Hatalmasak, de tényleg, és ijesztőek, legfőképp méretük és hangjuk miatta. Pedig az óriás tőrösdarázs nem a mi ellenségünk, ráadásul védett is hazánkban. Tudj meg mindent róla egy helyen, és ne bántsd őket te sem, már csak azért se, mert sokba fog kerülni!
Biztos mindenkiben él egy eltemetett emlék arról, milyen érzés, amikor egy darázs megcsípi. Kellemetlen, kissé fájdalmas szúrás, amihez ha egy csipet pánikot is keverünk, rögtön nagyobbnak hat a tragédia, mint amilyen valójában. Épp ezért, amikor meglátunk egy elefánt méretű darazsat, amint hangosan zümmög, elfog bennünket a riadalom, és pánikszerűen próbáljuk csapkodni őket. Pedig ne is bántanak, ráadásul sokba kerülnek. Ezek az óriás tőrösdarazsak, amiket jobb békén hagyni.
Európa óriása: Megascolia maculata
Az óriás tőrösdarázs nem csak hazánk, de egész Európa legnagyobb darázsfaja is egyben. A nőstény, aminek sárga feje van, akár a 40 mm-t is elérheti, a fekete fejű hím kicsit kisebb, általában 20 mm körüli. Homloka piros, teste fekete, potrohán négy sárga folt van. Lábai tüskések, szárnyai füstösek. Leginkább kontinensünk déli felén találhatóak meg ezek az ijesztő, ámbár békés jószágok.
Petéit a lemezescsápúak (főként orrszarvú bogarak) lárváiba helyezik. Kifinomult érzékszerveikkel pontosan megtalálják célpontjukat a korhadt tölgyfa kérgében. Itt tojócsövével szúrja át a háncs-, valamint a farészt, majd az áldozat mozgásért felelős idegcsomóját fullánkjával lebénítja, ezzel biztosítva táplálékot a fejlődő utódoknak.
Ne felejts el lapozni, hogy meg tudd, mennyibe kerülhet neked egy esetleges írtás!
Mikor találkozhatunk velük?
Leginkább május és június környékén, ekkor kezdenek el tömegesen megjelenni, és most már a városokban is egyre gyakrabban bukkannak fel. Szinte biztosak lehetünk abban, hogy ahol orrszarvú bogár van, ott valahol óriás tőrösdarázsnak is lennie kell. Ennek ellenére nem kell tőlük tartani, sőt, nyugodtan gyönyörködhetünk is bennük, mivel rendkívül békés jószágok, kifejezetten nehéz felingerelni őket. Ha mégis sikerült bosszússá tenni szerencsétlent, és megcsíp, akkor sem kell aggódni. Mivel ennek az óriási ízeltlábúnak hatalmas a fullánkja is társaihoz képest, így csak a szúrás okoz fájdalmat, ahogy a nagy fullánk átböki a bőrt. Viszont allergiás reakcióra, vagy napokig tartó gyulladásra sem kell számítanunk, másnapra már el is felejtjük a kellemetlen élményt. Ez azért van, mert az óriás tőrösdarázs mérge az emberi szervezet számára veszélytelen. Ez ugyanis csak arra szolgál, hogy petéit le tudja rakni egy gazdatestbe, és azt a gazdaállatot bénítsa meg vele. Így ránk nézve ártalmatlan és hatástalan az anyag, ellentétben a lódarázséval, aminek a célja, hogy hosszú napokig tartó intenzív fájdalmat okozzon.
Hasznos is?
Ezek a lenyűgöző teremtmények bizony hasznosak is. Ezek a rovarok ugyanis nagy mennyiségben pusztítják a pajorokat, amik különféle kultúrnövényekben okoznak komoly károkat és ezzel sok bosszúságot nekünk. Épp ezért azokban a kertekben, parkokban, ahol sok a nagyobb termetű bogárlárva a talajban, vagy a komposztban, vagy akár a korhadó fában, ott nagy számban is előfordulhatnak. Leginkább boka- és térdmagasságban repkednek a talaj felett, innen térképezik fel a talajt lárvákat keresve. De ne feledjük, valóban ártalmatlanok, még ha ijesztőek is, arról nem is beszélve, hogy mivel hazánkban védett fajról beszélünk, egyedenként 50 000 forint az eszmei értéke ennek a rovarnak, szóval a csapdosásuk, vagy a Chemotoxxal történő lefújásuk komolyan megterhelheti a pénztárcánkat, pláne ha egy egész tucattal írtunk ki belőlük.