Szakértőnk segít nektek abban, hogy idén rekord mennyiségű paprikát termeszthessetek, olvassátok el remek tanácsait, és próbáljátok ki a módszereit, megéri!
Egy kis paprika történelem
A paprika az egyik legősibb növényünk, először Brazíliában és Bolíviában háziasították. Egyes kutatók időszámításunk előtt 400-300-ból származó agyagedényekben találtak kapszaicint, ebből következtettek arra, hogy felhasználása már régebben is nagyon sokoldalú volt. Feltételezések szerint a paprikát használták fűszerként és szószok elkészítéséhez egyaránt.
Európába kicsivel később, az 1400-as évek végén és az 1500-as évek elején érkezett meg, 1570-ben Zrínyi Miklós nevelőanyjának a kertjében dísznövényként nevelték a paprikát. Megint csak feltételezések szerint a paprika Perzsián keresztül, a törökök által került hozzánk, és egyenesen Indiából származik. Ezek a paprikafélék fűszerként váltak ismertté, az első étkezési paprikák csak a XIX. században kerültek hozzánk, ekkor már a paraszti konyhakertekben növényként nevelték más zöldségekkel egyetemben.
A paprika nagyobb mértékű termesztése Magyarországon az I. világháború után, az 1920-as évek elején vette kezdetét, ma pedig Szentesen és környékén termesztik a legnagyobb mennyiségben. Most pedig nézzük, mi kell ahhoz, hogy bő termésű, ízletes paprikánk legyen! A paprika orsógyökérzete csupán a talaj fölső 30–40 cm-es rétegét járja át; ritkán 100–120 cm-re is lehatolhat. Érdekes, hogy a gyökérzet néhány (2–5) százaléka a növény össztömegének. Hajtásrendszere jellegzetes bogas vagy villás elágazású, egyes alakjai fürtös vagy korlátolt növekedésűek.
Egyes fajták lágy, általában enyhén sárgászöld szára nagyon korán fásodni kezd, amire szüksége van a termések megtartásához. Más fajták viszont lágyszárúak maradnak. Szórt állású, kopasz leveleinek mérete és száma igen változó. Levélnyele rövidebb a levéllemeznél, a levélalapnál gyakran apró, olykor csökevényes pálhalevelek nőnek. A lándzsás vagy tojásdad levelek széle ép válla ék alakú, kb. 10 cm hosszú nyélbe keskenyedik. A levéllemez ép szélű, sötétzöld, de lehet lilás is. A következő oldalon folytatom!