Amikor arról beszélünk, hogy önellátás céljából konyhakertet nevelgetünk, legtöbbször a zöldségekről, gyümölcsökről és néhány gyógynövényről van szó. De mi a helyzet a fűszerek termesztésével? Lehetséges önellátóvá válni a fűszerek esetében is? Mennyi helyet foglalnak el? Érdemes egyáltalán megpróbálni?
Ezekre a kérdésekre a válaszok attól függően változnak, hogy ki mennyi helyet szán a konyhakertjének, hideg éghajlaton pedig mennyi beltéri, vagy üvegházi kertészkedésre van elegendő tér. Aki hajlandó mind a beltéri, mind a kültéri kertészeti technikákat alkalmazni, és reális elvárásokat támaszt a konyhakertjével szemben, az még a legkritikusabb fűszerek tekintetében is önellátóvá válhat.
Mit érdemes tudni a fűszerekről általánosságban?
Mielőtt mélyebben beleásnánk magunkat a témába, érdemes tisztázni, mi a különbség fűszer és gyógynövény között. A gyógynövények a növény gyengéd, leveles részei, melyek viszonylag rövid időn belül megtermeszthetőek, és felhasználhatóak gyógyászati és konyhai célokra. A fűszerek pedig a növények érett részei, melyeket kimondottan az ételek ízének fokozására használnak. Ide tartoznak a magvak, gyümölcsök, rizómák (gyöktörzs), hagymák, virágrészek, gyökeres és fás szárak, valamint egyes növények esetében a kérgek is.
Számos fűszer alkalmas gyógyászati felhasználásra is, mégis úgy termesztik őket, mint a zöldségeket és gyümölcsöket, nem pedig úgy, mint a leveles gyógynövényeket. Például, amit mi koriandermagnak hívunk, az valójában két magot tartalmazó koriandergyümölcs, mely hasonló a tökhöz – külső héja és belső magjai vannak. Ami megkülönbözteti a koriandert a töktől, az a kalória- és víztartalma.
Ugyan a fűszerekből nem lehet annyit fogyasztani, hogy tápláljon, vagy hidratáljon, nem lehetnek az étrend alapanyagai az intenzív hatékonyságuk miatt, mégis, a kalória- és ízhiány ellenére a történelem során a fűszereket sokszor jobban értékelték, mint az ételeket.
Az otthoni fűszertermesztés lépései
1. lépés: Ki kell választani a fűszereket
Első lépésként ki kell választani, melyek azok a fűszerek, melyeket otthon szeretnél nevelni önellátás céljából. A fekete borsot, koriandert, köményt, fokhagymát, gyömbért, tormát és kurkumát például könnyű termeszteni beltéri és kültéri kertészeti ismeretek felhasználásával, és ezek számos ételhez passzolnak.
A koriander és a kömény egynyári növények, melyeket a zöldségekhez és gyümölcsökhöz hasonlóan lehet termeszteni. A torma egy évelő gyökér, melyet a spárgához hasonlóan kell gondozni. A gyömbér és a kurkuma nagy növények, a növekedésükhöz sok vízre s melegre van szükségük, és nyugodtan lehet őket kezdetben beltéren termeszteni, majd kitelepíteni, de akár maradhatnak is beltéren. A feketebors egy trópusi növény, egész évben igényli a meleget, de mivel aljnövényzet is, nincs szüksége állandó napsütésre, vagyis termeszthető beltéren lámpák alatt, vagy fűtött üvegházban.
Még nincs vége, a következő oldalon vár rád az otthoni fűszertermesztés többi fontos lépése!