Így nevelj palántákat műanyag flakonban

Forradalmi ötlet a palántanevelésben – Filléres módszerrel az egészségesebb növényekért!

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
hirdetes
Műanyag flakonban palántanevelés

Mikre lesz szükséged hozzá?

Természetesen néhány műanyag flakonra, amiket miniatűr melegházakként használhatsz kertedben. Ezek lehetnek átlátszó vagy félig átlátszó palackok is. Mindemellett jó minőségű virágföldre és egészséges magokra is szükséged lesz.  Kelleni fog továbbá egy jó erős olló vagy egy recés élű kés, illetve némi szigetelőszalagot is készíts elő. Végezetül nem árt, ha van mivel felcímkézni a flakonokat (és ha ez a valami vízálló).

Az ültetés lépései

Először is fogj meg egy palackot, majd vágd félbe azt a késsel vagy ollóval. Ha a flakonnak füle is van, akkor azt ne vágd át, hogy könnyebb legyen fogást találni rajta. A kupakra már nem lesz szükség. Ez után szúrj néhány vízelvezető lyukat a flakon alján. Nedvesítsd be a virágföldet, helyezd a flakonba, majd ültesd el benne a magokat. Nézz utána, hogy az adott növény magjainak vannak-e különleges igényeik az ültetést illetően, illetve hogy milyen mélyre kell ültetni őket. Helyezd vissza a flakon tetejét az aljára, majd ragaszd rá a szigetelőszalaggal.

hirdetes

Ügyelj rá, hogy alaposan leragaszd az illesztést, nehogy bárhol levegő (főleg nem hideg levegő) juthasson a flakonba! Jelöld meg a flakonokat, hogy később tudd, melyikbe mit öltettél. Használj valamilyen vízálló jelölést. Végezetül helyezd a flakont egy napos helyre. Ahhoz, hogy a magvak előbújhassanak a talajból, annak folyamatosan nyirkosnak kell lennie. Az öntözést a flakon száján keresztül oldhatod meg. Ne hagyd kiszáradni a talajt! Miután a palánták 4 levelet növesztenek, ideje kiültetni őket a flakonból a kerti talajba.

Mikor érdemes műanyag flakonba ültetni

Ezt a módszert tavasz elején és télen érdemes alkalmazni. Ha tavasszal szeretnél ültetni, várd meg, míg odakint az utolsó fagy is elköszön. Ha mégis fagyra figyelmeztet az előrejelzés, csupán vidd be a flakonokat a házba, amíg az idő újra kellemesebbre nem fordul. Egy másik megoldás némileg leszigetelni a flakonokat a szabadban az extra védelem érdekében.

Tavaszi ültetéshez ideális például a paradicsom vagy a paprikák. Mindezt télen is eljátszhatod, de ilyenkor csak olyan növényeket ültess, amelyeknek konkrét szükségük van arra, hogy magvaik fagyos talajban pihenjenek a tavaszi felmelegedés előtt. Az évelő növények és a virágok tartoznak ebbe a kategóriába, hiszen ezek magvaival a természetben is ez történik minden télen.

A téli ültetést az év leghidegebb hónapjaiban, általában januárban vagy februárban szokás elvégezni. Télen például fodrost kelt, selyemkórót vagy orvosi körömvirágot ajánlott ültetni. Bizonyos kevésbé hidegtűrő évelőket a tavasz és a tél közötti átmeneti időszakban (február végén vagy márciusban) is el lehet ültetni így. Ilyenek például a kakukkfű, a bársonyvirág, a spenót vagy a cékla.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

Biatorbágy és Vidéke Állatvédõ Egyesület

Állatvédõ szervezet Egyesületünk közhasznú, nonprofit tevékenységet végez. Céljaink... Tovább

Pápai Földhivatal

Földhivatal Földhivatal Cím: Pápa Kisliget u. 9. 8500 Magyarország Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem