudjanak előállítani, amelyet a gyümölcstermesztéshez is felhasználhatnak. Nem érdemes túlmetszeni a növényt, az elhalt részek eltávolítása azonban sokat segíthet.
A paradicsom levélmetszése
A paradicsom levélmetszésével kapcsolatban néhány dolgot érdemes szem előtt tartanunk. A paradicsomnövények ugyanis két kategóriába sorolhatók: determinált és határozatlan kategóriába. ú
A folytatásért olvass tovább!
Forrás: gardeningknowhow.com