A muskátli teleltetése időszerű, hiszen jönnek a hidegebb idők, pont ezért nem meglepő, hogy rengeteg kérdés érkezik hozzánk. A kérdések többsége arra irányul, hogy hogyan óvhatjuk meg a muskátlit a hidegtől. Ezért összeírtam nektek a legfontosabb tudnivalókat, olvassátok el ti is.
Muskátli teleltetése
Sokaknak okozhat gondot az, hogyan teleltesse a muskátlit. Bevallom, hogy én nagyon szeretem ezeket a növényeket, de sokáig nem foglalkoztam a teleltetéssel, és így minden tavasszal újra és újra vásároltam ebből a mesés növényből.
Mostanra viszont már más a helyzet, ugyanis a muskátli ára az egekbe szökött, így érdemes elgondolkodni a teleltetésen. Az utóbbi 5 évben rengeteg féleképpen próbáltam megmenteni a virágokat, és szerencsére többnyire sikerült is, tavasszal csodaszép muskátlikat tudtam kirakni a teraszra ismét.
Muskátli teleltetése – Pár szó a muskátliról
Hacsak nem valahol a 10-es és 11-es USDA zónákban élsz, kénytelen leszel kezdeni valamit muskátlijaiddal, amint beköszönt az év végi hideg. Ekkor négy opció közül választhatsz: hagyhatod egynyárikként elpusztulni őket; beviheted őket szobanövénynek; újakat ültethetsz dugványozással; vagy nyugalmi állapotba szenderítheted őket a következő tavaszig.
A muskátlik téli tárolása nem kell, hogy helyigényes feladat legyen otthonodban, de nem is feltétlenül éri meg annyit foglalkozni vele. Ha kerted tele van ezekkel a szépségekkel, akkor persze megéri néhányat cserébe ültetni, és házon belül átteleltetni, de ha csupán néhányat tartasz, akkor tavasszal újakat venni éppen olyan költséghatékony lehet. Íme minden, amit a muskátlik átteleltetéséről tudni érdemes! (Ha többet szeretnél megtudni a muskátliról, akkor kattints ide!)
Muskátli teleltetése – Mikor kell átteleltetni a muskátlikat?
Jó, ha tudod, hogy minél tovább neveled szobanövényként muskátlijaidat házon belül, annál fásabbá vállnak a száraik, és annál kevesebbet virágzanak majd. Éppen ezért érdemes inkább hagyni elhalni őket ősszel, és tavasszal új palántákat beszerezni, amelyek jó eséllyel szebben virágzanak majd, mint az átteleltetett példányok! Ha azonban mindenképpen szeretnéd „megmenteni” őket, akkor ne várj sokáig, különben túl késő lesz. Az egész növényeket vagy a dugványokat már ősszel be kell gyűjteni, amikor a muskátlik még virágzanak, és a hőmérséklet langyos.
Ha túl sokáig vársz, akkor a növényeknél beindulhat az elhalás, onnantól pedig nincs mit tenni. Persze a túl korai begyűjtés sem tanácsos, hiszen így lemaradhatsz a muskátlik legszebb virágairól. A muskátlik felásásához, vagy a dugványok begyűjtéséhez szükséged lesz néhány alapvető kerti szerszámra, úgymint ásóra, kézi ásóra, kesztyűkre, metszőollóra, és így tovább. Most pedig nézzük a legfontosabb tudnivalókat a teleltetéssel kapcsolatban, lapozz a következő oldalra!