Így metsszük meg a paprikákat, mint a profi kertészek

Így metszd meg a paprikádat, mint egy profi

Kiss Jázmin, kertész
hirdetes

A legtöbb kertésznek megvan a maga preferenciája a paradicsom metszésére vonatkozóan, de a közeli rokon paprikanövényeket gyakran figyelmen kívül hagyják. Ez nagy hiba, mert a paprika megfelelő időben történő metszése javíthatja a növények egészségét és növelheti a termést. Használd ezt az útmutatót, hogy profi módon metszeni tudd a paprikáidat, és néhány tippet is találsz a még finomabb és csípősebb paprika termesztéséhez.

paprika metszése

A paprika metszésének előnyei

A paprika metszése számos előnyt nyújt a növények számára. Íme néhány fő ok, amiért érdemes metszeni a paprikanövényeket:

Egészségesebb növények

A beteg levelek levágásával és a paprika alsó ágainak lemetszésével csökkentheted a betegségek terjedését, és megakadályozhatod, hogy a talajból származó kórokozók felfröccsenjenek a paprikára. A felesleges szárak eltávolítása pedig elősegíti a levegő áramlását a növény körül, ami csökkenti annak esélyét, hogy lisztharmat és egyéb gombás betegségek jelenjenek meg.

Erősebb szárak

Az oldalhajtások lemetszése a paprikán arra ösztönzi a növényeket, hogy masszívabb főszárakat hozzanak létre. Ez olyan növényt eredményez, amely kisebb valószínűséggel borul fel a gyümölcs súlya alatt, és csökkenti a karózás szükségességét.

Korábbi érés

Egy jól időzített metszés a szezon végén felgyorsíthatja a gyümölcs érését. Ez különösen hasznos, ha az előrejelzések szerint fagy van, és még a hideg hőmérsékletek beköszönte előtt szeretnéd betakarítani az utolsó paprikákat.

Még több paprika

Ellentmondónak tűnhet, de a paprika metszése növelheti a betakarítást. A felesleges szárak és levelek eltávolítása a növény energiáját a gyümölcstermelés felé irányítja, és ez mindig jó dolog.

A kisebb termést hozó paprikanövények, például a jalapenó, a thai és a shishito paprika általában a metszésre reagálnak a legjobban, ami bokrosabbá teszi őket, és több ágat hoznak. Másrészt a nagyobb termésű paprikákat, mint a cubanellák és a poblanosok, csak enyhén metszd, mivel ezek a növények természetesen erős, Y alakú ágakat hoznak, és az erős metszés csökkentheti a gyümölcstermelést.

Mikor kell metszeni a paprikát?

Két fő időszak van, amikor érdemes a növényeket metszeni: a szezon elején és a betakarítás idején.

Szezon eleji metszés

A szezon eleji metszésre általában akkor kerül sor, amikor a paprikapalántákat késő tavasszal először átülteted a kertbe. Az enyhe metszés segít felkészíteni a növényeket a sikeres növekedési időszakra, mivel több gyökértermelésre ösztönzi őket.

hirdetes

Akár saját vetőmagot indítasz, akár egy kertészeti központból vásárolsz növényt, a fiatal paprika növények metszése, amikor átülteted őket a kertbe, elősegíti a gyökérfejlődést. Segít megformálni a paprikanövényeidet is az elkövetkező szezonra.
Először távolítsd el minden korai virágot, hogy a növény energiáját a levelek és a gyökér további fejlődésére irányítsa. Körülbelül 2 hétig folytasd a virágok eltávolítását a paprika kertjében való elültetése után.

Az is jó ötlet, hogy levágd a leveleket a talajvonal körül, mivel ezekben a levelekben nagyobb a valószínűsége a betegségek kialakulásának. Ha a növények körülbelül 2 láb magasak, levághatod azokat a leveleket, amelyek 6 hüvelyk távolságon belül vannak a talajvonaltól. Ez csökkenti a növényekre fröccsenő talajból származó kórokozók által okozott betegségeket.

Az enyhe metszésen túl az átültetés idején is jelentősen átformálhatod a növényeket; a különböző paprikafajták azonban kissé eltérő metszéstechnikát igényelnek.
A kisebb gyümölcsű paprikafajták, mint például a habanerók és a jalapenók, bokrosabbá válhatnak, és több ágat és paprikát teremhetnek, ha az átültetés után „felhordod” őket.

Ehhez csípd meg vagy vágd le a növény felső részét úgy, hogy a vágást közvetlenül a növény tövénél lévő második vagy harmadik növényi levelek felett végezd. A betegségek terjedésének elkerülése érdekében feltétlenül használj alkohollal sterilizált éles metszőollót a vágásokhoz.

A nagyobb gyümölcsű paprikafajtáknak, például a cubanelláknak és a kaliforniai paprikáknak általában nem tesznek jót az öntettel, és a növények ilyen módon történő metszésével csökkentheted a terméskötést. Arra azonban ösztönözheted növényeidet, hogy nagyobb paprikatermést hozzanak létre, ha lemetszed a kisebb ágakat vagy szívószálakat, amelyek a növény fő Y-alakú száráról nőnek ki. Ismét használj tiszta metszőollót a vágásokhoz, és ügyelj arra, hogy metszés közben ne sértsd meg a növény fő szárát.

Késői szezon metszés

A vegetációs időszakban általában nem kell sokat metszeni a paprikanövényeket, kivéve a növény tövénél található levelek és a károsodás vagy betegség jeleit mutató szárak levágását. Le is szedheted a gyümölcsöt, ha túl korán jelenik meg a szezonban, mert a nagyon korai termés lelassíthatja a növény folyamatos növekedését.
Az ősz közeledtével ösztönözheted a paprika korábbi érését azáltal, hogy eltávolítasz néhány levelet, amely védi a gyümölcsöt. Csak ügyelj arra, hogy ne távolíts el annyi levelet, hogy a növény fotoszintetizáló képessége gátolva legyen. Egy jó hüvelykujjszabály nem több, mint a levelek egyharmada.

Míg a paprikát zölden is lehet enni, íze javul, ahogy a paprika érik, és egyre színesebbé válik, így ha hagyod, hogy a paprika teljesen megérjen a növényen, akkor ízesebb termékhez juthatsz.

Körülbelül 3-4 héttel a várható fagyok előtt lehet egy kicsit erősebben metszeni, hogy a növény energiáját a növényen maradó paprika beérésére fordítsa. Vágd le azokat az ágakat, amelyek nem hoznak gyümölcsöt. Ezután vágd vissza az összes szárat és ágat 6 hüvelykkel, vagy vágj be közvetlenül a növény legfelső termése felett. Ez a szezon utolsó metszése elősegítheti a paprika gyorsabb érését, lehetővé téve, hogy betakaríthasd a legutolsó saját termesztésű paprikádat, hogy felhasználhasd kedvenc receptjeidhez.

Gyakran ismételt kérdések

Minden típusú paprikanövényt kell metszeni?

A paprikanövényeket egyáltalán nem kell metszeni; mindazonáltal minden paprikafajtának jót tesz a könnyű vágás. Az erősebb metszést óvatosan, a szezon megfelelő időpontjában kell elvégezni.

Mikor nem szabad metszeni a paprikanövényeket?

Ha a hőmérséklet 32 ºC felett van, ne metszd meg a paprikanövényeket. A túl sok hő megterheli a növényeket, és a metszés is stresszt okozhat. Várj a paprika metszésével, amíg a magas hőmérséklet 32 ºC alá süllyed.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-20

Téli kerti munkák: Hogyan gondozzuk kertünket a hideg hónapokban?

A téli kerti munkák célja, hogy kertünk egészségesen és készen várja a tavaszi megújulást. A tél közeledtével nézzük át a legfontosabb teendőket a kertben.

2024-11-20

Így készül a grincsfa házilag: az év legkreatívabb karácsonyi ötlete

A grincsfa tökéletes választás, ha idén valami különleges és egyedi karácsonyi dekorációval szeretnéd feldobni otthonodat. A grincsfa készítés nem is nehéz!

2024-11-21

Karácsonyi kaktusz szaporítása: így bővítsd a gyűjteményedet

A karácsonyi kaktusz szaporítása remek lehetőség arra, hogy bővítsd növénygyűjteményedet, vagy különleges, saját nevelésű ajándékkal lepd meg szeretteidet.

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-10-18

Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat

Fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és finom ételeket ebből a tápláló zöldségből. Használjuk ki a fekete retek gyógyhatásait!

2024-09-29

Lyukas és kukacos a répa? Így kezeld a talajt és a kártevőket

Lyukas és kukacos a répa? Sok esetben a sárgarépalégy vagy drótférgek okozzák a gondot. Így szabadulj meg a kártevőktől egyszerűen és tartsd tisztán a kertet!

2024-09-29

Készíts házi leveskockát és ételízesítőt – természetes, adalékmentes módon

Ha szeretnéd kicsit természetesebbé tenni az étkezésedet, készítsd el saját, adalékmentes leveskockádat otthon! Nézzük, hogyan készíts finom, házi leveskockát.

2024-11-05

Japán kenderpálma télen: bár bírja a hideget, azért érdemes takarni

A japán kenderpálma jól tűri a hideget, de a tartós fagyok és szélsőséges időjárás miatt ajánlott gondosan takarni télen, hogy megőrizze egészségét és szépségét.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

húgykövesség

a húgyutakban (vesemedencében, húgyhólyagban [kiválasztószervek]) a vizeletből kolloidkém.... Tovább

füves vetésforgó

V. R. Viljamsz szovjet tudós dolgozta ki a füves földművelési rendszeren belül. Lényege, hogy... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet növény Zöldség Zöldségtermesztés