Amit érdemes tudni a műtrágyák összetételéről

Amit érdemes tudni a műtrágyák összetételéről

hirdetes

Manapság már egyre kevesebb szerves trágyát használunk, előtérbe kerültek a műtrágyák kijuttatása. Ezek a műtrágyák viszont ronthatják a talajt, ha nem figyelünk oda eléggé.

Manapság már egyre kevesebb szerves trágyát használunk, előtérbe kerültek a műtrágyák kijuttatása. Ezek a műtrágyák viszont ronthatják a talajt, ha nem figyelünk oda eléggé.

Nem éppen örvendetes tény: egyre kevesebb szerves trágyát használunk a kertekben. Ezért talajaink kivont tápanyagait mind nagyobb arányban pótoljuk műtrágyával. Márpedig ezek egyoldalú használata rontja a talaj szerkezetét – a túladagolásból származó következményekről már nem is beszélve. Például a kelleténél több nitrogén műtrágya kijuttatásának emberre is veszélyes következménye a talaj mélyebb rétegeiben, a természetes vizekben fölhalmozódó nitrát. A megnyugtató megoldást a rendszeres szerves trágyázás mellett alkalmazott, megfontolt műtrágyázás jelentené, amely így nem silányítaná tovább az általánosan megromlott talajszerkezetet, melyben renyhébb a mikroszervezetek tevékenysége és lassúbb a tápanyag-feltáródás, amitől csorbát szenved a talaj termékenysége is.

Ezzel együtt nem kétséges, hogy a műtrágyák szükséges táplálói a földnek, már csak azért is, mert semmiképpen sem talaj- és növényidegen anyagok, mint például a növényvédő szerek többsége. Rendszeres, szakszerű használatuk igényli az alkalmankénti talajvizsgálatot is, hogy pontosabban megállapíthassuk, milyen műtrágyából mennyit kell kijuttatnunk. S persze tisztában kell lennünk azzal is, hogy az egyes tápelemeknek milyen hatásuk van a növény fejlődésére.

hirdetes
Foszfor. Különösen a kikelő, fiatal zöldségpalánták igénylik, később a növekedés, termésfejlődés idején válik fontossá. Kiemelten foszforigényes zöldség a paprika, a paradicsom és a hosszú tenyészidejű káposztafélék. A gyümölcstermő növényeknél a termőrészek kialakulását, a (csonkolt) gyökerek regenerálódását és a virágzást segíti. Leginkább szuperfoszfát műtrágya formában kapható, 20%-os hatóanyag-tartalommal. Mivel a foszfor csak nehezen mozog a talajban (félévente legföljebb 5-10 centit halad lefelé), ezért az őszi talajművelés során kell a gyökérzónába juttatni, hogy tavaszra rendelkezésre álljon.
Kálium. A növények szénhidráttermelésében (termésképzésében), vízháztartásuk szabályozásában, szárazság- és fagytűrésükben tölt be pozitív szerepet. Növeli a termés minőségi tulajdonságait és eltarthatóságát. A káliumműtrágyák – a káliumot kísérő anyagaik szerint – többfélék lehetnek. A klorid típusú káliumtrágyák (klórtartalmuk miatt) túladagolva mérgezően hatnak a legtöbb kertészeti növényre, ezért nagyon óvatosan és csak az ajánlott mennyiség legkisebb dózisában kijuttatva alkalmazzuk. A káliumszulfátot a kifejezetten klórérzékeny növények (így a bogyós gyümölcsűek) táplálására használjuk. Szintén ősszel forgassuk a gyökérzónába.
Nitrogén. Elsősorban a vegetatív részek (hajtás, levél) és a zöld termés növekedésének letéteményese. Általában véve növeli a termés mennyiségét, ám túladagolva rontja annak minőségét, eltarthatóságát. A pétisó és az ammóniumnitrát a két leggyakoribb változat. Ez utóbbit csak a meszes földön használjuk, mert erősen savanyítja a talajt. Mivel gyorsan mozog a földben, tavasszal juttassuk ki. Ha most ősszel tennénk, tavaszra eltűnne a gyökérzónából.
Szabad Föld

Forrás: EU-Info

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-08-07

Öko, bio, organikus…mi ez? Most utánajártunk a rejtélynek!

Az organikus/bio/ökológiai gazdálkodás lényege, hogy óvja a talaj termékenységét, előtérbe helyezve a növények, állatok és a talaj természetes egyensúlyát.

2024-07-22

Aszály Magyarországon: a csapadékhiány és forróság kihívásai

Az utóbbi években Magyarországot sújtó forró időjárás, aszály egyre súlyosabb problémákat okoz mind a mezőgazdaságban, mind a lakosság hétköznapjaiban.

2024-08-01

Agrárhírek: Aktuális hírek a dinnyetermés és a takarmányozás témában

Agrárhírek: Utánajártunk milyen aktuális hírek és érdekességek vannak az agráriumban. A dinnyével, termesztésével és takarmányozással kapcsolatos hírek jönnek!

2024-12-01

A mélymulcs készítése: magyar ökológus által kifejlesztett módszer

A mélymulcs technológia, amelyet Dr. Gyulai Iván ökológus fejlesztett ki egy innovatív megközelítés, amely a természetes ökoszisztémák működését veszi alapul.

2024-10-22

Fenntartható gazdálkodás: hogyan csökkentsd az energiafelhasználást a termelés során?

Csökkentsd a gazdaságod energiafelhasználását tippjeinkkel. Ismerd meg az energiatakarékos rendszerek, megújuló energiaforrások és új technológiák előnyeit!

2024-08-26

Természetes vízforrások: Így öntözd kerted ingyen, fenntartható módon

Tudd meg, hogyan használhatod a természetes vízforrásokat, mint a fúrt kút, esővíz vagy patakvíz, a kerted fenntartható és takarékos öntözéséhez.

2024-11-05

A liba gondozása és tolltépése: régen mindennapos volt, ma már tiltják

A liba gondozása eltér a többi baromfiétól. A libák tolltépése egykor mindennapos gyakorlat volt, ám ma már tiltják. Ismerkedjünk meg a libatartással.

2024-10-14

Bio sertéstartás és GMO mentes hús: a természetes sertéshús titka

A bio sertéstartás segítségével biztosítható a GMO-mentes hús, amely a természetes sertéshús titka és egyben a fenntartható, egészséges állattenyésztés kulcsa.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

bunda kiegyenlítettsége

a juhok fontos értékméró tulajdonsága, amely azt fejezi ki, hogy a ->bundát felépítő... Tovább

foszfon- és foszforsavészter-származék hatóanyagú rovarölő szerek

a foszfonsavészterekben a foszfor három oxigénatom mellett egy vegyértékével szénatomhoz... Tovább

Tovább a lexikonra
Állatok Állatorvos Állattenyésztés Érdekességek Gazdaság Gyeptermesztés Kertészet Környezetgazdálkodás Környezetvédelem Mezőgazdaság Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés