Őszi muskátli gondozás Bálint gazda szerint: metszés és dugványozás

Az őszi muskátli gondozása különös figyelmet igényel a hűvösebb hónapokban, hogy a növény a következő szezonban is egészségesen és bőségesen virágozzon. Bálint gazda javaslatai alapján a megfelelő metszés és a dugványozás, amely a muskátli szaporításának egyik módja, elengedhetetlen lépések a sikeres őszi ápoláshoz. Ezek a gondozási módszerek segítenek megőrizni a muskátli vitalitását és felkészítik a növényt a következő virágzási időszakra.

muskátli metszés Bálint gazda szerint

Bálint gazda tanácsai a muskátli dugványozásához 

„A házakat, erkélyeket, ablakokat díszítő, vidámító virágok közül a leggyakoribb a muskátli, amelyek közül a kerti muskátli és a futó muskátli a leggyakoribb. Két-három évszáddal ezelőtt honosodtak meg Magyarországon. A muskátli évelő növény, de nagyon könnyen átteleltethető. Nálunk szokásos téli fagyokat a szabadban nem viseli el. A tövek annál szebben virágoznak, minél fiatalabbak. Az idős tövek kevés virágot hoznak, és a virágok is kevésbé látványosak.


Ezért ajánlatos vagy megújítani a muskátliállományt, vagy saját magunk új töveket tudunk nevelni. hát ennek a... legegyszerűbb módja a dugványozás. Itt van előttünk egy muskátli, amelyből levágunk majd egy dugványt, de előbb megmutatom azt, hogy az elnyílt virágot hogyan kellene levágni. Tehát nem úgy, hogy a virágnak a kocsányát félig levágom, hanem oly módon, hogy letöröm a hajtást, ez könnyen el is válik a hajtástól, amelyet aztán majd dugványozásra fogok felhasználni.

Itt van például egy erre alkalmas hajtás, amelyről először a virágbimbót távolítom el, azután nagyon fontos, hogy ezeket a leveleket, amelyek a földben elkorhadnának, elrothadnának, ezeket szedjük le róla, ilyen 5-10 cm-es dugványt vágjunk. Ha szükséges, az alsó leveleket is eltávolíthatjuk, majd pedig a dugványt egy kis cserépbe, amelyet megtöltünk jó minőségű, friss virágfölddel, elültetjük. Ha tovább gondoskodunk arról, hogy ne száradjon ki, és rendszeresen öntözzük, akkor 6-7 hét alatt meggyökeresedik.”

Szeptemberben és októberben lehet a legsikeresebben dugványozással szaporítani a muskátli töveket. 

Miért ideális az őszi időszak a muskátli dugványozásához?

Hőmérséklet: Az őszi hónapokban a hőmérséklet még elég meleg ahhoz, hogy a dugványok gyorsan gyökeret ereszthessenek, de már nem olyan forró, mint nyáron, ami csökkenti a növény stresszét.

Fényviszonyok: Szeptemberben és októberben a nappalok még elég hosszúak ahhoz, hogy a muskátli dugványok elegendő fényt kapjanak a növekedéshez, de a közvetlen napfény már nem olyan erős, ami kedvezőbb a gyökeresedéshez.

Talajnedvesség: Ősszel a levegő páratartalma általában magasabb, ami elősegíti a gyökeresedést. A talaj is egyenletesebben nedves marad, ami kedvező környezetet biztosít a muskátli dugványok számára.