Az örökzöld fákat egész évben zöld leveleikért és kecses formájukért tartják nagy becsben. Ha megfelelő helyre ültetik őket, valójában nem igényelnek túl sok gondoskodást. Mostani cikkemben viszont megosztok veletek pár fontos dolgot, amit mindenképpen tudnotok kell!
Mit is nevezünk örökzöldnek?
A botanikában örökzöld (ismert még mint: télizöld, tudományos nevén sempervirens) növényeknek azokat a fákat, cserjéket vagy évelő lágy szárú növényeket nevezzük, melyek nem hullajtják el leveleiket az év valamely részében, hanem azok egész évben rajtuk maradnak. Az egyes levelek élettartama az örökzöldekben néhány hónaptól (a levélváltás folyamatos, a növény állandóan új leveleket növeszt és lehullajtja a régieket) több évtizedig (30 évnél is több a simatűjű szálkásfenyő (Pinus longaeva) esetében) terjedhet.
Különleges esetnek tekinthető a leplesmagvúak közé tartozó, Namíbia címerét is díszítő Welwitschia mirabilis, egy sivatagi növény, mely mindössze két levelet növeszt, ami a növény élete során folyamatosan nő és széttagozódik; a levél csúcsi része fokozatosan elhasználódik, így a levél szövetének élettartama kb. 20-40 évre tehető.
Igen sokféle örökzöld növényt ismerünk, közéjük tartozik a tűlevelűek nagy része, a cikászok, az esőerdőkben élő növények és az eukaliptuszok is. A lombhullató növények általában egy hideg vagy száraz évszakhoz alkalmazkodva hullajtják le az összes levelüket. Így a trópusi esőerdők növényzete nagyrészt örökzöld, leveleiket folyamatosan váltják az év folyamán ahogy azok elöregednek.
Az időszakonként száraz éghajlatok növényei örökzöldek vagy lombhullatók is lehetnek. A meleg mérsékelt öv alatt is a legtöbb növény örökzöld. A hideg mérsékelt övben kevesebb növény örökzöld, az örökzöldek pedig elsősorban a fenyőalakúakközé tartoznak – a széles levelű növények közül kevés örökzöld tudja elviselni a dermesztő, −30 °C alatti hidegeket.
Örökzöld fák nevelése
Fontos, hogy az örökzöldeket olyan helyre ültesd, ahol a legkevésbé veszélyezteti őket a téli kiszáradás lehetősége. A tűlevelek viaszos felülettel rendelkeznek, ami segít a víz megtartásában, de a téli napfény és a szél képes kiszárítani ezeket, megvonva ezzel a nedvességet a fáktól. Az örökzöld fák általában nyáron teljesen napos helyen érzik jól magukat, télen pedig jobban szeretnek árnyékban maradni. Mindkét igényüknek eleget tehetsz azzal, ha a birtok északi oldalára helyezed őket. Kerüljenek jó vízelvezetésű, ideális esetben savas talajba. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk az örökzöldek gondozásához, a következő oldalon folytatom!