Az őszibarack metszése – Mikor végezzük el az őszibarack termőre metszését?
Az őszibarackfákat tavasszal érdemes megmetszenünk. Általában március elején-közepén kell sort kerítenünk a műveletekre, de arra mindenképp figyeljünk, hogy ne legyenek már nagy fagyok. Metszés előtt vizsgáljuk meg a fákat, nézzük meg a rügyeket, győződjünk meg róla, hogy egészségesek-e. Ha nagy kárt látunk a rügyekben, akkor a metszést hosszabbra kell végezni, fagykárok nélkül a termővesszőket nyugodtan lehet rövidebbre vágni.
Túl korán ne metsszünk, mert a fagy hatalmas károkat okozhat, viszont ne végezzük el túl későn sem, ugyanis bimbós állapotban levő vesszők lemetszésével sok tápanyagot veszít a fa. Tökéletes időpont az, amikor a rügyek már enyhén duzzadtak, viszont virágszirmok még nem jelentek meg!
Az őszibarack metszése – Hogyan végezzük el a metszést?
A vezérvesszővel kell kezdenünk a metszést, vágjuk vissza nagyjából a felére, mégpedig úgy, hogy kifelé nézzek a végállórügy. Ezután jöhetnek a felesleges ágak – metsszük ki tőből a száraz, letermett ágakat, valamint a fattyúvesszőket. Ha ezzel megvagyunk, jöhet a munka lényegi része, a termővesszők megmetszése! A termővesszőkön váltómetszést kell alkalmazni – arra kell törekedni, hogy azonos számú termő-, és ugarvessző legyen. Minél erősebb a fa, annál hosszabb termővesszőket lehet meghagyni.
A fajtát mindenképpen meg kell ismernünk, mivel vannak olyan egyedek, melyek a vessző egész hosszában, mások viszont csak a felső harmadában hoznak termőrügyeket – előbbieket rövidebbre, utóbbiakat hosszabbra kell metszeni. Az ugarvesszők esetében arra kell törekedni, hogy 2-3 rügy hosszúak legyenek, és mindig a termővessző alatt helyezkedjenek el (tehát közelebb legyenek a vázághoz, mint a termővessző), ezzel lehet elkerülni azt, hogy a fa felkopaszodjon.
Az őszibarack metszése – Fontos tudnivalók
Ha kétéves ágon több vessző van, akkor az első vesszőt érdemes kétrügyes ugarvesszőnek, a felsőt pedig hosszabb termővesszőnek visszametszeni, a termővesszők feletti vesszőket viszont tőből eltávolíthatjuk. A termővesszőn hajtások, virágok képződnek, és gyümölcs fejlődik.
A következő évben fontos, hogy a letermett termővesszőt tőből metsszük le, így marad az ugarvesszőn fejlődött két vessző. Ismét a felső legyen hosszabbra, termővesszőnek metszve, az alsó pedig rövidebbre. Remélem, hogy tudtam segíteni az őszibarack metszésével kapcsolatban, sok sikert kívánok mindenkinek!
Mennyire volt hasznos az őszibarack metszéséről szóló cikkünk?