A nagytestvér sokban más, mint a nyári napelemes pályázat
A legnagyobb különbség abban rejlik, hogy amíg a nyári napelemes pályázat leginkább a kisebb céges fejlesztéseknek segített, addig a most megjelenő támogatás a nagyobb projekteket támogatja. A legújabb Európai Uniós pályázat (Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program negyedik alprogramja) több mint 2700 milliárd forintos forráskerettel rendelkezik, ebből majdnem hatvan milliárd forint a vállalkozások energetikai fejlesztéseinek támogatására fordítható. Ebből a keretből már megjelent három pályázat, közülük egy van még nyitva, mégpedig a korábban említett kistestvér, ami ugyebár 24 milliárd forintos kerettel bír.
Mire lehet pályázni a most megjelent napelemes program keretei belül
Lehet pályázni napkollektoros rendszerek fejlesztésére, illetve telepítésére; napelemes rendszer telepítésére; az épületek hőtechnikai adottságainak fejlesztésére, javítására, például nyílászárók cseréjére, szigetelésre; fűtés korszerűsítésére; már meglévő világítási rendszerek energiatakarékos átalakítására; az épületek nyári hővédelmének javítására; brikett-, faapríték-, faelgázosító-, pellet kazánrendszerek kiépítésére; hőszívattyú rendszerek alkalmazására.
Bővült a vállalkozások köre
A korábbiakhoz képest bővült a támogatható vállalkozások köre is. Pályázhatnak azok a középvállalkozások is, melyek mezőgazdasági termékek feldolgozásával foglalkoznak, de nem mezőgazdasági főtevékenységet folytatnak. Emellett szövetkezetek, nonprofit vállalkozások és olyan cégek is benyújthatják igényüket, melyek a bérelt ingatlanjukon szeretnének megvalósítani fejlesztéseket. Az viszont fontos továbbra is, hogy csak és kizárólag a közép-magyarországi régión kívüli projektek támogathatók.
Magánszemélyek még nem jöttek szóba
Jelenleg továbbra sincs magánszemélyek részére vissza nem térítendő támogatás napelemes rendszer telepítésére, és sajnos arról sincs tudomásunk, hogy mikor fog ez változni. Most ott tartunk, hogy 0 százalékos hitel formájában érhető el a lakossági támogatás, a hitel futamideje maximum 20 év lehet, és mindössze 10 százalékos önerő szükséges hozzá.
Forrás: Fotó: Pixabay