A füge teleltetése azonban már kicsit komolyabb feladat. Nem azért, mert különleges dolgokra vagy eszközökre lenne hozzá szükség, hanem mert egy igen kényes pontja ez a fügetermesztésnek. A növény ugyanis mediterrán voltából adódóan könnyedén elfagyhat a télen már -15°C-nál.
Szerencsére az elmúlt egy-két télen nem volt jellemző, hogy országszerte tartósan -10°C alá süllyedt volna a nappali hőmérséklet, de azért esténként még előfordult. Erre a megoldás az lehet, hogy adjunk a fügénkre nagykabátot. Azaz megint be kell takarni, mint az őszi ültetés esetén. Ha nem tesszük meg, akkor az a növényünk halálához vezet sajnos.
Mi mindenre jó a füge?
Nem csak finom, mézédes ízéről, de hashajtó hatásáról is ismert a füge. Épp ezért a növényt és a belőle előállított készítményeket többnyire renyhe bélműködés, valamint emésztési zavarok esetén használják a gyógyászatban. Másik felhasználási módja, hogy a rügyeket glicerinbe áztatják, és az így nyert kivonattal a gyomorhurut panaszait kezelik. Ha légúti panaszaink vannak, úgy ez esetben hatásos köptetőszer lehet.
A gyümölcse pedig enyhíti a szájüregben lévő afták okozta kellemetlen érzést, és csillapítja a köhögést.. Ebből is jól látható, hogy a népgyógyászat aktívan használja évek óta. Így bátran kijelenthetjük, hogy nem csak finom, de kifejezetten hasznos növény is.
Ha kedvet kaptál a fügetermesztéshez, próbáld meg bátran. Ha betartod az itt felsorolt tanácsokat és tudnivalókat, valamint szerencsések leszünk és a hőmérséklet télen sem zuhan -15 fok alá, úgy jó eséllyel 3-4 év múlva szüretelheted is munkád gyümölcsét!