Egy különleges állatkát fogok most bemutatni nektek, aki járt már tengerparton, biztosan találkozott már velük! Eléggé meg tudják keseríteni a nyaralást, hogyha nem figyelünk oda rájuk, viszont fel is tudják dobni, hogyha találunk a tenger mélyén szép vázakat!
Tengeri sün bemutatása
Először is le kell szögeznünk azt a tényt, hogy a kertben található sünihez semmi közük nincsen a tengerben lévő süniknek. A tengeri sünök a tüskésbőrűek törzsébe tartoznak, és kizárólag a tengervízben találkozhatunk velük.
Hogy néznek ki a tengeri sünök?
Az európai sziklás tengerpartokon szinte mindenhol megtalálhatóak, ott vannak a legtöbben, ahol a legtisztább a víz, így nagyon jó célt szolgálnak nekünk! Testük általában gömb alakú, vagy ovális, vázára többnyire az ötsugaras szimmetria jellemző. Ez ugyanakkor csak a látszat, a valóságban tengelyes a váz, a lárvaalak pedig kétoldalasan szimmetrikus. Ez a váz apró mész lemezkékből épül fel, mely preparált állapotban nagyon törékeny, a lemezkék viszont annyira szorosan illeszkednek egymáshoz, hogy szinte merevvé válik a váz tőlük.
A tengeri sün felépítése
A héjon apró gömböcskéket láthatunk, melyekre ízületi fejekkel csatlakoznak a mozgatható tüskék. A héj alsó oldalán helyezkedik el a szájnyílás, benne pedig az Arisztotelész lámpásának nevezett szájszerv.
Foguk nem csak kalcitból áll, hanem abban nagyon mélyen magnéziumkristályok is beépülnek, ennek köszönhetően a sziklán élő állatkák lyukat képesek rágni a kőbe. A Földközi-tengernél található tengeri sün is ezt teszi, éppen azért, hogy a hullámzás ne sodorja le a szikláról. A tengeri sünök nagy része növényevő, legfőképpen algákkal, moszatokkal táplálkoznak.
A tüskéikkel vigyázni kell, mivel hihetetlenül hegyesek, és a rajtuk lévő mikroorganizmusok miatt gyulladást okozhatnak a bőrbe fúródva. A tüskék is mészalapúak, ezért ahogy befúródnak a bőrbe, azonnal eltörnek és bent is maradnak. Kivételül hosszadalmas és fájdalmas, nem olyan, mint egy szálka.
Nincsen se szemük, se szívük!
A tengeri sünöknek nincsen szemük, ennek ellenére a fényt kiválóan érzékelik. Szervezetük felépítésében azonban nem ez a legfurcsább, hanem az, hogy nincsen szívük, a testfolyadék bonyolult csatornarendszerben kering.
Tengeri sün tüskéi
A trópusi tengerekben élnek olyan fajok, melyeknek nem szúrnak a tüskéi, hanem hosszú, ceruzavastagságú nyúlványok találhatók rajta. Ilyen például a krétasün is, aki kemény tárgyakra, mint pala, kőzet, a tüskéi segítségével képes írni. Más fajoknak olyan hatalmas tüskéi vannak, amik szinte elemelik az állatot az aljzattól, olyan hatást keltve, mintha gólyalábakon járna.
Az európai tengerekben a következő három fajjal találkozhatunk:
- pirosas vázú, fekete sün
- lila vázú, sötétlila tengeri sün
- zöld vázú kővájó sün
Nyaralásunk során gyűjtött vázakat alaposan mossuk meg folyóvízben, majd pormentes helyen tároljuk, kezelésüknél vigyázzunk, mert nagyon törékenyek!
Forrás: termeszettar.hu