Lehetséges problémák és megoldásaik
Egy módszer sem tökéletes, és még akkor is problémákba ütközhetsz, ha műanyag flakonokban is neveled palántáidat. Íme néhány lehetséges probléma, és megoldásaik!
Babot szeretnél ültetni, de a babok nem tűrik jól az átültetést
A babok valóban nem szeretik, ha átültetik őket, ami nem mellesleg a tökfélére is igaz. A legegyszerűbb megoldás közvetlenül a kerti talajba ültetni ezeket a magokat, és csak a műanyag palack felső részével takarni őket. Tehát az alsó felére nem lesz szükséged.
A palánták elpusztultak
Sajnos ennek számos oka lehet. Előfordulhat például, hogy egy keményebb fagy végzett velük – ez különösen az érzékenyebb növényeket veszélyezteti, amiket még egy műanyag flakon sem képes megvédeni a fagyhaláltól. Meglehet azonban, hogy éppen túl meleg van a flakonon belül. Ha az idő a megszokottnál melegebbre fordul (ami mostanában telente elég gyakori), akkor könnyedén felmelegítheti a flakon belsejét.
Ha ettől tartasz, helyezd a flakonokat egy árnyékos helyre. Ügyelj rá továbbá, hogy a flakonok két fele rendesen össze legyen ragasztva, nehogy a hideg levegő befújhasson a réseken. A flakonok kupakját ne tekerd fel – ennyi levegőre mindenképpen szükségük van a palántáknak!
A szél elfújja a műanyag flakonjaidat
A talaj mindenképpen biztosít némi ballasztot, de a szokatlanul erős szél még így is könnyedén felboríthatja a flakonokat. Az egyik megoldás kövekkel vagy téglákkal körberakni, vagy olyan helyre helyezni őket, ahol védettek a széltől.
Kiszárad a talaj a flakonokban
A műanyag flakonokba ültetett növények csupán időnkénti öntözést igényelnek, mert a bennük lecsapódó pára vízcseppek formájában idővel visszajut a talajba. Ellenőrizd időnként, hogy látsz-e ilyen cseppeket a flakonokban. Ha nem, vagy ha a talaj száraznak tűnik, akkor fogj egy kis pumpás flakont és fújj be vele némi vizet a növénynek. Ne öntsd a vizet – ezzel könnyedén eláraszthatod a palántákat!