Muskátli teleltetése – Muskátlik átteleltetése szobanövényként
A muskátlik egész csinos téli szobanövények lehetnek, ha elég sok napfényt kaphatnak. Lehetőség szerint helyezd őket egy világos nyugati, vagy déli ablakba, szükség esetén pedig támogasd őket nevelőlámpákkal – így biztosíthatod, hogy ne nyurguljanak el. E mellett ügyelj arra is, hogy lehetőleg minél kevesebb huzatot kapjanak, mert az nyugalmi állapotra ösztönözheti őket.
Már jóval az első fagy beállta előtt nézd meg közelről muskátlijaidat, hogy nem-e látsz rajtuk kártevőket vagy betegségek jeleit. Ásd fel és ültesd át cserépbe a legszebb, legegészségesebb példányokat, és metszd őket vissza méretük egyharmadára. Ez után alaposan öntözd meg a talajt a cserépben, és hagyd, hogy megszáradjon. A cserépbe átültetett muskátlikat jóval az előtt vidd be a négy fal közé, hogy bekapcsolnád a fűtést. Ezzel elegendő időt adsz a növényeknek, hogy hozzászokjanak a benti páratartalomhoz.
Muskátli teleltetése – Muskátlik átteleltetése dugványozással
A dugványozás egy meglepően addiktív kertészeti foglalatosság – elég csak egyszer rákapni, és onnantól nincs megállás, hiszen rengeteg növényt lehet ezzel a módszerrel szaporítani, sokszorosítani. A dugványozott muskátlik ráadásul kisebbek lehetnek, mint az anyanövény, de ennek ellenére több virágot is hozhatnak azoknál!
Először is válassz egy szaporítani kívánt muskátlit, és metsz le belőle egy méretes darabot közvetlenül egy csomópont felett, amikor a növény virágzási ciklusa visszaesik. A dugványt ez után a tövéből vágd vissza egy másik csomópontig, hogy nagyjából 10-15 cm hosszú legyen. Ez után távolítsd el róla az összes levelet, kivéve azokat, amik a csúcsánál vannak.
Hagyd, hogy a dugvány „pihenjen” egy éjszakányit – ez elegendő idő kell legyen neki, hogy a vágott vége beforrjon. Ültesd el a dugványt nyirkos talajba valamilyen növénytartóba, majd helyezd egy világos ablak közelébe, hogy minél több fényt kapjon. Öntözd meg új muskátlidat valahányszor a talaj száraznak érzőtik. A gyökerezés nagyjából 1-2 hetet vesz majd igénybe. A dugványt egészen tavaszig szobanövényként nevelheted, aztán amikor az idő kellően felmelegszik, kiviheted a szabadba, ahová akár ki is ültetheted (vagy átrakhatod nagyobb növénytartóba).
Muskátli teleltetése – Nyugalmi állapotban lévő muskátlik átteleltetése
Egy kifejlett muskátli átteleltetéséhez először is bel kell „csomagolnod” a növényt, majd tavasszal újra előszedned. Erre egy hűvös, nem fűtött (de nem is fagyos), nyirkos pince tökéletesen megfelelhet. Lássuk, hogy mit is értünk csomagolás alatt! Először is ültesd át valamilyen növénytartóba muskátlijaidat, és hagyd, hogy kiszáradjon alattuk a talaj. Ez után metszd őket vissza nagyjából fél méretűre.
Fogj egy papírzacskót, és fejjel lefelé húzd rá a muskátlikra, mindegyikre egyet-egyet, majd vidd le őket a pincébe. Érdemes néha rájuk pillantani heti egy alkalommal, hogy megnézd, nem-e kezdtek el felkunkorodni a levelek vagy a szárak. Ha a szárazság jeleit mutatják, permetezd meg őket egy kis vízzel, vagy öntözd meg enyhén a talajt alattuk. Fontos, hogy várd meg, hogy a muskátlik teljesen megszáradjanak, mielőtt visszahúznád rájuk a zacskót (ezt se felejtsd el!)