A gyümölcsfák tavaszi metszéséről már beszéltünk nektek egy korábbi cikkben, most viszont csak és kizárólag az őszibarackkal fogunk foglalkozni. Ez nem véletlen, hiszen az őszibarack metszése eltér, ahhoz, hogy rendszeresen számíthassunk bőséges termésre, évente termőre kell metszeni a fákat, nézzük, mit kell tennünk!
Az őszibarack metszése – Miért metsszünk a kertben?
A metszésnek alapvetően két célja van: vagy alakra formázzuk az adott növényt, vagy pedig a fák termelékenységét, növekedését serkentjük, ezzel védjük egészségét. A formára metszést általában dísznövények esetében alkalmazzuk, a második verziót pedig gyümölcsösökben. Fontos tudni, hogy metszés nélkül is növekednek, teremnek a gyümölcsfák, viszont a metszéssel növelhetjük a gyümölcsök méretét, és a terméshozamot.
Minden metszésre igaz, hogy úgy kell végezni, hogy a növény gyümölcstermelését, hajtásfejlődését és egyéb életfunkcióit egyensúlyban tartsuk. Ha túlzottan metsszünk vissza egy növényt, akkor az a hajtásfejlődésre fogja fordítani az energiáit, ezért kevés gyümölcsöt fog hozni. Ha viszont nem metsszük meg eléggé, akkor sok gyümölcsünk lesz, de a fa elkezd öregedni, mivel a hajtásfejlődés megáll.
Az őszibarack metszése – Mi is az a termőre metszés?
A termőre metszéssel tudjuk szabályozni a gyümölcsfákat. Mint azt az előzőekben elmondtuk, nem tehetjük meg azt, hogy a fákat túlterheljük, mert a gyümölcs felnevelésében kimerült fák kevés termőrügyet fognak fejleszteni a következő években, a termés pedig szakaszossá fog válni. Érdemes a mennyiség mellett a minőséget választanunk, ezt pedig a metszéssel érhetjük el – azt kell elkerülnünk, hogy túl nagy mennyiségű gyümölcs legyen a fán, mivel így nem fognak kifejlődni rendesen.
A termőre metszéssel meg tudjuk akadályozni azt, hogy a fák felkopaszodjanak. Fontos tudni, hogy az őszibarack rügyei mindösszesen egy évig élnek – ha nem hajtanak ki, akkor elpusztulnak. Ebből adódik, hogy abban az esetben, ha nem metsszük meg az őszibarackfát, akkor pár év alatt kopasz vázágakat fogunk látni, a vázágak végén kis termőfelülettel. Tehát: termésünk nem igazán lesz, és a gyümölcsök sem fognak kellőképpen fejlődni.
A metszéssel viszont a termőrészeket a vázágak közelébe kényszerítjük, itt pedig a fejlődő gyümölcsök kiváló tápanyagellátásban részesülnek és tökéletesen fejlődhetnek. Most pedig nézzük, mikor és hogyan kell elvégezni az őszibarack termőre metszését, a következő oldalon ezt mondom el nektek!