Az egyik legnépszerűbb bogyós gyümölcsünkről fogunk most beszélni, ami nem más, mint a málna! És hogy miért éppen most? Mert ősszel kell telepítenünk a málnatöveket ahhoz, hogy bőséges termésünk legyen! Nézzük, mit kell tudnunk a sikeres málnatermesztéshez!
Málnatermesztés – Tények
A málna Magyarországon őshonos, földalatti tarackokat hajtó, kb. 2 m magas félcserje. Levelei 3-5, ritkán 7 tagúak, felül simák, alul gyapjasak, szélük fűrészfogas. Májustól augusztusig virágzik. A virágok fehérek, laza fürtökben vagy bugában állnak. Vörös, csonthéjas bogyókból álló terméscsoportja 30-40 nap alatt fejlődik ki és érik be, a szederrel ellentétben leválik a vackáról. Már az ókorban is gyógynövényként volt ismert.
A középkorban elsősorban kolostorokban foglalkoztak vele. Carolus Clusius már 1601-ben különbséget tett vörös és sárga fajták között. Európában majdnem mindenütt megtalálható, de a mediterrán országokban a hegyekbe húzódott vissza. Nem él Portugáliában, Izlandon, és Skandinávia északi részén. Amerikában őshonos fajtája a fekete málna.
Málnatermesztés – Érdekességek
A málna vesszői csupán két évig élnek, az első év a fejlődésről szól, a második pedig a gyümölcstermelésről, utána viszont elszáradnak. Azt azért hozzáteszem, hogy az elszáradt, elpusztult vesszők helyett friss sarjak jönnek létre, magyarán nem az egész tő veszik el, hanem csak a vessző. Egy málnatő egyébként 8-10 évig hoz gyümölcsöt, utána gondoskodnunk kell arról, hogy új helyet kapjon.
Málnatermesztés – A málna igényei
A futóhomokot, a kavicsos talajt, a magas talajvizet és a különösen nagy mésztartalmat egyáltalán nem szereti. Válasszunk olyan helyet számára, ami világos, félárnyékos, illetve szélvédett. Talaj szempontjából a legalkalmasabb a savas kémhatású, nedves, laza talaj.
Sokszor kell öntöznünk, mivel szereti a nedvességet, ez amiatt van, mert a lombja nagy, gyökérzete pedig sekélyen helyezkedik el. Meleg, száraz helyre semmiképpen se ültessük, mert a szárazságot nagyon nehezen viseli, tűző Napon a bogyók rásülhetnek a vesszőkre is. Most pedig nézzük, mit kell tudnunk a málna ültetéséről, gondozásáról, metszéséről, a következő oldalon folytatom!