Oroszország ugyan levett néhány terméket az embargós listáról, de a cégeknek így se lesz könnyebb. Ezeknek a termékeknek csak kis része kerül Oroszországba, ezért így nem lett kevesebb az exporttilalomból származó veszteség.
Oroszország augusztus 20-án megkegyelmezett és egy kicsit engedett az exporttilalomról, ami szinte az egész élelmiszeriparra kiterjedt. Ez azt jelenti, hogy burgonya és hagymavetőmagok, a hibrid csemegekukorica és zöldborsó, a laktózmentes tejtermékek, bizonyos vitaminok és íz adalékanyagok, továbbá protein koncentrátumok lekerültek az embargós listáról. Tóth Imre, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara magyar-orosz üzleti tagozatának tiszteletbeli elnöke szerint viszont a cégeknek még így se lesz könnyebb, mert ezek a termékek csak hangyányi része a teljes exportnak. Tehát hiába enyhítették az exporttilalmat, még így is hatalmas veszteség éri a cégeket, nagyobb, mint amilyenre számítottak.
A kamara támogatni fogja a cégek külpiaci tevékenységeit, mivel az orosz piac megszűnésével erre nagyon nagy szükség lesz. És minden olyan tényezőt igyekszik majd kiiktatni, ami a termékek külföldre való kijutásának útjában áll. Októberben még össze fog ülni az orosz-magyar kormányközi gazdasági együttműködési bizottság, amely során áttekintik a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, az építőipar és a turizmus helyzetét is. Tóth István abban reménykedik, hogy ezen az eseményen történik valami, ami jó irányba beflyásolja a dolgokat.
Hazánkban még nincs gond a turizmussal, de Ausztriában már 20 százalékot esett vissza az országba látogató külföldiek száma az orosz-ukrán válság miatt. Magyarországon ugyan nincs túl sok orosz-magyar cég, viszont ennek a kevésnek van lehetősége fejlődni az orosz piacon. Ez olyan termékekkel lehetséges, amik nem szerepelnek az embargós listán. Tóth István leginkább az agrártechnológiákban látja az esélyt
Tóth István szerint mivel az agrártechnológiai termékek nincsenek rajta az embargós listán, ezért a magyar cégek ezekkel a termékekkel érvényesülhetnének az orosz piacon. Érdemes lenne hűtőházakkal és melegházakkal foglalkozni.
Forrás: Eu-info