Mikre lesz szükséged hozzá?
Természetesen néhány műanyag flakonra, amiket miniatűr melegházakként használhatsz kertedben. Ezek lehetnek átlátszó vagy félig átlátszó palackok is. Mindemellett jó minőségű virágföldre és egészséges magokra is szükséged lesz. Kelleni fog továbbá egy jó erős olló vagy egy recés élű kés, illetve némi szigetelőszalagot is készíts elő. Végezetül nem árt, ha van mivel felcímkézni a flakonokat (és ha ez a valami vízálló).
Az ültetés lépései
Először is fogj meg egy palackot, majd vágd félbe azt a késsel vagy ollóval. Ha a flakonnak füle is van, akkor azt ne vágd át, hogy könnyebb legyen fogást találni rajta. A kupakra már nem lesz szükség. Ez után szúrj néhány vízelvezető lyukat a flakon alján. Nedvesítsd be a virágföldet, helyezd a flakonba, majd ültesd el benne a magokat. Nézz utána, hogy az adott növény magjainak vannak-e különleges igényeik az ültetést illetően, illetve hogy milyen mélyre kell ültetni őket. Helyezd vissza a flakon tetejét az aljára, majd ragaszd rá a szigetelőszalaggal.
Ügyelj rá, hogy alaposan leragaszd az illesztést, nehogy bárhol levegő (főleg nem hideg levegő) juthasson a flakonba! Jelöld meg a flakonokat, hogy később tudd, melyikbe mit öltettél. Használj valamilyen vízálló jelölést. Végezetül helyezd a flakont egy napos helyre. Ahhoz, hogy a magvak előbújhassanak a talajból, annak folyamatosan nyirkosnak kell lennie. Az öntözést a flakon száján keresztül oldhatod meg. Ne hagyd kiszáradni a talajt! Miután a palánták 4 levelet növesztenek, ideje kiültetni őket a flakonból a kerti talajba.
Mikor érdemes műanyag flakonba ültetni
Ezt a módszert tavasz elején és télen érdemes alkalmazni. Ha tavasszal szeretnél ültetni, várd meg, míg odakint az utolsó fagy is elköszön. Ha mégis fagyra figyelmeztet az előrejelzés, csupán vidd be a flakonokat a házba, amíg az idő újra kellemesebbre nem fordul. Egy másik megoldás némileg leszigetelni a flakonokat a szabadban az extra védelem érdekében.
Tavaszi ültetéshez ideális például a paradicsom vagy a paprikák. Mindezt télen is eljátszhatod, de ilyenkor csak olyan növényeket ültess, amelyeknek konkrét szükségük van arra, hogy magvaik fagyos talajban pihenjenek a tavaszi felmelegedés előtt. Az évelő növények és a virágok tartoznak ebbe a kategóriába, hiszen ezek magvaival a természetben is ez történik minden télen.
A téli ültetést az év leghidegebb hónapjaiban, általában januárban vagy februárban szokás elvégezni. Télen például fodrost kelt, selyemkórót vagy orvosi körömvirágot ajánlott ültetni. Bizonyos kevésbé hidegtűrő évelőket a tavasz és a tél közötti átmeneti időszakban (február végén vagy márciusban) is el lehet ültetni így. Ilyenek például a kakukkfű, a bársonyvirág, a spenót vagy a cékla.