Teleltesd át te is a muskátlidat, olvasd el cikkünket és tudj meg mindent erről a témáról

Muskátli teleltetése: több módszer és teljes útmutató a sikerhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Frissítve: 2024.10.10
Frissítette: KZs
hirdetes
Teleltesd át te is a muskátlidat, olvasd el cikkünket és tudj meg mindent erről a témáról

Muskátli teleltetése – Muskátlik csupaszgyökeres átteleltetése nyugalmi állapotban

A muskátlikat csupasz gyökérrel is átteleltetheted. Ennek a módszernek az a lényege, hogy fellogatod őket valahová, vagy – mint az előbbi megoldásnál – papírzacskót húzol rájuk, így nem kell vesződnöd az átültetéssel. Természetesen mivel nyugalmi állapotú teleltetésről van szó, egy hűvös, nyirkos, sötét helyen kell tartanod őket – szintén a pincét ajánlanánk!

Először is ásd fel a muskátlikat, persze jóval az első fagy előtt. Metszd őket vissza nagyjából fél méretűre, majd óvatosan, de alaposan rázd le a talajt a gyökerekről. Ezután két lehetőséged van. Az egyik opció fejjel lefelé felkötni őket egy madzaggal valahová, a másik pedig papírzacskóba helyezni őket – természetesen mindkét esetben egy hűvös, nyirkos, sötét helyen. Ha a papírzacskós megoldást választod, akkor ügyelj rá, hogy ne húzd őket túl szorosra, hogy azért járjon bennük a levegő. Nagyjából heti egy alkalommal ellenőrizd őket, és járj el az előző pontban leírtak szerint.

hirdetes

Muskátli teleltetése – További tippek a muskátlik átteleltetéséhez

Ha szobanövényként neveled tovább muskátlijaidat a szezon vége után, akkor rendszeresen ellenőrizd őket az esetleges levéltetvek, takácsatkafélék, és egyéb gyakori kártevők miatt. Ha a növények jól érzik magukat, akkor idővel házon belül is folytatják majd a virágzást, persze nem olyan intenzíven, mint kint, a szabadban. Ha azonban azt veszed észre, hogy nem tűrik jól a benti létet, akkor a fent említett módszerek valamelyikével segítsd át őket a nyugalmi állapotba, és hagyd őket pihenni tavaszig!

Muskátli teleltetése – A nyugvó muskátlik visszaszoktatása a tavaszra

Úgy hat héttel az utolsó várható fagy előtt helyezd a nyugalmi állapotban pihenő muskátlijaidat indirekt napfénybe. Ha a csupaszgyökeres módszert választottad, akkor áztasd be a gyökereiket jó néhány órára, hogy új erőre kaphassanak, mielőtt cserépbe ültetnéd őket.

Ha végig valamilyen növénytartóban pihentek, akkor alaposan öntözd meg a talajt alattuk, és kapjanak egy kis adag erősen hígított általános folyékony tápot is (durván kétszer olyan hígat, mint amennyit a csomagolás javasol). Néhány héten belül meg kell jelenjenek rajtuk az új levelek. Amint az utolsó fagy is elköszönt, és a hőmérséklet határozottan nőni kezd, mehetnek ki újra a szabadba.

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

árapasztó

olyan vízépítési létesítmény, amelynek segítségével az árvízi károk a víz... Tovább

infravörös sugarak

olyan erős felmelegítő hatású elektromágneses sugarak, amelyek hullámhossza 0,76 nm-nél... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem