Termesszünk sikeresen étkezési paprikát – Szakértőnk remek tanácsai!

Paprika termesztése

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
Frissítve: 2024.07.04
Frissítette: SzT
hirdetes

Szakértőnk segít nektek abban, hogy idén rekord mennyiségű paprikát termeszthessetek, olvassátok el remek tanácsait, és próbáljátok ki a módszereit, megéri!

Paprika termesztése

Egy kis paprika történelem

A paprika az egyik legősibb növényünk, először Brazíliában és Bolíviában háziasították. Egyes kutatók időszámításunk előtt 400-300-ból származó agyagedényekben találtak kapszaicint, ebből következtettek arra, hogy felhasználása már régebben is nagyon sokoldalú volt. Feltételezések szerint a paprikát használták fűszerként és szószok elkészítéséhez egyaránt.

Európába kicsivel később, az 1400-as évek végén és az 1500-as évek elején érkezett meg, 1570-ben Zrínyi Miklós nevelőanyjának a kertjében dísznövényként nevelték a paprikát. Megint csak feltételezések szerint a paprika Perzsián keresztül, a törökök által került hozzánk, és egyenesen Indiából származik. Ezek a paprikafélék fűszerként váltak ismertté, az első étkezési paprikák csak a XIX. században kerültek hozzánk, ekkor már a paraszti konyhakertekben növényként nevelték más zöldségekkel egyetemben.

hirdetes

A paprika nagyobb mértékű termesztése Magyarországon az I. világháború után, az 1920-as évek elején vette kezdetét, ma pedig Szentesen és környékén termesztik a legnagyobb mennyiségben. Most pedig nézzük, mi kell ahhoz, hogy bő termésű, ízletes paprikánk legyen! A paprika orsógyökérzete csupán a talaj fölső 30–40 cm-es rétegét járja át; ritkán 100–120 cm-re is lehatolhat. Érdekes, hogy a gyökérzet néhány (2–5) százaléka a növény össztömegének. Hajtásrendszere jellegzetes bogas vagy villás elágazású, egyes alakjai fürtös vagy korlátolt növekedésűek.

Egyes fajták lágy, általában enyhén sárgászöld szára nagyon korán fásodni kezd, amire szüksége van a termések megtartásához. Más fajták viszont lágyszárúak maradnak. Szórt állású, kopasz leveleinek mérete és száma igen változó. Levélnyele rövidebb a levéllemeznél, a levélalapnál gyakran apró, olykor csökevényes pálhalevelek nőnek. A lándzsás vagy tojásdad levelek széle ép válla ék alakú, kb. 10 cm hosszú nyélbe keskenyedik. A levéllemez ép szélű, sötétzöld, de lehet lilás is. A következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-11-23

A földlabdás fenyőfa és kreatív, környezetbarát karácsonyfa megoldások

A földlabdás fenyőfa gyönyörű és ünnepi dísze lehet otthonodnak. Ismerj meg környezetbarát, fenntartható karácsonyfa ötleteket is, mint az alternatív fenyő.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-18

Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat

Fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és finom ételeket ebből a tápláló zöldségből. Használjuk ki a fekete retek gyógyhatásait!

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

fehér hulladékgyapjú

a színgyapjúnál kevésbé értékes, az állat fejéről, farkáról nyírt és az... Tovább

Gyomirtó Sekator

Gyomirtó permetezőszer őszi búza, őszi és tavaszi árpa gyomirtására.Hatóanyag: 5 %... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet Növénytermesztés Zöldség Zöldségtermesztés