Teleltesd át te is a muskátlidat, olvasd el cikkünket és tudj meg mindent erről a témáról

Muskátli teleltetése: több módszer és teljes útmutató a sikerhez

Szélesi Ferenc - Főkertész, ZH
Frissítve: 2024.10.10
Frissítette: KZs
hirdetes
Teleltesd át te is a muskátlidat, olvasd el cikkünket és tudj meg mindent erről a témáról

Muskátli teleltetése – Muskátlik átteleltetése szobanövényként

A muskátlik egész csinos téli szobanövények lehetnek, ha elég sok napfényt kaphatnak. Lehetőség szerint helyezd őket egy világos nyugati, vagy déli ablakba, szükség esetén pedig támogasd őket nevelőlámpákkal – így biztosíthatod, hogy ne nyurguljanak el. E mellett ügyelj arra is, hogy lehetőleg minél kevesebb huzatot kapjanak, mert az nyugalmi állapotra ösztönözheti őket.

Már jóval az első fagy beállta előtt nézd meg közelről muskátlijaidat, hogy nem-e látsz rajtuk kártevőket vagy betegségek jeleit. Ásd fel és ültesd át cserépbe a legszebb, legegészségesebb példányokat, és metszd őket vissza méretük egyharmadára. Ez után alaposan öntözd meg a talajt a cserépben, és hagyd, hogy megszáradjon. A cserépbe átültetett muskátlikat jóval az előtt vidd be a négy fal közé, hogy bekapcsolnád a fűtést. Ezzel elegendő időt adsz a növényeknek, hogy hozzászokjanak a benti páratartalomhoz.

Muskátli teleltetése – Muskátlik átteleltetése dugványozással

A dugványozás egy meglepően addiktív kertészeti foglalatosság – elég csak egyszer rákapni, és onnantól nincs megállás, hiszen rengeteg növényt lehet ezzel a módszerrel szaporítani, sokszorosítani. A dugványozott muskátlik ráadásul kisebbek lehetnek, mint az anyanövény, de ennek ellenére több virágot is hozhatnak azoknál!

hirdetes

Először is válassz egy szaporítani kívánt muskátlit, és metsz le belőle egy méretes darabot közvetlenül egy csomópont felett, amikor a növény virágzási ciklusa visszaesik. A dugványt ez után a tövéből vágd vissza egy másik csomópontig, hogy nagyjából 10-15 cm hosszú legyen. Ez után távolítsd el róla az összes levelet, kivéve azokat, amik a csúcsánál vannak.

Hagyd, hogy a dugvány „pihenjen” egy éjszakányit – ez elegendő idő kell legyen neki, hogy a vágott vége beforrjon. Ültesd el a dugványt nyirkos talajba valamilyen növénytartóba, majd helyezd egy világos ablak közelébe, hogy minél több fényt kapjon. Öntözd meg új muskátlidat valahányszor a talaj száraznak érzőtik. A gyökerezés nagyjából 1-2 hetet vesz majd igénybe. A dugványt egészen tavaszig szobanövényként nevelheted, aztán amikor az idő kellően felmelegszik, kiviheted a szabadba, ahová akár ki is ültetheted (vagy átrakhatod nagyobb növénytartóba).

Muskátli teleltetése – Nyugalmi állapotban lévő muskátlik átteleltetése

Egy kifejlett muskátli átteleltetéséhez először is bel kell „csomagolnod” a növényt, majd tavasszal újra előszedned. Erre egy hűvös, nem fűtött (de nem is fagyos), nyirkos pince tökéletesen megfelelhet. Lássuk, hogy mit is értünk csomagolás alatt! Először is ültesd át valamilyen növénytartóba muskátlijaidat, és hagyd, hogy kiszáradjon alattuk a talaj. Ez után metszd őket vissza nagyjából fél méretűre.

Fogj egy papírzacskót, és fejjel lefelé húzd rá a muskátlikra, mindegyikre egyet-egyet, majd vidd le őket a pincébe. Érdemes néha rájuk pillantani heti egy alkalommal, hogy megnézd, nem-e kezdtek el felkunkorodni a levelek vagy a szárak. Ha a szárazság jeleit mutatják, permetezd meg őket egy kis vízzel, vagy öntözd meg enyhén a talajt alattuk. Fontos, hogy várd meg, hogy a muskátlik teljesen megszáradjanak, mielőtt visszahúznád rájuk a zacskót (ezt se felejtsd el!)

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-23

A tűzvirágfa: egy madagaszkári csoda, ami pillanatok alatt megnő

A tűzvirágfa egy egzotikus kincs, gyors növekedésével és káprázatos, lángoló virágaival lenyűgöző dísze lehet kertünknek. Ismerd meg te is lángfa szépségét!

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

számosállat

áll.-statisztikai, valamint üzemszervezési mértékegység, amely különböző fajú, fajtájú,... Tovább

üzemi öltöző

a ->szociális épületek része, rendszerint önálló épület (esetenként portásfülkével,... Tovább

Tovább a lexikonra
Növénytermesztés Növényvédelem