Évelő növények, melyeket ősszel kell ültetni

9 évelő, amiket ősszel érdemes elültetni

Szélesi Ferenc - Főkertész, AN
hirdetes

Az évelők őszi elültetésével egy nagyobb és gazdagabb kertre számíthatunk a következő tavasz beálltával. Talán sokakhoz hasonlóan te is inkább a tavaszi ültetéshez vagy szokva, de valójában az ősz is kiváló alkalmat biztosít néhány évelő elhelyezésére kertedben.

Őszi évelő növények

Miért érdemes ősszel ültetni?

Ha ősszel szerzed be virágzó évelőidet, akkor lényegében két legyet ütsz egy csapásra, ugyanis ezek virágait egyszer ősszel és egyszer tavasszal is megcsodálhatod, nem is beszélve a kettő közötti nyári időszakról sok-sok éven át. Ráadásul ősszel ültetni is egyszerűbb, az időjárás ugyanis ilyenkor sokkal megbízhatóbb a tavaszhoz képest: a hőmérséklet egységesebb, és nem kell félni a tavaszba átkúszó fagyoktól vagy havazásoktól sem. Mindezek mellett hőguta sem fenyeget, mint ahogy tavasz végén/nyár elején.

 

Ha idén nyáron sikerült kordában tartanod a gyomokat kertedben, akkor ősszel elültetett évelőidnek nem kell versenybe szállniuk velük, és nagyobb gyökereket növeszthetnek maguknak, amik gyors megerősödéshez vezetnek a tél előtt. Ez a következő évi virágzás idején válik majd igazán láthatóvá.

 

Milyen növényeket érdemes ültetned?

Az eredmények érdekében érdemes hidegtűrő, hosszú életű tavasszal virágzó évelőket választani, hogy egy kis előnnyel kezdhessék meg életüket kertedben, és hogy ne kelljen minden évben az újraültetéssel bajlódnod. A következő oldalon elmondom, mely növényeket érdemes most elültetnünk! 

 

Őszi évlelő növények

Az első igen egyszerű – válassz olyan növényeket, amelyek sokáig virágzanak, és győződj meg arról, hogy még az első fagy előtt virágokat hoznak majd (ez attól, függ, hogy milyen hamar következik be általában területeden az első fagy). Vásárlás előtt jegyezd vizsgáld meg, hogy kerted milyen állapotban van az utóbbi szezont követően, és döntsd el ez alapján, hogy mely részek igényelnek talajtakarást, hol van szükség több korán virágzó növényre, hol szeretnél magasabbakat elhelyezni, stb.

A valamivel nagyobb kihívást jelentő szempont az, hogy az őszi virágok meglehetősen magasra hajlamosak megnőni, és virágzáskor a súlypontjuk felülre kerül, ami azt jelenti, hogy könnyedén eldőlhetnek. Ennek elkerülése érdekében javasolt karóhoz kötni őket ahogy növekednek, hogy ne kelljen lemondanod magas pompájukról, de egyenesben is maradjanak. A karók helyett egy határvonal mentén is elültetheted őket, ahol az előttük növekedő alacsonyabb növények szolgáltatják a támaszt.

Végül pedig a kiültetéssel ne várd meg a hideg szeleket (hacsak nem a 8-11 USDA zónákban vagy, ahol bármikor ültethetsz). Ideális esetben legalább 6 héttel a talaj keményre fagyása előtt el kell végezni az ültetést.

1. Aranyvessző

Az aranyvessző világos, derűs, sárga virágai sokkal vidámabbá és szebbé tehetik az őszi napokat. Egy gyönyörű , szívós növényről van szó, ami még a nyári szárazságot és forróságot is jól tűri, és nem számít gyakori allergiaforrásnak sem – ez valójában csak egy gyakori téveszme róla. Sok allergiákban szenvedő kerüli az aranyvesszőt, mert attól tartanak, hogy fokozza szénanáthájuk tüneteit, azonban ez helytelen megállapítás. Valójában nem ez a virág, hanem a parlagfű felelős ezekért a tünetekért. Az aranyfű az ősz egyik legutolsóként virágzó növénye, és legtöbb fajtája szép magasra nő meg, így ideális választás elválasztóknak, amik nem terjednek át az egész kertre.

hirdetes

 

2. Kínai szellőrózsa

Ezek a virágok a legtöbb őszi kerti elválasztóban megtalálhatók. A nyár végén kezdenek el virágzani, és egészen a fagyokig meg sem állnak. Karcsú száraikon nyíló fehér és rózsaszín virágaik egyszerűen beragyogják a kertet, igazán kifinomult látványt kölcsönözve annak. Ez különösen naplementék idején tapasztalható, amikor a meleg napfény beborítja a közeli fák törzsét körülölelő virágokat. Habár a kínai szellőrózsáknak több évre is szükségük lehet hogy rendesen megerősödjenek, valójában csupán nagyon minimális karbantartást igényelnek. Ahogy a szirmok a földre hullnak, magtokokat hagynak maguk után, amelyek között frissen nyílott virágok láthatók, így a pompa általában hetekig is eltarthat.

 

3. Krizantém

A krizantémok az ősz alapvető jelképei. Számos fajtájuk fellelhető, és sok más őszi évelővel szemben nem is kifejezetten drágák, így tökéletesek a szűkösebb költségvetésű kertekbe is. Ha szokásod hirtelen felindulásból vásárolni, akkor idén biztosan képtelen leszel ellenállni a gyönyörű színes krizantémoknak. Legtöbbjüket általában csak 1-2 hónapra vásárolják meg, hogy szeptemberben és októberben némi színt szolgáltassanak a kertekben, az új évszak beköszöntét jelezve.

 

Megfelelő gondoskodással és odafigyeléssel azonban biztosíthatod, hogy ezek az évelők az elkövetkezendő években is őszi színekbe borítsák kertedet. A lényeg, hogy amint tudod, a talajba kell helyezned őket, és megfelelő öntözést kell biztosítanod nekik. Miután a talaj megfagy, vigyél fel talajtakarót – ezzel megnöveled az esélyeidet arra, hogy krizantémjaid megerősödjenek. A hervadás elkerülése érdekében naponta ellenőrizd a talajt, és ha száraz, öntözd meg alaposan. Az időjárástól függően erre napi rendszerességgel is szükség lehet.

 

4. Léggömbvirág

A léggömbvirágok későn nyíló típusok, és csak a nyár végén kezdenek el virágzani, habár ezt bőven ősszel is folytatják. Eleinte apró zsákszerű képződmények alakulnak ki rajtuk, amelyek később fehér, halvány rózsaszín vagy levendulakék színű virágokká nyílnak szét. Lassan terjednek és töltik ki a rendelkezésükre álló helyett anélkül, hogy problémássá válnának, ráadásul csak minimális gondoskodást igényelnek. Mivel fehér és rózsaszín fajtái általában halványabbak a legtöbb ősszel megjelenő virágnál, érdemes gondosan megfontolni, hogy hová szeretnéd helyezni őket. Jól mutatnak hegyes növények – például díszcsorbák – vagy díszfüvek mellett.

 

5. Ananászzsálya

Az ananászzsálya ősszel van igazán elemében, amikor látványos lándzsák emelkednek ki belőle, tele rikító vörös virágokkal, az érett ananász illatának kíséretében. Egy ilyen szezonális különlegesség mellet az ember szinte várja, hogy vége legyen a nyárnak, hogy megcsodálhassa e 90-120 cm magas és közel ugyanilyen széles növény pompáját. A virágok épp időben érkeznek, hogy táplálékul szolgáljanak az ősszel vándorló lepkék és hasonló nektárból élő apróbb állatok számára. A nem fagyos telű területeken élők akár egész évben, szüntelenül élvezhetik látványukat.

 

6. Mexikói bokor zsálya

A mexikói bokor zsálya egy egyszerre tűrőképes és gyönyörű növény, ami tökéletes választás a nyári évszak lezárására, ugyanis bársonyos lila viráglándzsái és puha szárai nyár végétől egészen az első fagyig tündökölhetnek. 90 cm magasra és ugyan ilyen szélesre nő meg, és ideális választás a kertek szélére. A mexikói bokor zsálya az egyik legmutatósabb tárolóban termeszthető növény, de az egynyári és kevert ágyások határain is remekül mutat. A lepkék és a kolibrik imádják őket. Jól érzik magukat részleges árnyékban vagy akár teljesen napos részeken is, és nedves, de jó vízelvezetésű talajra van szükségük.

 

7. Napfényvirág

Az Amerika északi és központi részén őshonos napfényvirágok ideális évelők az őszi összeállításokba, ugyanis heteken át színekkel árasztják el kerteket, és még akkor is gyönyörűek, amikor a legtöbb más virág már kezd elhervadni. Százszorszéphez hasonlító virágaik számos színűek lehetnek a halvány sárgától egészen a sötétvörösig, látványos szirmaik pedig egy barna kúpot vesznek körül, ami virágporával mágnesként vonzza magához a méheket. 

 

Az angolul „sneezeweed” (tüsszentőfű) néven emlegetett napfényvirágok leveleit régebben kiszárítva az orrba felszívva használták fel – a por tüsszögést okozott, amiről úgy tartották, hogy segít elűzni a „gonosz szellemeket” az emberek testéből. Szerencsére az allergiával élőknek nem kell tartaniuk ettől a virágtól, ugyanis régies idegen neve csupán ősi felhasználására utal.

 

8. Méhbalzsam

A méhbalzsam az egyik legmutatósabb évelő, amit jellegzetes hegyes virágainak köszönhet. Ezek a virágok persze a méhek és a lepkék kedvelt célpontjai is. A méhbalzsam több színben is fellelhető a fehértől a levendulán és rózsaszínen keresztül az élénk vörösekig és lilákig. Levelei ráadásul kellemes illatot árasztanak magából. A kerti méhbalzsam vad rokonához hasonlóan fürtökből kiálló tölcséres virágokat hoz, amiket ősszel magok követnek, télen pedig gömbszerű magtokok. Érdemes a magokat az ősz közepén elvetni, a meleg, száraz, és szeles időjárás távozása után. Így még a tél beállta előtt gyönyörű virágokban gyönyörködhetünk.

 

9. Varjúháj

A varjúháj szintén ideális őszi növénynek számít, de valójában egész évben nagyszerűen mutat, és csak kevés gondozást igényel, termesztése pedig általában zökkenőmentes és kevés problémát okoz. A varjúháj az egyik legmegbízhatóbb és legalkalmazkodóbb növény, és a nyár végétől kezdve egészen novemberig képes virágzani. Virágai kezdetben rózsaszínűek, majd idővel rézbe mennek át. Csodásan mutatnak díszfüvekkel párosítva.

 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

takarmánymérleg

olyan számítás, amely adott állatállomány takarmányszükségletét veti össze a... Tovább

fenntartás

az állóeszközök és a fogyóeszközök folyamatos és biztonságos üzemeltetését szolgáló... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem