Málnatermesztés otthon - szakértői tanácsok, hogyan legyen egészséges növényed, gyümölcsöd

Málnatermesztési kisokos mindenkinek

Szélesi Ferenc - Főkertész, GE.
hirdetes

Az egyik legnépszerűbb bogyós gyümölcsünkről fogunk most beszélni, ami nem más, mint a málna! És hogy miért éppen most? Mert ősszel kell telepítenünk a málnatöveket ahhoz, hogy bőséges termésünk legyen! Nézzük, mit kell tudnunk a sikeres málnatermesztéshez! 

Termesszünk sikeresen málnát

Málnatermesztés – Tények

A málna Magyarországon őshonos, földalatti tarackokat hajtó, kb. 2 m magas félcserje. Levelei 3-5, ritkán 7 tagúak, felül simák, alul gyapjasak, szélük fűrészfogas. Májustól augusztusig virágzik. A virágok fehérek, laza fürtökben vagy bugában állnak. Vörös, csonthéjas bogyókból álló terméscsoportja 30-40 nap alatt fejlődik ki és érik be, a szederrel ellentétben leválik a vackáról. Már az ókorban is gyógynövényként volt ismert.

A középkorban elsősorban kolostorokban foglalkoztak vele. Carolus Clusius már 1601-ben különbséget tett vörös és sárga fajták között. Európában majdnem mindenütt megtalálható, de a mediterrán országokban a hegyekbe húzódott vissza. Nem él Portugáliában, Izlandon, és Skandinávia északi részén. Amerikában őshonos fajtája a fekete málna.

hirdetes

Málnatermesztés – Érdekességek

A málna vesszői csupán két évig élnek, az első év a fejlődésről szól, a második pedig a gyümölcstermelésről, utána viszont elszáradnak. Azt azért hozzáteszem, hogy az elszáradt, elpusztult vesszők helyett friss sarjak jönnek létre, magyarán nem az egész tő veszik el, hanem csak a vessző. Egy málnatő egyébként 8-10 évig hoz gyümölcsöt, utána gondoskodnunk kell arról, hogy új helyet kapjon. 

Málnatermesztés – A málna igényei

A futóhomokot, a kavicsos talajt, a magas talajvizet és a különösen nagy mésztartalmat egyáltalán nem szereti. Válasszunk olyan helyet számára, ami világos, félárnyékos, illetve szélvédett. Talaj szempontjából a legalkalmasabb a savas kémhatású, nedves, laza talaj.

Sokszor kell öntöznünk, mivel szereti a nedvességet, ez amiatt van, mert a lombja nagy, gyökérzete pedig sekélyen helyezkedik el. Meleg, száraz helyre semmiképpen se ültessük, mert a szárazságot nagyon nehezen viseli, tűző Napon a bogyók rásülhetnek a vesszőkre is. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a málna ültetéséről, gondozásáról, metszéséről, a következő oldalon folytatom! 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes

Még több cikk

2024-11-13

Felkopaszodott mikulásvirág elleni tippek! Így előzd meg idén

A felkopaszodott mikulásvirág problémájával sokan találkoznak az ünnepek alatt és után. Mutatunk néhány hasznos tanácsot és tippet az elkerülése érdekében.

2024-10-25

Gyümölcsfa ültetése ősszel? Szakértői tanácsok a sikeres ültetéshez

A gyümölcsfa ültetése ősszel is bátran kivitelezhető. Kertészeti szakember tanácsai alapján vesszük végig a gyümölcsfa ületés szakszerű lépéseit ősszel!

2024-10-21

Ne hagyd kezeletlenül a rozsdagomba fertőzést: tavasszal kiújulhat

A rozsdagomba gyakori kórokozó, amely narancssárga vagy fekete foltokat okozva károsíthatja a növényeket. Ne hagyd kezeletlenül, mert tavasszal kiújulhat.

2024-09-30

Milyen összetételű szert használjunk az őszi lemosó permetezéshez?

Fedezd fel, mely permetszerekre van szükséged az őszi lemosó permetezéshez! Bemutatjuk, hogy mi, mire való, és hogyan használd őket a hatékony védekezéshez.

2024-09-06

5 ok, amiért NE irtsd ki a szürke madársóskát

A szürke madársóska nem csupán egy gyom! Fedezd fel, miért érdemes megtartani a kertben: méhek kedvence, fogyasztható, tyúkoknak tápláló és még sok más!

2024-09-06

A kert csodaszere: a bio neem olaj természetesen véd a kártevők ellen

A neem olaj a kertészkedés titkos fegyvere: természetes, környezetbarát és könyörtelen a kártevőkkel, miközben megóvja a növényeidet és a hasznos rovarokat.

2024-10-25

Agrárszakértő tanácsai a gyümölcsfa őszi metszéséhez – így vágj bele

A gyümölcsfa őszi metszése segít abban, hogy a fa erős, egészséges legyen. Az agráriumban tevékenykedő kertészeti szakember tanácsai révén garantált a siker.

2024-11-04

Gyógytea köhögésre: természetes segítség megfázás idején a kertből

Egy gyógytea köhögésre alkalmazva természetes segítséget nyújt megfázás idején, és sok esetben a kertben is megtalálható gyógynövényekből készíthető el.

További cikkek ebben a témában


Tovább a Lexikonhoz

időjárási front

két különböző hőmérsékletű légtömeget elválasztó határfelület, amelynek mentén... Tovább

állatápolás

a bőr, a szőrzet, a szaruképletek ápolása és gondozása. Régebben az á. főleg csutakkal,... Tovább

Tovább a lexikonra
Nemesítés, biotechnológia Növénytermesztés Növényvédelem