Így nevelj palántákat műanyag flakonban

Forradalmi ötlet a palántanevelésben – Filléres módszerrel az egészségesebb növényekért!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes

Vészesen nehéz manapság megítélni, hogy az év egy adott időszakában milyen időjárásra is lehet számítani. Az előrejelzések általában csak néhány napra előre pontosak, de a palántanevelés ennél persze sokkal tovább tart. Mindez megannyi kényelmetlen kérdést tesz fel – mikor ültessem el a magokat? Bent ültessem el őket? Mikor ültessem ki a palántákat? Most jó meleg van, akkor lehet már kiültetni? Ha szeretnéd egy jó adag fejfájástól megkímélni magadat, és biztonságos körülményeket biztosítani növényeid számára, akkor neveld palántáidat műanyag flakonokokban! Ez a megoldás azoknak is sokat segít, akik csak minimális hellyel vagy költségkerettel rendelkeznek, de mindenképpen szeretnének magokat ültetni és palántákat nevelni a szabadban. Nézzük, mire lesz szükség! 

Műanyag flakonban palántanevelés

Alapvető tudnivalók a palántanevelésről

Máris jönnek a műanyag flakonok, de előbb a kezdő kertészek kedvéért tisztázzuk, hogy mikhez is van szüksége palántáidnak, hogy erősen és egészségesen fejlődhessenek a kezdeti szakaszokban. Az első ilyen szükséglet a fény. A legtöbb mag a talajban természetesen nem juthat fényhez, de amit kibújnak onnan, azonnal elkezdik hasznát venni a nap éltető sugarainak. Ez a fény megfelelő típusú palántanevelő lámpákkal is helyettesíthető.

A növényeknek továbbá levegőre is szükségük van, méghozzá a talajban, ahol gyökereik húzódnak meg. A legtöbb növény laza, szellős talajban érzi jól magát, ahol gyökereik sok oxigénhez juthatnak. Ezért nem szabad soha túlöntözni a növényeket vagy összenyomni a talajt körülöttük – így nem kapnak elég levegőt! Elengedhetetlen, hogy palántáid kellő mennyiségű tápanyagot is kapjanak fejlődésük során.

hirdetes

A legtöbb palántaneveléshez használt talaj elegendő tápanyaggal rendelkezik, hogy két átültetés között biztosítsa a megfelelő mennyiséget a növények számára. A növények a hőmérsékletre is kényesek. Vannak, amelyek hűvösebb, míg mások melegebb körülmények között csíráznak ki szívesebben. Szerencsére, ha palántáidat műanyag flakonban neveled, mindezen szükségleteiknek könnyedén eleget tehetsz majd.

Palántanevelés műanyag flakonban: Előnyök és hátrányok

A házi megoldásoknak általában számos előnyök és néhány megkerülhetetlen hátrányuk is van – nincs másképp ez a műanyag flakonos módszerrel sem. A műanyag flakonok azért ideális palántanevelő kellékek, mert védelmet biztosítanak a bennük nevelkedő növények számára. Ha úgy tetszik, akkor miniatűr melegházakként is tekinthetsz rájuk, amelyekben életerős palántákat nevelhetsz fel.

A módszer előnyei, hogy költséghatékony megoldás és környezetbarát. Az így nevelt növények nem igényelnek kiszoktatást, mert erősebbre nőnek meg, ha műanyag flakonban neveled őket. Mindezek mellett nem igényelnek folyamatos megfigyelést. Hátrányokként jegyezhetjük fel azonban, hogy ez a megoldás meglehetősen sok türelmet és némi gyakorlati előkészületet követel meg. A következő oldalon további részletek következnek, érdemes lapozni egyet! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

véralvadás zavara

Az alvadóképesség hiányában v. fokozódásában nyilvánul meg. A ->véralvadás hiányában az... Tovább

klórozott szénhidrogén típusú rovarölő szerek

a szerves hatóanyagú szintetikus rovarölő szerek elsőként bevezetett csoportja. Nevüket onnan... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem