Hogyan kell betakarítani a paprikát? Mikor kell betakarítani a paprikát? Paprika szedés tippek és tanácsok

Paprika betakarítása: mikor és hogyan szedjük a paprikát?

Kiss Jázmin, kertész
hirdetes

A paprika az egyik legkedveltebb és legváltozatosabb zöldség, amit kertünkben termeszthetünk. Számos fajtája létezik, az édes kaliforniai paprikától a csípős chili paprikákig, mindegyik különböző színt, ízt és formát kínál. Ahhoz, hogy a legjobb minőségű paprikát takarítsuk be, fontos tudnunk, mikor és hogyan érdemes szedni őket. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a paprika betakarításának legfontosabb tudnivalóit.

paprika betakarítása

Mikor szedjük a paprikát?

A paprika betakarításának ideje fajtától függően változik, de általánosságban elmondható, hogy a termés érettségét és a kívánt felhasználási célját kell figyelembe venni.

Paprika érettségi jelek

1.    Szín: Az érett paprika színe élénk és egyenletes. Például a zöld paprikák sötétzöldek, az édes piros paprikák mélyvörösek, a sárgák pedig aranysárgák lesznek. A színes paprikák általában zölden kezdik, majd fokozatosan nyerik el végső színüket.
2.    Tapintás: Az érett paprika kemény és feszes tapintású, de nem túl kemény. Ha a paprika túl puha, akkor már túlérett lehet.
3.    Méret: Az érett paprika mérete a fajtától függ, de általában eléri a fajtára jellemző méretet.

Időzítés

A paprika betakarításának időpontja az ültetés időpontjától és az adott fajtától függ. Általában a palántázástól számított 70-90 nap múlva kezdhetjük meg a szedést. Azonban a pontos időpontot az érettségi jelek figyelembevételével állapíthatjuk meg.

Hogyan szedjük a paprikát?

A paprika szedése egyszerű folyamat, de néhány alapvető szabályt érdemes betartani a növény és a termés épségének megőrzése érdekében.

Eszközök

A paprika szedéséhez nincs szükség különleges eszközökre, de egy éles metszőolló vagy kés hasznos lehet. Fontos, hogy az eszközök tiszták és élesek legyenek, hogy minimalizáljuk a növény sérülését és a fertőzések kockázatát.

hirdetes

Lépések

1.    Megfelelő időpont kiválasztása: A paprikát a legjobb reggel vagy késő délután szedni, amikor a hőmérséklet alacsonyabb, és a termés kevésbé stresszes. Kerüljük a szedést forró, napsütéses időben, mert ilyenkor a paprika könnyen megfonnyadhat.
2.    Paprika megfogása: Finoman fogjuk meg a paprikát a szár közelében. Ügyeljünk arra, hogy ne nyomjuk meg túl erősen, mert a paprika héja sérülékeny lehet.
3.    Vágás vagy csavarás: Használjunk éles metszőollót vagy kést, hogy levágjuk a paprikát a szárról. Ha metszőollót használunk, vágjuk le a paprikát a szárral együtt, körülbelül 1 cm hosszú szárrésszel. Ha kézzel szedjük, óvatosan csavarjuk le a paprikát a szárról, ügyelve arra, hogy ne sértsük meg a növényt.
4.    Tárolás: Azonnal helyezzük a leszedett paprikát egy árnyékos, hűvös helyre. Kerüljük a közvetlen napfényt és a magas hőmérsékletet, mert ezek károsíthatják a termést. A paprikát lehetőleg minél előbb fogyasszuk el vagy dolgozzuk fel, hogy megőrizzük frissességét és ízét.

A különböző paprika fajták betakarítása

A különböző paprika fajták betakarítása eltérő lehet az érettségi idő és a kívánt szín szerint. Íme néhány példa:

Kaliforniai paprika

A kaliforniai paprika, vagy más néven édes paprika, általában zölden kezd, majd pirosra, sárgára vagy narancssárgára változik. A zöld kaliforniai paprikákat akkor szedjük, amikor teljesen kifejlődtek, de még nem kezdtek el színesedni. A színes kaliforniai paprikákat hagyjuk a növényen tovább érni, amíg el nem érik a kívánt színt.

Chili paprika

A chili paprika érettsége függ a fajtától és a kívánt csípősségi szinttől. A zöld chili paprikákat akkor szedjük, amikor elérték a megfelelő méretet, de még zöldek. Ha piros chili paprikát szeretnénk, hagyjuk a növényen tovább érni, amíg pirosra nem váltanak. A chili paprikákat érdemes kesztyűben szedni, hogy elkerüljük a csípős anyagok bőrrel való érintkezését.

Paprika tárolása és feldolgozása

A betakarított paprikát hűvös, száraz helyen tároljuk. A friss paprikát néhány napig hűtőszekrényben is tárolhatjuk, de hosszabb távú tároláshoz érdemes fagyasztani vagy savanyítani. A paprikát fagyasztás előtt mossuk meg, távolítsuk el a magokat és a szárakat, majd szeleteljük fel. A szeleteket helyezzük fagyasztózacskóba vagy légmentesen zárható edénybe.

Savanyításhoz a paprikát mossuk meg, vágjuk fel és helyezzük sterilizált üvegekbe. Forró ecetes-sós lével öntsük fel, majd zárjuk le az üvegeket. A savanyított paprika hűvös, sötét helyen tárolva hónapokig eltartható.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-22

Balkon növények teleltetése: tippek a sikeres téli gondozáshoz

A balkon növények teleltetése egy egyszerű, mégis kulcsfontosságú lépés annak érdekében, hogy növényeid átvészeljék a hideg hónapokat. Nézzük meg hogyan!

2024-11-22

Téli sarjadékhagyma termesztés: friss zöldség a leghidegebb hónapokban

A téli sarjadékhagyma termesztése egyszerű és praktikus módja annak, hogy a hideg hónapokban is friss, vitaminokban gazdag zöldség kerüljön az asztalodra.

2024-11-23

Citromfa betegségek és kártevők: ezekre figyelj beltéren

A citromfa betegségek és kártevők nemcsak a növény egészségét, hanem a gyümölcstermést is veszélyeztethetik. Fedezd fel, hogyan védd meg kedvenc citrusodat.

2024-11-23

A pálma teleltetése közben: Mire figyeljünk a tél folyamán?

A pálma teleltetése a hideg hónapok túléléséről szól. Fedezd fel a legfontosabb téli teendőket a pálmák kapcsán! Nézzük át mire érdemes figyelni a tél folyamán.

2024-10-18

Ízletes fekete retek receptek: így készíts egészséges finomságokat

Fekete retek receptek segítségével könnyedén készíthetünk egészséges és finom ételeket ebből a tápláló zöldségből. Használjuk ki a fekete retek gyógyhatásait!

2024-10-03

Őszi magaságyás tipp: 2 népszerű spenót, amit még időben elültethetsz

Két népszerű spenót, amelyeket még pont időben elültethetsz az őszi magaságyásba, hogy friss zöldséget szüretelhess az őszi-téli és a tavaszi szezon során.

2024-09-29

Lyukas és kukacos a répa? Így kezeld a talajt és a kártevőket

Lyukas és kukacos a répa? Sok esetben a sárgarépalégy vagy drótférgek okozzák a gondot. Így szabadulj meg a kártevőktől egyszerűen és tartsd tisztán a kertet!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

angóraszőrzet

bizonyos fajokon (nyúl, kecske, tengerimalac, macska) előforduló, a fajra jellemző méretnél... Tovább

kosok takarmányozása és tartása

a tenyészidőszakon kívül tk. életfenntartó takarmányadag illeti meg a kosokat, kondíciójuk... Tovább

Tovább a lexikonra
Házi kert kert Kertészet kertfenntartás Zöldség Zöldségtermesztés