Ha a kukád vagy komposzthalmod tele van elpusztult szobanövényekkel, akkor elképzelhető, hogy valamit rosszul csinálsz. Meglepően sok rossz szokás van, amik veszélyeztethetik szobanövényeink épségét és egészségét. Vannak, akik nem ismerik a növények vízadagolási igényeit, mások rossz talajt használnak, vagy nem jó hőmérsékleten tartják otthonuk zöld lakóit. A lehetséges hibák száma végtelen, viszont igyekeztünk összeszedni azt a 15-öt, amik miatt a leggyakrabban kerülnek át a szobanövények a túlvilágra. Lássuk ezeket!
1. A leírás figyelmen kívül hagyása
Ha rendesen követed a szobanövényhez járó leírást, akkor általában nem kell attól félned, hogy bármi komolyabb baja esik majd. Ezek az útmutatók a kérdéses növény minden fontos jellemzőjére és szükségletére kitérnek, beleértve a táplálékot, az öntözést, a fényigényt és sok mást is.
2. Túlöntözés
Bármelyik profi kertészt is kérdezed meg arról, hogy mi az első számú növénygyilkos az otthonokban, a válasz mindig a túlöntözés lesz. Elképesztő mennyiségű dísznövény létezik, ezért nehéz megítélni, hogy melyiknél mi számít túlöntözésnek. Ha túl sok vizet adsz növényeidnek, akkor konkrétan fulladásra ítéled őket, mert a vízbe merített gyökerek képtelenek elegendő levegőt felvenni.
A víz továbbá hajlamos elmosni a fennmaradáshoz nélkülözhetetlen tápanyagokat, kiváló körülményeket teremt a penész és gombák számára, illetve a gyökerek rothadását is előidézheti. A túlöntözés általában elkerülhető, ha megvárod, hogy a talaj tapintásra teljesen száraz legyen, mielőtt újra vizet adnál növényednek. Egy ujjadat akár a talajba is dughatod (nagyjából a második porcig), és megéri leellenőrizni a cserép vízelvezető nyílását is, hogy mennyire tűnik nedvesnek.
3. Alulöntözés
A másik véglet az, amikor nem adsz elegendő vizet növényeidnek. Ez ugyan olyan káros lehet, mint a túlöntözés, csak éppen más tünetekkel jár. Ha egy növény nem kap elég vizet, akkor hervadni kezd és láthatóan lekonyul majd. Az alulöntözöttség jelei továbbá a sárga vagy száraz levelek. Ezek általában a szár alján jelennek meg, mert a növények inkább hagyják elszáradni a leveleiket, minthogy ne biztosítsanak elegendő nedvességet a fontosabb szárnak vagy száraknak.
A száradó félben lévő gyökerek időnként ki is bújnak a földből, szintén jelezve ezzel, hogy a növénynek sürgősen nedvességre van szüksége. Mindez persze elkerülhető, ha alkalmazkodsz az adott növények öntözési igényeihez. Ha huzamosabb időre vagy kénytelen magukra hagyni őket, akkor érdemes megkérni egy ismerőst, hogy gondoskodjon róluk távolléted alatt. A következő oldalon folytatom!