Gyümölcstermesztési tanácsok – Válassz törpéket
Ha nem szeretnél éveket várni, hogy saját gyümölcseidet szüretelhesd, akkor válaszd inkább a fák törpe változatait. Ezek nem nőnek olyan magasra vagy szélesre, mint a normál méretű fák, de cserébe már 2-3 éves korukban is képesek termést hozni. A törpe fáknak a helyigényük sem túl nagy, ezért a kisebb kertekben különösen jó opcióknak számítanak. Alacsony természetük miatt egyszerűbb szüretelni és metszeni őket, és a kártevők is könnyedén észrevehetők és eltávolíthatók róluk.
Gyümölcstermesztési tanácsok – Vizsgáld meg, hogy vannak-e paraziták a talajban
Míg néhány kártevő egyértelmű árulkodó jeleket hagy maga után (ilyenek a lerágott levelek vagy a bábok), mások sokkal hatékonyabban rejtegetik magukat. A gyökereken élősködő paraziták, a baktériumok, a vírusok, a gombák és azok a rovarok, amik a kéreg alá bújnak számos probléma okozói lehetnek, de nagyon nehéz észrevenni őket. Ha egy ág elhaló félben van, akkor vágj le róla egy darabot és vizsgáltasd meg szakértővel.
Gyümölcstermesztési tanácsok – Gyökérsarjak és fattyúvesszők
Ugyan elsőre biztosan örömmel fogadod, hogy növényeid új hajtásokat hoznak, fontos észben tartani, hogy nem minden hajtás számít „jóindulatúnak”. A virágok és gyümölcsök megtermelése rengeteg tápanyagot és energiát igényel, ezért nem szabad hagyni, hogy ezek az erőforrások felesleges helyekre kerüljenek. A gyökérsarjak és fattyúvesszők pedig felesleges kinövéseknek számítanak.
Az oltással szaporított gyümölcsfák gyökereiből kinövő hajtásokat gyökérsarjaknak nevezzük. Ezek a kinövések úgy néznek ki, mintha egy apró fa növekedne a másik gyökerei között. Sajnos azonban egy teljesen különálló növényről van szó, aminek gyökérzete összekapcsolódott a nagyobb fáéval, hogy mindketten egy forrásból táplálkozzanak. Sajnos azonban ez semmi jót nem jelent számodra, hiszen a nagyobb fa így csak elvesztegetett erőforrásokat fecsérel a gyökérsarjra, amiket a saját növekedésére és gyümölcseire is fordíthatna.
A fattyúvesszők függőleges kinövések, amik a fák megerősödött ágain jelennek meg. Habár ezek kevésbé „károsak”, mint a gyökérsarjak. szintén fontos tápanyagokat és energiát vonnak meg a fától. Ha túl sok jelenik meg az ágakon, akkor még a napfényt is kitakarhatják a fa bizonyos részeiről, csökkentve ezzel a termések mennyiségét. Mivel általában igen gyengék, így a szél és más külső tényezők könnyen letörhetik őket, ami fertőzésekhez vezethet. Metszéssel kell eltávolítani őket.