3. A szőlők mazsolává aszalása gyümölcsaszalóval
Tisztítsd meg szőlőidet
Amennyiben gyümölcsaszalóval szeretnél mazsolát készíteni házilag, akkor egy plusz lépésre is szükséged lesz a szőlőszemek előkészítésekor. Azután, hogy a fentiek szerint megtisztítottad őket (válogatás, szárak levágása, mosás), vágd szét szőlőidet, és távolítsd el a magvaikat, ha magos szőlőket használsz. Ha nincsenek magok a szőlőkben, akkor erre nincs szükség, és fel sem kell vágnod őket.
Helyezd szőlőszemeidet a gyümölcsaszalóba
A gyümölcsaszalóban nem baj, ha a szőlőszemek itt-ott egymáshoz érnek, de fontos, hogy ne töltsd csordultig szőlőkkel, különben az aszalás kellemetlen eredményekkel jár majd. Ehhez tanulmányozd a készülékhez kapott leírást, amiben valószínűleg benne lesz, hogy mennyire ajánlott feltölteni.
Állítsd be a gyümölcsaszalót
Állítsd a gyümölcsaszaló hőmérsékletét 55-60°C-ra – általában ezen a hőmérsékleten szokták aszalni a szőlőket. Ha a készüléken nem hőfokok, hanem különböző elnevezésű/jelölésű módok vannak, akkor válaszd a „gyümölcs” beállítást. Amennyiben az aszaló leírása konkrétan jelöli, hogy milyen hőfokot/módot használj szőlők aszalásához, akkor természetesen erre állítsd a készüléket.
Hagyd legalább 24 óráig aszalódni szőlőidet
Ha gyümölcsaszalóban melegítik őket, a legtöbb szőlőnek legalább 24 órára van szüksége, hogy kellően kiszáradjanak. Lesznek persze olyanok is, amelyeknek ennél több idő fog kelleni. Érdemes tehát két óránként ellenőrizni, hogy mennyire szárazak, és hogy milyen az ízük. Ha úgy érzed, hogy neked éppen úgy ízlenek, akkor nem muszáj megvárni a 24 órát – te döntöd el, hogy mikor vannak készen. Ne feledd, hogy a kisebb szőlőszemek hamarabb, a nagyobbak pedig később száradnak ki ugyan azon a hőfokon. Lehetőleg ne szárítsd szőlőidet gyümölcsaszalóban 48 óránál tovább.
Tárold mazsoláidat
Végül vedd ki a mazsolákat a gyümölcsaszalóból, és hagyd, hogy lehűljenek. A kész mazsolákat egy légmentesen zárható tárolóban tárolhatod, lehetőleg hűvös helyen. A hűtőben 3 hétig maradnak felhasználhatók.